Telefon klavyelerinde Türkçe kelime çekimlerindeki eksiklikler (2014)

04.12.2020
232
Telefon klavyelerinde Türkçe kelime çekimlerindeki eksiklikler (2014)

Telefon veya tabletlerimizin Türkçe 1. tekil şahıs çekimlerindeki eksikliklerden haberdar mıyız?  Kalemlerim, kağıtlarım, yastıklarım gibi kelimelerin önerilmediği sanal klavyeler öğrenebilme özelliğine sahip ancak zaman alıyor

Üst segment  telefonlar kullanıp da sevmeyen yoktur. Yazı yazma fonksiyonları ve dahili dokunmatik klavyeleri bir telefonun hayat kaynağı olup, yeteneklerinin yazıya döküldüğü en önemli araçlardan biridir. Lakin Cihazlar üzerinde dahili olarak gelen standart dokunmatik klavyeler bazen yeterli olmuyor. Uygulama marketlerinde farklı ücretsiz veya ücretli opsiyonlar bulmak mümkün. Ancak büyük bir çoğunluk varsayılan dahili dokunmatik klavyeyi kullanıyor. Tabi bazı kullanıcların bu tür 3. parti uygulamalardan bile haberi bile yok.

Asıl değinmek istediğim konu cihazların sundukları donanım değil. Kullanımla alakalı yazılımsal taraflarına dikkati çekmek istiyorum. Sanal klavyeler sürekli gelişiyor ancak bazı özellikler veya sunulması gereken opsiyonlar unutulmuş olabiliyor. Samsung’un üst segment tableti Galaksi note 10.1 ve üst segment telefonu Galaksi s4 kullanıyorum. Daha önce Galaksi S2 , Galaksi Note serisi ve Galaksi mega kullandım. Doğal olarak klavye bir telefon için çok önemli. Samsung’un çoğu modelindeki dahili klavyelerinin temel eksikliklerden bir tanesi de, klavyedeki kelime önerilerinin eksik oluşu.  Aşağıda resimler ile göstereceğim eksik kelime önerilerine bakabilirsiniz.

Sanal klavyeler genel olarak hızlı yazmanızdan kaynaklı hatalı girişleri tespit edip size asıl yazmak isteğiniz kelimeyi öncelikli sunuyor. Tabiki ayarlarınız bölümünde ön görücü yazı bölümü ve benzeri diğer opsiyonlar aktif edilmiş ise. Hatalı yazımlarda klavye’nin yazılımı size harflerin kombinasyonuna göre en olası sonuçları ilk sıraya koyup,  diğer olasılıkları, klavyenin hemen sağındaki ok işaretiyle açılır bir pencere içinde sıralıyor. Veya yine ayarlarınız yapılmışsa, Siz hata düzeltmiyorsunuz. Klavye önerdiği kelimelerden doğru tahmini seçip otomatik olarak ekleyebiliyor da. Doğru ise yazmaya devam ediyoruz ve klavye sürekli düzeltiyor.  Yada açılan pencereden size sunulan opsiyonlardan bir tanesini seçebiliyorsunuz.  Sürekli mesaj yazan ve klavyenizin bu tür özelliklerini sık sık kullanan biriyseniz. Eksikliğin ne olduğu size göre başka bir şeyde olabilir ancak sunulan kelimelerden bazılarının sıralamada olmaması sizin de dikkatinizi çekmiş olabilir.

Samsung modellerinin çoğunu kullanmış olmama rağmen, klavyelerinde değişmeyen en temel problemlerden bir tanesi de Klavyenin ”ben” birinci tekil şahıs çekimindeki kelimeleri.  Bu her kelimede karşımıza çıkan bir problem değil lakin sıkıntı yaratacak derecede sık oluyor.

Aşağıdaki resimde kullanmak istediğim kelimenin ”ben” birinci tekil şahsı yok. Bu bazen çoğul kelime çekimlerinde bazende tekil kelime çekimlerinde karşımıza çıkıyor. Tabi sonuçları merak ediyorsanız hemen elinizin altındaki telefon ile bunu test edebilirsiniz. Belki başka eksikliklerde vardır. ”Kalemlerim”, ”kağıtlarım”, ”yastıklarım” gibi rastgele denemeler yapabilirsiniz

Resimlerde eksik olan kelimelerin bazılarını göstermek mümkün ama daha yüzlerce var. Umuyorum bunu kısa sürede hallederler, zira son 3 4 yıldır bu eksiklik söz konusu ve hiç bir güncelleme de bu ayrıntı için iyileştirme yapılmadı. Bu eksikliği klavyeye kendi kelime girişlerinizi yaparak öğretebiliyorsunuz.  Lakin yazma sıklığınıza bağlı olmakla birlikte bu bir kaç gün ila bir kaç ay arası sürebiliyor.

1. tekil şahıs veya farklı diğer şahıs çekimlerinin eksikliği sadece Samsung modellerinde olan bir eksiklik değil elbette. Telefonunuzun sanal kalvyesinin 1. tekil veya diğer şahıs çekimlerinde size sunduğu opsiyonları hemen kendinizde test edebilirsiniz. Yukarıdaki kelimelerin veya farklı kelimelerin benzer tekil ve çoğul çekimlerini yazıp eksik olduğunu düşündüğünüz kelimeler varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Asıl merak ettiğim, bunlar düşünülmemiş ayrıntılar mı yoksa bazı kural veya patent ihlallerine mi giriyor belle değil.

Bir kaç tanede Galaksi Note 10.1 tabletimden resim eklemek istiyorum.

2014 tarihli bu yazının güncellenmiş versiyonu alttaki linkte

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.