Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır rehberi

22.07.2021
1.921
Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır rehberi

Arkadaşlık sitelerinin Niche Olma süreci nedir?

Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır? Veya gerçekten para kazanır mı? Bu sürecin kolay olduğu düşüncesi yaygın bir kanı! Ancak bu kanı hem doğru hem de yanlış. Zaten asıl sorun burada başlıyor başlıyor. Para kazanma meselesine odaklanmak doğru değildir. Bu çok detaylı ve uzun soluklu bir süreçtir. Okuyacağınız yazıda profesyonellerin bakış açıları değerlendirilmiştir. Bu yazı şahsi deneyimlere dayalı bilgilendirme amaçlı yazılan ön bilgi niteliğindedir. Arkadaşlık siteleri nasıl kazanır meselesini ve süreci anlamanız için bu yazıyı hazırladım. Proje üretme kafasında olanlar için tarafsız bir rapor niteliğinde olan bu yazı fikir edinebileceğiniz türde..

En basit cevap: Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır?

Arkadaşlık siteleri, basitçe; Üyelerine daha iyi ve daha sınırsız bir kullanıcı deyimi karşılığında ücretli üyelikler satarak para kazanır. Buna Gold üyelik veya Premium üyelik de derler. Ücretli ve ücretsiz profillerinizle site içinde bir başkasına göndereceğiniz mesaj sayısı değişir. Yükleyebileceğiniz fotoğraf sayısı, veya görüntüleyebileceğiniz profil sayısı bu hizmetlerden sadece bir kaçı. Ve daha sınırsız özellikler de ücretli üyelikler kapsamındadır. Söz konusu site zaten bunun için kurulmuştur. Projelerin para kazanma beklentisi içinde olmaları da gayet normal. Peki para vermeye değecek hizmetleri var mı? Size sundukları hizmet için ücret ödediniz mi ? Evet ise; Bu sitelerin, sektörde, başarılı bir kullanım sunduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kullanıcıların iyi iletişim sağlamayan veya çözüm olmayan bir uygulama veya siteye para ödemeyeceği çok nettir. Ayrıca popüler bir arkadaşlık sitesinin ücretsiz olarak sunulması imkansız değil ama zordur. Bu ve benzeri arkadaşlık sitelerinin bazıları reklam gösterme konseptiyle de çalışırlar. Yani sadece üyelere ücretli üyelik satmak değil ayrıca reklam geliri de elde ederler. Reklam geliri gerçekten çok isim yapmış veya çok trafik alan bir proje için geçerlidir. Çok trafik yoksa söz konusu sitenin sürdürülebilirliği için yeterli rakamlar değildir. Sektör, kitle, vb tüm data ve değişkenlere hakim olmak gerekiyor. Yazının devamında bazı detaylar objektif olarak değerlendirilmiştir.

Arkadaşlık sitelerinden nasıl para kazanılır

Arkadaşlık siteleri para kazanmanın tek yolu mu sanıyorsunuz ?

İnternetten para kazanmak için en kolay yol nedir diye soruyorsanız; Kısaca: kesinlikle arkadaşlık sitesi açmak değil! Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır meselesi anlatması da yapması da zor bir mesele. YouTuber olun! Keza şansınız daha yüksek! Youtube kanalınızda gerçekten dikkat çekici şeyler üretirseniz, o zaman ayda 1000 lira ve üstü kazanabilirsiniz. Veya ben her gün mutlaka muhteşem yazılar yazarım diyorsanız blogger da olabilirsiniz. Ama ayda 1000 lira kazanan bir yotuber olmak var ya! İşte o da apayrı bir hikaye… 🙂

Ne bin lira mi? Nasıl yani az mı çok mu oluyor? E bence tek başına evinden her gün bir yazı yaz veya haftada 1 2 videoyla 1000 lira kazanç demek günde ortalama 2-4 saat çalışmak demektir. Ve bu açıdan bakınca hiç fena değil. Ayrıca ayda 1000 TL kazanır duruma gelmek de en az 2 yılınızı alabilir. Yani bir kaç yıl boyunca yok pahasına uğraşmanız gerekiyor. Belki çok daha fazla. Bunlar bazılarınızın da tahmin ettiği genel bilgiler olup kesinlikle değişiklik gösterebilir. Ayrıca Türkiye’deki en iyi Bloggerlar veya Youtuberlar vs kim? Ne karşılığında ne kadar kazanıyorlar gibi bir ön araştırma yapın! Yola çıkmadan önce iyi karar vermeniz iyi bir plan yapmanız gerekli. Neyde iyisiniz mesela? Bir şeyde iyi değilseniz aylık 1000 lira kazanacak bir projeye dönüşemeyeceğinizi de öngörün. Tüm bu internetten para kazanma olguları kendi içinde çok emekli süreçlerdir. İşe girip asgari ücret almak bile yerine göre çok daha kazançlıdır.

Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusuyla kendinizi kısıtlamayın ve sektörlere bir göz atın

Şimdi, asıl sorunuz İnternet’ten para kazanma mevzusu ise, ‘ki bunun için çok yol var’, O halde İnternet’ten para kazanma konusunun uzun uzun ele alındığı şu linkteki yazıya mutlaka bakın derim. Yazıda bahsedilen kazanç sağlama yöntemlerinin nasıl bir süreçten geçtiğini iyi ele almışlar. Çünkü günde 2 TL kazanç da kazançtır 1 TL de! Örneğin günde 10 TL mi kazanıyorsun? Evet hiç hiç fena değil… Peki ya günde 100 TL? Sana koca bir bravo… Ancak bütün bu rakamları kazanmanın değişkenlerini anlamanız gerekecek. Ve hepsinin zorluğu kendi içinde farklılıklar gösterecektir. Linkteki yazı dişe dokunur şeyler paylaşmış mutlaka bakın derim.

İyi olanlar kazanır

Konuyu başlıkta bahsi geçen arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır ve hangi sektörü seçmeniz gerektiği konusuna bağlayacak olursak, doğal olarak hepsinin bu işten para kazanmayı istediği sonucuna varmamak mümkün mü? Tabi ki değil! Elbette para kazanmayı istemek kadar normal bir şey olamaz. Ancak bu sektörde emin olun sadece iyi olanlar kazanıyor. Diğerleri ise çoğunlukla yerinde sayıyor. İyi olmak meselesi de tartışmaya açık elbette. Üstelik sürekli olarak bu işe yatırım yapan dev firmalar var ve sektörde artık çok fazla arkadaşlık sitesi projesi mevcut.

Öncelikle bu büyük firmaların projeleri arasından nasıl sıyrılabileceğiniz meselesini çözmeniz gerekiyor. (Yüksek bütçe ve reklamlar gibi) Ve bu gerçeğe dayanarak samimiyetle söylüyorum ki; Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusunun da cevabı kolay değil! Gerçekten değil! Ayrıca cevabın sizi mutlu edeceği de meçhul. İBu tür projelere başlamadan önce nsanlarla empati yapınız ve gerçekçi olunuz. En önemlisi ise gerçekten bir vizyona sahip olmanız gerektiği. Mesala, öncelikli olarak kazanç sağlamak değil, iyi bir alternatif sunmayı düşünün. Hani a sitesinde şu yok b sitesinde bu yok gibi bir senaryo oluşturun. Ve biliniz ki; İyi birşeyler sunmak sektörde iyi olan bir yazılım ekibi gerektirir. Bunu öncelikli olarak belirtmeyi isterim. Bunu iyi kavradıktan sonra işe el atmayı düşünebilirsiniz. Zaten bu yazımda direkt olarak bir cevap yazamayacağım için başarı olasılıklarına değiniyorum. Olasılık olasılıktır diyorsanız devam edin.

Arkadaşlık sitelerindeki kazanca sektörel yaklaşım

Özellikle sektörde öne çıkmasını istediğiniz bir arkadaşlık sitesi oluşturmak için cinsiyetten bağımsız bakmak ve genel olarak arkadaşlık sitesi konseptini iyi anlamış olmak gerekiyor. Yani yapanların bunu yaptıklarını gördük. Projenizin kızlara, erkeklere, veya olgun yaş gurubuna, dul bayanlara, bekar gençlere, eşcincel erkeklere veya evlilik sitesi türü bir başka spesifik kitleye hitap etmesi mi söz konusu? Tüm detayları göz önünde bulundurup iyi karar vermek ve birazda internet kullanıcısı hakkında demografik bilgi sahibi olmanız gerekir. Hemen şunu da belirtmem gerekir tüm bu kitlelerin hepsi için bir proje var. Sırf var diye yenisini açmak olmaz diye bir kaide de yok. Ne yani gelecekte başka Youtube kanalları veya farklı arkadaşlık siteleri açılmayacak mı? Elbette açılır… Siz de kendi şansınızı denemeyi isteyebilirsiniz. Kısaca sektör seçimine çok dikkat 👈 Çünkü kazancınız sektördeki kitlenin büyüklüğüyle orantılı.

