Adana’da gay bar var mı? Eskiden vardı!

17.04.2021
752
Adana’da gay bar var mı? Eskiden vardı!

ADANA GAY BAR YOK İSTANBULDA ÇOK

Adana’da gay veya travesti bar var mı?

Adana’da gay bar veya travesti bar var mı? Bu yazı yine eski bloglarımdan birinde yıllardır bekleyen bir yazı. Güncelleyerek burada yayınlamak çok yerinde bir karar oldu. Yazıyı 5 haziran 2016’da yayınlamıştım. 17 nisan 2021 de güncelliyorum. Bu blogda daha fazla okuyucu olduğu için burası daha uygun.  

Adana da Travesti veya gay bar var mı sorusu sizin de bazen aklınıza geliyor mu? Veya Adana’da gay bar nerde vardır acaba diye düşünenlerdenseniz hemen cevabı vereyim. Hayır artık yok! Evet Adana’da gay bar vardı. Bir kaç değişik isim ve konseptle bir kaç farklı yer açıldı ve kapandı. Son olarak 2016 2017 civarında bir tane daha işletme devralınmıştı. Ama o da kapandı. Ve ona da sadece bir kere gitme fırsatı bulabildim. O klubü de o dönem tesadüfen Adana’ya döndükten sonra duydum.

Elbette İstanbul’da gay klüp travesti klüp olayları artık aşılmış durumda. Ancak sonuç olarak Adana’nın da böyle bir yere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 2016 civarlarında ‘Adana’da neden bir travesti kulübü veya gay bar yok? diye üzülürken, bu yazıyı yazmıştım. Sonra bir baktım ki sanki birileri beni duymuş ve gerçekten bir klüp açmış😁. Bu kulüp barajyolu civarında Jump Clup adlı bir işletmeydi. Sadece bir kere gidebildim. gitmişken de bir kaç kare resim çekme şansım oldu. Ayrıca bir de mini bir video ekledim. Ancak videoyu yayını paylaştıktan 3 yıl sonra bulum. 2 haziran 2019 da eklemiştim. Videoyu daha sonra Youtube’a eklemiştim. Bugün Youtube’dan kaldırıp bu lgbtblog’a ekliyorum.

Yani olay ille de gitmek mi? Hayır değil tabiki. Yıllarca İstanbul’da yaşadım kaç kere gittim? Ama gittim elbette sıkıldıkça veya değişiklik olsun diye.  Maksat gidip gitmemek değil. Olmasını bilmek! Yani gidecek bir yerin olması özgürlüğü bile yeterli. Adana’daki gay veya travesti bar ihtiyacına yönelik (yazının devamında) bence haklı sebepler bulabilirsiniz. Galeriden sonra yazının devamını okuyun.

İşte Jump Clup’tan Resimler ve bir video

Adana’da travesti veya gay bar neden yok?

Türkiye’de doğa ve şehircilik ilişkisi açısından, Adana modern bir birleşim. Yani Türkiye’de çok az şehir Adana gibi şehir ve doğanın kesiştiği bir çizgiye sahip. Haricen Mersin, Hatay Antep gibi şehirlere de komşu olan Adana, yeterince Lgbt potansiyele sahipken, trans veya gay cluplar neden yok ? Bence en doğru zamandayız! Özgürlükler, ve yasal haklar özellikle şu sıralar daha bir gündemde! Ve günümüz modern dünyasındaki Lgbt bireylerin de beklentileri farklı. Yani insanların güven içinde sosyalleşebileceği bir yerin olmaması meseledir.

Adana’da yaşayan travesti veya LGBT bireylerin gidebileceği bir gay clup, bir travesti clup neden yok?

İşletmelerin sayısı her geçen gün artarken bizim, LGBT bireylerin, gideceğimiz yerler neden yok ? işletmeler bizi neden düşünmüyor? En şık kıyafetlerimi giyip güvende hissedebileceğim bir kulüpte eğlenmek, dans etmek, kafa dağıtmak, kendimi ifade etmek veya arkadaş bulmak benim de hakkım! İstanbul, Ankara ve İzmir, bu açıdan bazı kalıpları yıllar önce çoktan aşmış. Ancak inanıyorum, ve görüyorum ki, Adana, travesti veya gay friendly ve benzeri lgbt mekanlarının bulunması için yeterli potansiyeli olan bir şehir! 

