Tam zamanlı blogger olmak istiyorum

20.01.2024
618
Tam zamanlı blogger olmak istiyorum

Hayalinizdeki iş hangisi?

Hayalimdeki iş tüm samimiyetimle söylüyorum ki bir m zamanlı blogger olmak. Ama maalesef gerek blog ismi gerekse de hedef kitlemiz açısından çok dar bir kitle olduğu için işin full time blogger olmak kısmına henüz tam olarak gelebilmiş değilim. Yani evet blogger olmak ve bundan para kazanmak istiyorum bu doğru. Ancak bahsettiğim üzere hedef kitle ve trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurunca bu blog sitemden dev paralar kazanma ihtimalim maalesef o kadar yüksek değil. Aslında tek ben değil benim gibi binlerce bireysel blogger, sanıldığı gibi yüksek bütçeler kazanmıyorlar.

Çünkü websitelerinden ciddi reklam kazancı elde eden blog veya haber siteleri yüzlerce yazar ve editörlerle çalışıyor. O siteler de genel kesme hitap eden dev siteler. Bu yüzden ben de bu blog sitemin konseptine Uygun olan Lgbt içerikler ve bir de reklamını yaptığımız gay sohbet ve arkadaşlık sitesi projenizin tanıtımı ve tâbi keyfimin estiği türde içerikler paylaşıyorum. Yani evet blogger olmak istiyorum ancak konseptle sınırlı olduğum ve kazanç ihtimali düşük olduğu için gerekçemi anlatıyorum. Keza herşeye rağmen bu blog sitemde de yeterince özgün içeriklere ulaşmanız mümkün elbette.

Tam zamanlı blogger olmak demek, günün 8 ila 10 saati bilgisayar başında içerik üretimi gerektirir. Bunu sağlasam bile beklenen rakamları kazanmak hem bu hemde diğer blog sitelerim için pek mümkün görünmüyor. Ancak bir gün ne olacağını tam olarak bilemem ve tüm bloglarımdan az da olsa bir kazanç elde ettiğimi belirteyim. Yani günde 1 dolar bile kazanmıyorum ama bazı bazı 1 dolar kazandığım da oluyor. Diyelim ki günde 3 dolar kazanıyorum bu da toplamda 100 dolar civarı bir para eder… Bununla yaşamak mümkün mül? Okuduğunuz dönemdeki dolar kuruna göre hesaplayın işte. Ben özellikle dolar bazlı kazanç belirttim çünkü Türk lirası kazancımı belirtseydim muhtemelen bir iki yıl sonra rakamda tutarsızlık olurdu. Kaldı ki günde üç dolar kazanıyorsanız muhtemelen iyi bir içerik yapısına sahip olan bir blogunuz var demektir.

Para kazanmak için başlamamıştım

Dedim ya gelecekte ne olur belli olmaz diye… Başlangıçta para dahi kazanmıyordum. Bu para kazanma özelliği sonradan vesile oldu… Ama az da olsa kazanç insanı motive ediyor. İçerik ve konsept meselesinden ötürü diğer ana blog sitemi biraz daha geniş kategorili tuttum ve orada daha fazla kategori de daha fazla içerik üretmeye özen gösteriyorum. Yan bloglarımda ürettiğim içerikler çoğunlukla ana proje bloğumdaki içerikleri öne çıkarmak içindi aman sonradan hepsi de kendi içinde farklı blog sitelerine dönüştü. Ama tekrardan söylüyorum gerçekten para kazanma fikriyle başlamadım ve zaten kazandığım paralar da çok komik rakamlar. Çay kahve veya hosting parası diyelim….

Asıl olay şu ki ben yazı yazmayı seviyorum. Yazı yazmanın kişisel gelişimime de ciddi katkıları olduğu düşüncesindeyim. Toplamda kaç kelime yazmışımdır diye düşünüyorum bazen. Muhtemelen 1 milyondan fazla kelime yazmışımdır… Belki daha da fazla…

Neyse işte bugünkü WordPress günlük sorusuna bu blog sitemden cevap verdim. Ancak siz blogger olmak ne demek bunu daha iyi anlamak isterseniz blog yazarak para kazanma olayını anlamanız gerekir. Linkteki yazıda ana blogumda bu konuyu etraflıca ele almaya çalıştım. Blog içerikleri üretip yazı yazarak para kazanmak isterseniz tüm detaylar orada.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.