Son trendler: Sugar Daddy Sugar Babe arkadaşlık sitesi konseptleri

Son 2 – 3 yıldır arkadaşlık siteleri sektöründe trend olan nedir diyorsanız, özellikle Amerika veya bazı biraz daha gelişmiş ülkelerde, SugarDaddy, SugarBaby tarzında, arkadaşlık siteleri ortaya çıktı. Daha doğrusu konsept bu hale dönüştü. SugarDaddy veya SugarBaby siteleri, yaşça büyük kadın ve erkek zenginlerin, genç ve güzel veya yakışıklı sevgili aradıkları, arkadaşlık siteleridir. Yani genel konsept zenginler ve güzeller arası ilişkileri baz alıyor. Biraz değişik ve uç bir konsept ama bu tarz arkadaşlık sitelerinin oluşumu, söz konusu ülkedeki kişilerin bu hizmete bakış açısıyla orantılı. Demografik meseleler yani.

Demografik örnekler

Türkiye’de birileri böyle bir konseptle; Zengin adam fakir kız vs gibi kitleleri birleştiren bir arkadaşlık sitesi oluştursa inanılmaz popüler olabilir. Hani evlilik sitelerinden bir tık farklı bir site konsepti ya o açıdan. SugarDaddy veya SugarBaby siteleri bir eskort sitesi ve evlilik sitesinin karışımı gibi geliyor kulağa. E tabi direkt öyledir değil. Sonuç olarak bu bir konsept ve ilişkiler gönüş işidir. Bence bomba bir tüyo diyeyim ve bu konuyu da burada bırakıp devam edelim. Ancak Türkiye’de böyle bir site illegal detaylar barındırırsa kesinlikle TİB engeli yiyecektir. Yine de bu tarz bir arkadaşlık sitesini örnek almak istemeniz olası. Türkiye’deki zengin erkeklere talip yabancı kadınların ilgileneceği bir arkadaşlık sitesi projesi mesela. En azından küçük bir fikir.

Sektörel başarı yolunda bilinmesi tamamlanması gerekenleri adım adım inceleyelim.Arkadaşlık sitelerinden para kazanmak olasılığı halen var ama miktarlar sizi mutlu eder mi? Bu süreç aslında yan bir proje olarak mı gider mesela ?

Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır? Kazanç sağlamak için Niche siteleri örnek almak

1- İlk adım: Niche olmak ne demek? Basit bir tanımla bir websitesi’nin söz konusu sektörde en iyisi, en otoriter olanı ve en bilineni demektir. Niche olma meselesi çok detaylı bir konu. Ancak kısa keserek şu örnekleri vermek ‘Niche olmak ne demek’ sorusuna daha sağlıklı bir cevap olur. Siber Alem, Pembe Panjur, Eçift gibi siteler Türkiye’de bu işte gerçekten başarılı yani niche olan arkadaşlık sitelerindendir. Bu projeleri Türkiye’deki en popüler arkadaşlık siteleri ve dolayısıyla Niche siteler olarak tanımlayabiliriz. Bu derece başarılı olma ihtimaliniz ülkedeki kitlenin kare köküyle ve kitlenin ne kadarına hakim olduğunuzla orantılı. Elbette bu matematiksel hesabı göstermek kolay değil! Bu projelerin üçü de yıllardır varlığını koruyan dev projeler. Ancak bu projeler örneğin bir Tinder veya Okcupid gibi Türkiye sınırları dışına ulaşmış projeler değil. Bu 3 arkadaşlık sitesinin haricinde başka siteler de var elbette. Ancak alanında en niche olan siteler bu sitelerdir.

Bu sitelerin (tv reklamları dahil) çok büyük reklam bütçeleriyle büyük kitlelere ulaştığını unutmayın. Buda eşittir çok büyük bir maliyet. Amacım abartmış olmak için abartmak değil gerçekten abartı olanı iletmek ve arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusunun cevabının ne kadar zor olduğunun altını çizmek. Yani size parayı kazandıran sadece arkadaşlık sitesinin kendi değil, orada oluşturduğunuz kitle ve artı tanışma uygulamanızın mükemmelliği. ‘Niche olmak’, bir kaç yıllık mevzu değil veya bazı açılardan sadece parayla almak da mümkün değil. Niche olmak total sürecin kendisidir. İlk adımı anlamak ikinci adımı atmadan önce daha profesyonelce davranmanızı sağlayacaktır. Yani hali hazırdaki büyük siteleri iyi anlamak gerekiyor.