Zira böyle bir mekanın açılması durumunda, hemen yanı başımızdaki Mersin Antep İskenderun şehirlerinden LGBT bireyler Adana’nın potansiyeline iştirak edebilirler. Komşu şehirlerde yaşayan bölge insanı eğlence amaçlı karşılıklı şehir değiştirebiliyor. Bu çok normal ve ayrıca bir potansiyel. Adana da şık bir gay clup açılırsa, Mersin gay’ler bence Adanaya bol bol gelir. Diğer yakın şehirlerden de ciddi talep olur. 

Adana özellikle son 10 yılda çok büyüdü ve insan sayısı neredeyse 3 milyona yakın. Böylesi bir nüfusa sahiplik eden bir şehirde yeterince LGBT bireyler var. Gay friendly veya trans friendly klüpler olsa, o zaman Adana LGBT bireyler için daha rahat bir şehir olur! Sivil toplum kuruluşları bunları neden düşünmüyor veya neler yapabilirler? Ben sadece düşündüklerimi ve gözlememi iletmek istedim.

Mekanlar önemli detaylardır

Belli mekanların olması güvenlik açısından da önemli. Yeni nesil 18 yaşlarında olan lgbt bireyler her ne kadar daha sosyal yaşayıp uyum göstererek hetero mekanlarda varlığını ince çizgiler üstünde sürdürse de, özellikle lgbt friendly yerlerin olması bu gençlerin güvenliği içinde önemli olacaktır. Zira, baskı veya zorbalık gören veya bir şekilde zorda kalan lgbt bireyler buralara sığınabilirler. Evden kaçmayı planlayan bazı cahil gençler sokaklardan önce bu gibi yerlerde ailelerine dönmeleri konusunda daha sağlıklı destek ve yönlendirme alabilirler. Çünkü LGBT bireyler çoğu anlamda kolay hedef olmaktadır.

Azınlıklar, veya belli bir gruba mensup olan LGBT bireyler, bu durumda daha fazla imkanların sunulduğu büyük şehirlere gitmeyi bir seçenek olarak görmez mi? Yıllar önce bir çok LGBT birey (benim tanıdıklarımın hepsi) İstanbul’a gitti ve bir daha dönmedi. Ama Adana’daki LGBT topluluğu sadece benim tanıdığım 10 15 tane kişiden ibaret değil ki! Binlerce LGBT birey var ve kişilerin kendini güven içinde ifade edebilecekleri bir yer yok!

Ben diyorum ki, sosyalleşmeyi istemek kişinin kendi hür iradesiyle ilgili bir durum, ister çıkar gider, isterse de gitmez. Ama birinin istediğinde çıkıp gidebileceği, rahatlıkla eğlenebileceği bir clup olmasını bilmesi bile, kişiyi daha iyi hissettirir. Yani doğal olarak insanların psikolojileri de bu veya buna bağlı sebeplerden ötürü bir nebzede olsa daha iyiye gider. Evlerinde internetten veya bir çok yerden partner aramak isteyen bir sürü insan maalesef korku ve yarım yamalak yaşadıkları ilişkiler yüzünden sağlıklı düşünemez hale geliyor. Veya toplum baskısı yüzünden evinden çıkamayan, dört duvar arasında yalnızlığa itilen trans veya lgbt bireyler için de çok olumlu bir gelişme olacaktır. Çünkü Lgbt bireylerin birbirleriyle sosyalleşmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri gerekir. Adana’nın en merkezi konumlarında yan yana onlarca bar klüp var. Hatta dağ başı denecek kadar uzak kuytu köşelerde bile bir çok bar var. İnsanlar istedikleri zaman gidip arkadaşlarıyla eğlenebiliyor. Lgbt bireylerin de buna ihtiyacı var.

Adana’da gay bar kültürünün geçmişi – 90’larda Açılan gay barlar

Ah o 90’lar yok mu o 90’lar. Yukarıda bahsettiğim ve İstanbul’a gidip bir daha gelmeyen tüm lubunyalar ve dönemin tanıdık simaları cirit atardık parklarda ve cluplerde. Tesadüf ki, o dönemlerde aslında Adana’da benim bildiğim yaklaşık 3 – 4 tane gay bar açılma kapanma süreci oldu. Bunlar sırasıyla;

Club Midnight

Yaşımız tutmuyordu. İçeriye giremiyorduk. O dönemler ablalarımız dediğimiz bir kaç Lubunyayı sadece dışarıda camdan izlerdik 🙂 Kıyıda köşede (eski YKM mağazasının altında) bir iş merkezinin kot farkından ötürü düz girişli bodrum katında açılmış sıradan bir birahaneydi. Öyle ara ara giderdik dışardan bakmaya Gündüz saatlerinde gittiğimiz vakitlerden birinde içerde kafe niyetine oturmuşluğumuz oldu bir keresinde 🙂 Sonra bir müddet geçtikten sonra yeni bir yer açıldı

