Zeki Müren doğum gününde unutulmadı

25.09.2019
215
Zeki Müren doğum gününde unutulmadı

Zeki Müren, ülkemizin sanat güneşiydi ve bugün sanat güneşinin doğum günü. 

Bugün Zeki Mürenin doğum günü. Yaşasaydı 87inci doğum gününü kutluyor olacaktı. 26 Eylül 1996’da hayatını kaybeden büyük sanatçıyı Google bugun saygıyla andı ve onun için bir doodle hazırlayarak herkesin onu görmesini hatırlamasın sağladı. Teşekkürler Google. 

Bundan 22 yıl önce bir tv programında canlı yayın sırasında fenalaşarak hastanaeye kaldırılan Zeki Müren aynı gece hayatını kaybetti ve tüm Türkiye dünyaca tanınmış büyük bir sanatçısını kaybetti. Zeki Müren kadın, erkek, çoluk çocuk tüm ülkenin sevgisini ve hayranlığını kazanmış ender sanatçılardan biri.

Zeki Müren tarzına rağmen cinsiyet algısının çok ötesinde bir algı oluşturdu. 
Zeki Müren sahnedeki rengarenk kostümleri, Makyajı ve feminen duruşuna rağmen cinsel kimliğiyle var olmadı.

Zeki Mürenin en meşhur olduğu yıllarda bile hakkında eşcinsel olduğuna dair doğru düzgün haberler neredeyse hiç olmadı. Ha bu arada eşcinsel olup olmadığını maalesef biz bilmiyoruz…E tabi bu kesin bilgi değil ama demek istediğim şey şu; Sanatıyla ve tarzıyla öyle bütünleşmiş ve sahnede öylesine gururlu ve asil bir duruşu vardı ki kimsenin ona eşcinsel demeye dili varmıyordu. Elbette eşcinsellik kötüdür demek istemiyorum. Ama hani sizde bilirsiniz, eşcinselliğe karşı tarifsiz bir ön yargı varya, işte Zeki Müren bu yanlış algıya asla kurban edilmedi. Kimse onu bir eşcinsel figürü olarak görmedi. Sanatı ve sahnesi öyle güçlüydü ki kimse ona o gözle bakmadı. Zeki Müren bir toplumun sanatçısına gösterebileceği büyük bir saygıya örnektir. Lütfen demek istediğim şey yanlış anlaşılmasın ve ne demek istediğimi anlamaya çalışın. Çocukluğumuzdan beri Zeki Müreni inanılmaz gösterişli kostümler ve kıyafetlerle, rengarenk makyaj ve saç tasarımlarıyla sahnede gördük. Ve sık sık televizyona çıkardı. Belki sanatını icra ettiği o dönemlerde insanların algısı belki biraz daha başkaydı ama bence yaşasaydı ve yine aynı imajla sahneye çıksaydı yine eşcinsel olduğu vs. gibi ayrıntılar gündeme gelmezdi. Çünkü öylesine beyefendi bir uslup, öylesine güzel bir Türkçe konuşuyor ve öylesine nazikti ki işte bu özellikleriyle tüm cinsiyet algılarını bertaraf etti diyebiliriz. Zeki mürenin eşcinsel olduğunu tam olarak dile getirmediğini ama inkar etmediğini de biliyoruz. Dilerseniz bu linkteki yazıda sanatçının bir röpörtajına bakabilirsiniz.

Sanat müzüğinden arabeskin tonlarına kadar varan türde şarkılarıyla kimin gönlünde taht kurmamıştır ki Zeki Müren? Öyleki bazı şarkılarında yüreğimiz paramparça. Hayat çok acı ya. Büyüklerimizi kaybediyoruz hep. En önemli isimleri kaybediyoruz. Malesef dünya ölümlü dünya… Bu çok üzücü. Neyseki Zeki Müren gibi isimler sonsuza dek yaşacak eserlere imza atarak ölümsüzleşti… Ha bu arada doğum günün kutlu olsun büyük usta. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.