Yazılım sektörüyle haşır neşir olmak, yazılımdan anlamak ve maliyet – Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusu burada yük kazanıyor 🙂

2- İkinci adım iyi bir yazılımdır. Bir arkadaşlık sitesini tek başınıza yönetemeyebilirsiniz! İyi bir yazılımcı olmak da tek başına kesinlikle yeterli değil. Ve bir ekibe ihtiyacınız olacağını unutmayın. Sonuç olarak bize gereken iyi ve sağlıklı işleyen bir yazılım değil mi? Tam entegre bir yazılım bulma ve sürekli olarak geliştirme desteği sunma sizce ne kadar ucuzdur? Kendinize özgü, yani sadece size ait bir tasarım veya yazılım için minimum, 30, 40 veya 50 bin lirayı gözden çıkarmanız söz konusu. İsteğinize göre belki çok daha fazla veya daha az.

Yazılımcı iseniz, ki öyle olsaydınız bunun ne derece zor olduğunu ve tam bir sitemi oluşturmanın yıllar alacağını ve neye veya kime ihtiyacınız olduğunu daha iyi bilirsiniz. Bu yüzden denebilir ki; Profesyonel ve tam bir sistemi size sadece alanında çok iyi bir yazılım şirketi ekip olarak sağlayacaktır ve bu kişiler size yukarıda bahsettiğim rakamlara mal olacaktır. Bu maliyet meselesi uzun süre devam edebilir! Veya bu kişilere kendi bünyenizde çalışan kişiler olarak istihdam sağlamanız gerekebilir. E tabi maaşlarını ödeyecek paraları kazanıyorsanız. Ancak dert etmeyin hala çözüm olacak alternatifler söz konusu. Yazıyı okumaya devam etmek istiyor musun?

Tüyo: Alanında uzman 5 6 kişilik gönüllü bir yazılımcı topluluğu bir araya gelmeli. Ekip olursanız zaten sadece arkadaşlık sitesi projesiyle yetinmezsiniz. Bunu işletmeye bile dönüştürebilirsiniz ki bunu zaten yapan çok firma var. Ekipler sürekli iş birliğiyle iyi şeyler çıkarırlar. Ancak ekip olmak zor mesele ve cepten ne kadar az para çıkarsa o kadar iyi olur diyorsanız, ekip olmanız gerektiğini bilin. Bu tüyoyu iyi değerlendirecek kişiler bir araya gelirse emin olsunlar ki iyi şeyler başarabilirler. Sözle karın doymaz harekete geçmek ve ekip olmak gerek. Ekip olmak zor ama tek çözüm.Bu sadece çözüm odaklı bir alternatif…Ve tabiki halen şansınız var… okuyun lütfen tüm bildiklerimi ifade etmeye çalıştım çünkü.

Kitleniz için Arkadaşlık sitesi scriptleri

İnternet’te bu tarz proje başlatmak için çok başarılı hazır yazılımlar (arkadaşlık scriptleri) var. Bu hazır yazılımları sunan şirketler genel olarak bu tarz projeleri geliştirirler. Ama onların işi bir arkadaşlık sitesi işletmek değildir. Bu firmalar, arkadaşlık sitelerinden kazanç sağlamak isteyenler için yazılım geliştirirler ve bu yazılımlar tamamıyla profesyonel yazılımcılar tarafından kodlanmıştır. Bu şirketler bu yazılımı kullanan müşterilerinden, yani sizden, farklı yollarda kazanç elde ederler. Örneğin; Size, hazır bir arkadaşlık sitesi scripti’ni belli özelliklerle tam çalışır halde kurar ve teslim ederler. Ve bununla ilgili tüm detayları ve şartları, arkadaşlık sitesi scriptini, sattıkları sayfa üstünde tüm detaylarıyla belirtir ve ayrıca ürünün çalışan bir demosunu sunarlar. Bu şirketlerin bazıları her yıl ücret isterken bazıları da tek fiyatta tüm modülleriyle birlikte hizmeti sunarlar.