Derbent Klüp

Sularda şimdi yerinde yeller esen bir gay bar idi. Gerçek anlamda bir bardı!. Çünkü gay bar olarak açıldığı dönemlerden çok daha önce de bar olarak işletilmişti ama ne hikmetse o yerin kaderi hep kapanmak oldu. Oysaki tıklım tıklım dolup taşardı. Ben kendim gibi bir çok arkadaşımı aslında orada tanıdım. Dışarıda görüp konuşma veya tanışma fırsatım olmayanlarla da orada arkadaş oldum. Ah derbent demeyin bana ağlayabilirim 🙂 Sanırım yaklaşık 1 yıl kadar açık kaldı. Sonra ne oldu nedne kapandı hatırlamıyorum bile. 

Paparazzi Clup

Burası da yine eski bir birahane tarzı bir  yermiş. Sonradan gay bar konseptine çevrilmiş küçük bir bardı aslında. Gay bar konseptine geçtikten sonra haberimiz oldu. Adana’da belediye parkının tam karşısındaki küçük bir sokak var, işte oradaydı. Ama sadece bir iki defa gitme şansımız oldu. Tabi o sıralar ben lise son sınıf yıllarımdaydım. En fırıldak çağlarımdı yani… 

Gür bar

Adana otogarına giderken yerini bile tarif edemeyeceğim bir noktada açılmıştı Gür bar. Sanırım şu an yerinde bir otel var. Tam bilmiyor ve hatırlamıyorum. Bir tür birahaneden bozma sıradan bir kaset çalarla müzik yapılan vasat bir yerdi. Ama tabi orası da hınca hınç dolup taşardı. Bize gidecek yer olsun da nasıl olursa olsun kafasında giderdik. Zamanın en zırılları derbentten, midnight ve paparazziden sonra orada doluşu verirdik. E tabi oraya da topu topu 3 – 5 kere anca gitmişizdir.

Hem Derbent’e hem de diğerlerine sık sık polis baskını olurdu. Artık gay bar olduğu için miydi neydi bilemiyorum. Son olarak en büyük baskın Gür bar’a yapılmıştı. Tesadüf o gece bende oradaydım. Almanya’dan gelmiş bir arkadaşımla birlikte gitmiştik. Sözde ona Adanayı ve Adana’daki lgbt topluluğunu gösteriyordum falan. Baskının olduğu geçe bizde oradaydık ama ne tesadüf ki baskından sadece 3 – 4 dakika kadar önce çıkmışız e tabi baskından daha sonra haberimiz oldu. Yerel bir gazetede Adana’da homoseksüel operasyonu diye bir başlıkla haber olmuştu yani düşünün 🙂 Herkesin ailesi falan karakollardan çocuklarını toplamış 🙂 Dramakomik aslında.    

Sonra unüversite kazandım falan derken…. 

Bizim taaa o yıllarda bile bildiğimiz 4 tane gay bar vardı. Ne oldu ne bitti. Ne zaman kapandı neden kapandı biz nereye gittik ne zaman gittik. Hiç hatırlamıyorum. Çocukluk yıllarımızda dahi iyi veya kötü bir şekilde bir kaç tane gay bar veya birahane vardı. Şimdi nerde ne var, kim nereye gider, lubunyaların özellikle gittiği veya güvende olduğu bir yer var mı, bilmiyorum. Bilen varsa yorum bırakırsa faydalı olur. Veya Adana’da bir gay bar açılmalı mı? Lütfen varsa yorumunuzu yazmaktan çekinmeyiniz. Tamamen anonim kalabilirsiniz. Teşekkürler

Görüşmek üzere…

Alakalı bir diğer yazı ilgini çeker mi ? Okumak istersen alttaki başlığa gidebilirsin 

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

 1. Unknown dedi ki:

  Bencede gitmekten ziyade olduğunu bilmekte çok güzel, devamı gelmeli 👌

  1. AngelsTurkiye dedi ki:

   Bence de 🙂

 2. Animal Life dedi ki:

  Yıllardır İstanbul da yaşayan eski bir Adanalı trans kadın olarak Adana da yaşadığım yıllarda varlığını ve yokluğunu birlikte yaşamıştık. Uzun zamandır yeni birileriyle tanışmak için bara clube de pek ihtiyaç yok. Ama olsa daha güzel olabilir tabiki. Wish who sihs 🙂

Translate »