Yazılım şirketlerinin arkadaşlık sitelerinden kazanç sağlamak için sunduğu hizmetler

Bazıları size sattıkları, arkadaşlık sitesi scripti için bir kaç yıl yazılım desteği verirken bazıları ise ömür boyu varsayılan fonksiyonellik için destek verir. Bu çok çok önemli bir detaydır. Ayrıca size teslim ettikleri hazır yazılımda değişiklik yapılmasını isterseniz bunun için ekstra ücret talep ederler ki bu çok normal, zaten onlar genel olarak bu şekilde kazanırlar. Evet sundukları yazılım iyidir ama aynı yazılımı yüzlerce farklı firmaya veya şahıslara sattıklarını ve bu işe yatırım yapmak isteyecek kişilerin sitedeki modifikasyon için para ödeyeceklerini de bilirler.

Gerçekten başarılı olmak ve arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusunu anlamak isteyenler kesinlikle profesyonel düşünmelidir. Bu bağlamda güvenilir bir yazılım şirketi ve iyi bir yazılım bulmak için de ciddi bir araştırma yapmak gerek. Örneğin 1 ay veya daha fazla… Şunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hiç bir zaman tam istediğiniz mükemmel yazılımı uygun fiyatlara alamazsınız. Size çok uygun fiyata verilen hazır yazılımlar beklediğiniz mükemmellikte olmayacaktır. Olması için de para harcamanız gerekecek. Ayrıca dev projelerin olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Yinde de; hazır yazılımlar, özgün bir yazılımı ve bunun sürekli desteğini maddi anlamda karşılamaya gücü olmayanlar için iyi bir seçenek. Ve bu yazılım şirketleri, 500 dolardan 3000 – 4000- 10000 dolar veya daha üstüne kadar değişken bir fiyat aralığında kendi yazılımlarını sizin alan adınıza lisanlı olarak verirler ve size bununla ilgili sürekli ve ücretsiz yazılım desteği sunabilirler. Hizmetler ve desteğe göre fiyatlar da değişiklik gösterir. Çünkü doğal olarak bu iş çok yönlüdür ve buna ihtiyacınız olacak. Yazılım bilmek işinizi biraz kolaylaştırır ama asla yeterli değil. Yani ben yazılımcıyım düşüncesiyle tek başına bu işe dalmak da mantıklı olmaz. İyi bir yazılımcı bunu tek başına yapıp yapamayacağını öngörecektir.

İyi firmalarla çalışmak projenizin para kazanması için kilit nokta: Arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır sorusuna en iyi cevap bu şirketlerdir

Hazır yazılımlara müdahale etmek tam bir baş belasıdır. Hazır yazılımları, Türkiye içindeki firmalardan alabileceğiniz gibi, (hatta hiç tavsiye etmediğim bir kaç tanesinin adını vermeyi çok isterdim ama maalesef etik olmayacak) yurt dışı firmaları da seçebilirsiniz. Hatta en profesyoneller yurt dışında bunu bilin. İyi İngilizce bilmek avantaj sağlar çünkü bu firmalarla sürekli iletişim halinde olacaksınız. Türk firmaları kendi yazılımlarının hangi sektörde kullanılacağı meselesini biraz sorun edebiliyorlar da! Keza bir tanesiyle gerçekten ciddi sorunlar yaşadım ve zaman ve para kaybettim…

Ayrıca bu hazır yazılımların, kendi özgün yazılımınıza kıyasen özgürlüğü de sınırlı veya bunu geliştirmesi bir hayli pahalı olacaktır. Keza eninde sonunda geliştirmeyi tercih etmeye mecbur kalacaksınız. Çünkü bu bir yazılımdır ve sürekli olarak geliştirilmeye ihtiyaç duyar. Bu yazılımı size, sizce neden sadece 500 dolara, 1000 dolara vs gibi düşük maliyetlere versinler ki zaten? Dikkat: Siz bu tür bir iş modelini yapmak isteyen yazılım şirketlerinin hedef kitlesini oluşturuyorsunuz. Bu tarz yazılımlarla başarmak istiyorsanız iş dönüp dolaşıp para harcamaya gelecektir. Para harcama tarafı size uymuyorsa yukarıdaki yukarıdaki tüyoyu değerlendirebilirsiniz. Yani ekip olma işini.

WordPress ile kurulan arkadaşlık sitesi nasıl kazanır? WordPress ile olur mu?

Tamamen ücretsiz bir başlangıç mı istiyorsunuz? WordPress sitesinin kendisini kurmak için basit bir hosting ve alan adı ücreti çok daha ucuzdur. Bir kaç basit ücretli veya ücretsiz eklenti kesinlikle yeterli olacaktır. Zaten kitle için nasıl bir yerde olduğunun önemi yok işlerini görecek iletişim araçlarını sunmanız yeterli. Ama sizce, Niche olan sitelerin hangisi, WordPress ve bir kaç basit eklentiyle yapılmıştır ki ? Tabi ki de hiç biri. Ama imkansız mı? Asla imkansız değil.

Yani kişisel ve başlangıçta bir proje için, denemek, görmek, ve deneyim kazanmak için faydalı olabilir. WordPress çok güçlü bir platformdur. Ama emin olun gerçekten iyi bir şeyler çıkarmak için hep bir uzmana ihtiyacınız olacak ve WordPress ile bu işte başarılı olmak gerçekten ayrı bir zorluk katacaktır. Çünkü projeniz eninde sonunda tıkanacak ve geliştirmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu geliştirmeyi elbette yine uzman yazılımcılardan talep edebilirsiniz ve hatta söz konusu eklenti için belli bir ücret karşılığında destek alabilirsiniz. Ancak sadece bu eklentiye yönelik destek vereceklerdir. Yani sağlıklı ve mükemmel bir yazılıma ulaşmak da zaman alan bir mesele. Dilerseniz WordPress altyapılı sitenize entegre edebileceğiniz şu eklenti temaya bakabilirsiniz ☞ SweetDate

Hosting yönetimi

3- Üçüncü adım. Hosting veya ileride sunucuya ihtiyacınız olduğunda bunun bir diğer zorluk olacağını ve madalyonun aslında diğer tarafı olduğunu lütfen hep göz önünde bulundurun. Ayrıca hosting, hosting firması, yazılımla uyumlu çalışma ve dahi onlarca diğer parametreyi sağlamak hiç kolay olmayacak. Zaten, sunucu değil de bir hosting üstündeyseniz bundan para kazanmayı düşünmeyin bile.

Sunucuya geçmeniz gerekecek ve sunucular hem pahalı hem de yönetmesini bilmezseniz altından kalkamazsınız. Bunun için de ücretli destek alabilirsiniz elbette. Ve emin olun bu ücretli desteğin sonu yok. Sürekli ve sürekli para harcamaktan başka çareniz yok. Hatta başarmak vs meselesi bir yana, siz Niche olana kadar veya makul bir şeyler kazanana kadar, belki hiç kazanamayacağınız kadar para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ve harcadığınız parayı geri kazanabilme garantiniz düşüktür. Kumar gibi yani! Ama halen imkansız değil. Ve düşük bir kazanç da kazanmaktır. Dengede kalmanın yolları var. Örneğin en azından sunucu masraflarını karşılayan bir şeyler oluşturmuşsanız denemeye devam etmekten neden vazgeçesiniz? Bu kazanç, dengedesiniz demektir.

Buraya kadar her şey tamamsa

Bir şekilde yukarıda bahsettiğim seçeneklerden birisiyle kusursuz bir yazılım bütününü oluşturdunuz ve diyelim ki bir miktar para da harcadınız! E zaten gerçekten yeteri kadar para harcadıysanız başarmaya daha yakınsınız demektir. Para harcayacak biriyseniz de, zaten neyin ne olduğunu artık öğrenmişsinizdir. Çünkü neye ne için harcadığınız meselesi de ayrı bir tartışma konusudur emin olun…. Neyse, Diyelim ki her şey tamam! Şimdi gelelim asıl meseleye

Reklam / Görünürlük / Bilinirlik / Seo

4- Dördüncü adım: Yazının devamı birinci, ikinci ve üçüncü adımı kusursuz bir şekilde tamamlayanlar için geçerli. Yani diyelim ki bir şekilde her şeyiyle çalışan bir arkadaşlık sitesi yazılımını kurdunuz ve hostinginiz yeterince güçlü ve sisteminiz kusursuz çalışıyor. Kitlenize yönelik tasarım, kullanım ve tüm parametreler, site içi modüller vs. derken bir şekilde yaptınız. Tüm olasılıkları bilerek bu noktaya kadar gelmek için para ve en önemlisi de zaman harcadınız! Aradan da 2 yıl 3 yıl falan geçti… Sonuç? Para kazanıyor musunuz? Belki ayda 100 TL veya bazen 200 TL ve belki 300 TL. Milyar değil ama. Şunu da not edin; Geliştirme için 3000 TL harcamakla 30.000 TL harcamanın da farklı kazançları olacaktır.

Kazanç ve beklenen kazanç

‘E ne yani bütün emek bunun için mi’? Bu parayla kim geçinebilir? Veya ömür boyu hep bu rakamları kazandıracak bir proje için mi ayrılan bunca zaman ve harcanan para? Ayrıca bu ayda 100 200 nerden geliyor kullanıcılardan mı reklamlardan mı? Bir çok arkadaşlık sitesi projesinin milyarları cebe indirdiğini sanıyorsanız bunu unutun. Böyle bir gerçek mümkün mü? Empati yapın biraz, siz hangi arkadaşlık sitesinin hangi özelliği için ne kadar ödediniz? Kaç defa ödediniz? Kaç defa ödemeyi düşünüyorsunuz? Size ücret ödetmeyi başaran mecra neresi? Sadece Niche siteler bunu vakıftır. Ama siz daha Niche bile olamamışken Ve piyasada Bu kadar Niche site varken nasıl kazanmayı planlıyorsunuz?

Kendi kendini reklam etme

Bazı projeler vardır ve o kadar yararlı, ilginç ve harika bir kullanıcı deneyimi sunar ki; Kullanıcının kendisi asıl reklamdır ve diğer kullanıcılara da referans olurlar. Bunlar gerçekten iyi uygulamalardır. Ama dikkat edin ‘arkadaşlık sitesi’ demedim ‘uygulama’ dedim. (İstisnalar kaideyi bozmaz ama) İnsanlar yararlı ve eğitsel uygulamalar için birbirlerine referans olup önerebilirler ama kaç kişinin size başka bir arkadaşlık sitesini önerdiğini gördünüz? İnsanlar genelde arkadaşlık siteleri gibi uygulamaları diğer uygulamalara kıyasen daha nadiren önerirler. Çünkü kendi gizlilik sebepleri olabilir. Yani; Arkadaşlık sitelerindeki ağızdan ağıza yayılma süreci çok daha dar açılıdır. Kimse kimseye bunu sormaz bilen de bir diğerine bunu anlatmayabilir. E tabi mutlaka öneren de olu. Bu çok normal çünkü burası bir arkadaşlık sitesi ve kişiler kendi özel hayatlarından endişe edebilecekleri için bu gibi projeler ağızdan ağıza daha daha geç yayılırlar. Bu yüzden büyük siteler sürekli reklam verirler.

Aranma marjı yüksek kelimelerde ilk sayfa olgusu

Eğer bütçe ayırmayı planlıyorsanız, reklam ve pazarlama taktiklerinden iyi anlamanız gerekecek. Reklam bütçeleri ayırmayı tercih etmeyen proje sahipleri kitleye yönelik anahtar kelimeleri hedef alırlar. Bu bağlamda SEO olgusu size çok yardımcı olacak. Ama emin olun SEO biliyorum haydi paçaları sıvayım demeyin! Rakipleriniz her daim sizden güçlü olacak. Anahtar kelimede başa gelmek için harcayacağınız emek, zaman ve parayla kala kalabilir veya hep yerinizde sayabilirsiniz.

Çünkü topluluk projeleri sadece anahtar kelime bazında yeterli değildir. Ayrıca nasıl bir SEO taktiği uygularsanız uygulayın tüm anahtar kelimelerde ilk sayfada en tepede görünmek imkansız. Veya korkunç pahalı reklam ve SEO stratejileri uygulamanız gerekecek. Zaten başka yolu yok. Çünkü hayalini kurduğunuz ‘arkadaşlık sitesinden para kazanma olgusunun kolaylığına giden yolda’ bol bol para harcamalı ve idealinize ulaşana kadar da para harcamaya devam etmelisiniz. Bu da ortalama birinci dalga için belki 50 milyar belki 100 milyar demektir. E tabi aylık 300 500 TL gibi reklam bütçeleri de oluşturulabilir. Ama uzun süre yerinde sayacaktır.

Küçük bir tüyo: ‘Arkadalık siteleri’ gibi bir anahtar kelimede ilk sayfada iseniz bu size çok güçlü bir avantaj sağlayacaktır. Ama bilin bakalım bu anahtar kelime de ilk sayfada olanlar hangileri? Bakmanız yeterli. Hali hazırda ilk sayfada olanların bile reklam verdiğini de göreceksiniz. Demekki sadece ilk sayfada olmak yeterli gelmiyor bu büyük projeler için.

Kelime başı maliyetler ve reklam arkadaşlık siteleri nasıl para kazanır diyenlerin kabusu 🙂

Google’da örneğin ‘arkadaşlık siteleri’ kelime çifti için tıklama başı maliyeti yaklaşık 3 ila 10 TL civarında ve uçak bileti gibi değişen tarifelere sahip. Yani ortalama 1000 tıklama için 5 TL den 5 bin lira, 1 TL için 1000 lira ödemekten bahsediyoruz. Her gün 1000 TL harcamak sizi Niche bir site haline getirebilir. Bu da yıllık 365 milyar demektir. Niche olmanın maliyeti budur! Ve bu kullanıcıların sizin ücretli hizmetlerinizi alacağının bir garantisi de yok. İyi içerik ile uzun vadede Niche olmak da söz konusu elbette!

Yazının önceki paragraflarında da belirttiğim üzere niche olmak uzun soluklu sürecin kendisi ve hatta sonucudur. Kısa vadeli bir sonuç asla değildir. Niche olmak için reklam en önemli şarttır. Bunu nasıl karşılamayı planlıyorsunuz? Yani kısaca ve özetle arkadaşlık sitesi projenize nasıl olurda binlerce, yüzbinlerce insanı toplayabilirsiniz ? Aynı anda çevrim içi olan bir kitleyi nasıl sağlarsınız? İşte bu kitleyi oluşturmak ve oluşturma bölümüne dahi harcadığınız paranın yanı sıra bir de görünürlük için harcamanız gereken zaman ve para meselesiyle eninde sonunda karşılaşacaksınız. Ne de olsa yerinizde saymak için girmediniz bu projeye değil mi ?

Sitenize reklam alabilirsiniz

Eğer projenizi Adsense veya bir başka reklam ortağıyla entegre edebildiyseniz, bu reklamlardan da para kazanabilirsiniz. Ancak bir önceki paragrafta bahsettiğim, kendi popülaritesi için yüksek bütçeli reklam bütçesi harcayan firmarı, kendi sitelerinde dönen reklamlardan elde edecekleri gelirler asla tatmin etmeyecektir. Diyelim ki; aylık yüz bin ziyaretçinin gelmesi için yaklaşık 10 bin TL ödediniz, ancak sizin kendi 100 binlik reklam gösterimlerinden kazancınız, asla 10 bin TL olmayacaktır. Belki 250 300 tl… E tabi reklam ortaklığına entegre olduğunuz aracıya göre ve dönüşüm oranına göre sonuç değişebilir. Yani tıklama başı maliyet ve söz konusu anahtar kelimeye olan talebe göre, belki 1000 tl veya 2000 tl de kazanabilirsiniz. Ve bu fena olmaz elbette. Ancak bunun için anahtar kelime değerinizi de bilmeniz gerekir! Ve bu değer gerçekten çok çok değişken bir olgudur… Ama konumuz tam olarak reklam kazancı değil. Ve reklamdan kazanmak milyonlarla ölçülen ziyaretçi kitlesinin olduğu siteler için kayda değer seçeneklerdir.

Buraya kadar 4 maddede arkadaşlık sitesi projenizi oluşturabilmek için en önemli detaylardan bahsettik ve 4.üncü madde neredeyse bir çok projenin en önemli ortak sorunsalı. Ancak 4 maddenin hepsi de birden neredeyse kusursuz olarak tamamlanmalı. Anlattıklarımın hepsi kişisel görüş olup pratikte tüm değerlerde değişiklik olabilir. Bir sonraki yazımda bu yazının devamı niteliğinde daha dar açılı ve daha düşük kazanç sağlayabilecek ‘marjinal arkadaşlık siteleri kurmak isteyenler için öneriler’ başlıklı yazı sana göre

Özet: Artık daha çok yatırım gerektiren arkadaşlık siteleri, insanların sandığı kadar kolay para kazanma mecrası olmaktan öte de bir sektör. Ayrıca, kolay para kazanmak olarak nitelenen arkadaşlık sitesi projeleri kesinlikle kolay para kazanılan mecralar değildir. Sonuç olarak diyebilirim ki, arkadaşlık siteleri zaman, para, sabır ve çok büyük bir emek isteyen sistemler bütünüdür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.