İnternetten kazanç sağlamak içerik ve SEO bütünüyle mümkün

22.02.2024
3183
İnternetten kazanç sağlamak içerik ve SEO bütünüyle mümkün

İnternetten kazanç sağlamak içerik üretimi, Seo ve reklamcılıkla olasıdır. Ancak bu kazanç seçeceğiniz kategoriye göre değişiklik gösterir. İnternet demek İnternet sitesi demektir. Bu yüzden blog veya web siteleri mantığını öncelikli olarak iyi anlamak gerekiyor.

Blog yazarak para kazanmak isteyenler seo çalışmalarına az da olsa hakim olmalı. Çünkü bu sektör artık çoğunlukla ajansların ve dev markaların elinde. Eğer “yazarak kazanın” anahtar kelimeleriyle arama yaparsanız bu ajanslara ulaşabilirsiniz. Bu ajansların çoğu SEO odaklı içerik üreticilerini öncelikli olarak tercih ederler. İnternetten kazanç sağlamak için bu ajanslarla çalışıp seo odaklı içerikler üretip yazı başı para kazanırsınız.

SEO odaklı içerik üretmek önemlidir çünkü para kazanmanın yolu tam da bu algoritma üzerine kurulu. Zira bütün seo çalışmaları, ve internetten para kazanma yöntemleri bu algoritmanın eleğinden geçer. Yani belli bir anahtar kelimede sıralama almış olmak gerekiyor. Böylece söz konusu anahtar kelimede bir trafik elde edersiniz ve reklam gösterimlerinden para kazanırsınız. Ayrıca anahtar kelimelerin tıklama ve gösterim başı kazançlarında iniş çıkış ve değişkenler söz konusu. Yani tek başına SEO uyumlu içerik üretmek yeterli değil. Para kazandıran kelimeleri araştırıp buna yönelik güncel kalmak da gerekebiliyor. Tabi burası işin en zor ve en profesyonel kısmı. Bu açıdan bakınca seo zor bir süreçler bütünüdür.

Seo hem kolay ve de zordur

Diğer internet sitelerinde sitenizden veya hizmetlerinizden haber veren veya görünürlük sağlamak için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüne birden Seo denir. Bu çalışmaları yapan büyük şirketler olduğu gibi, kişisel olarak çalışanlar da mevcuttur.

Denebilirki, SEO, yazı içlerinde belli anahtar kelimeye link vererek arama motoruna ‘linki yükselt’ komutu vermektir. Ancak profesyonel açıdan bakınca linki verdiğiniz veya linki veren sitelerin her ikisi de önemlidir. Çöp içerik, veya az içerik olan sitelerden link almayın daha iyi. Çünkü umut ettiğiniz sıralamayı alamaz hatta geriye gidersiniz. İnternetten kazanç sağlamak için arama motoru optimizasyonunda zaman içinde uzmanlaşmak gerek.

Reklam kestirme bir SEO hizmeti ve İnternetten kazanç sağlama yoludur

Evet reklam da aslında bir tür SEO çalışmasıdır. Çünkü reklamınızı yüzlerce farklı sitelerde direkt olarak gösterirler. Mesala şöyle bir fiziksel bir benzetme ile başlayalım. Örneğin siz bir iş yeri açtınız. Her şeyiniz yerli yerinde ve yeni olduğunuz için sesinizi duyurmanız ve reklam yapmanız gerekir. Ne yaparsınız? Hemen reklam şirketleri vesaire gibi isminizi tanıtacak yerlerle temasa geçersiniz.

Bütçenize veya kurduğunuz iş yerinin veya hizmetin büyüklüğüne göre reklamın sınırı yok! Caddelerde billboard’larda reklamınız bile reklam verebilirsiniz. Dış mekan reklamlarını çoğu yerde görüyoruz zaten. İnternette açtığınız site veya blog için de dış mekan reklamları verebilirsiniz.

İnsanların sitenize reklamlarla ulaşıp ziyaretçi sayınızın artması, iş yerinizin reklamlarla gelen müşteri ve çalan telefonlarının artmasına benzer. Kald ki fiziksel iş yerleri de, sanal ortamda SEO çalışması ile görünürlük kazanma çabası içindedir.

Sonuç olarak fiziksel iş yeriniz için de, veya web siteniz için de hem internette hem de sokaklarda reklam satın alabilirsiniz. Ancak hem dış mekan reklamların, hemde İnternet reklamlarının maliyetleri çok yüksektir. Bunun yanı sıra Seo (yani iyi sitelerden alınan makale içi linkleme) görece daha ucuz bir reklam yöntemidir. Hatta en akıllıca olan reklam türüdür. Neden mi ? Kullanılan tekniklere, harcadığınız paraya ve yapılan çalışma esnasında girilen içeriğin kalitesine ve büyüklüğüne göre de arama motorlarında görülme olasılığınız yükselir.

Reklam bazında düşünüce internette gezmek, sokaklarda gezmeye bazı açılardan benzeyebilir, çünkü çoğu internet sayfasında görsel reklamlara denk geliriz. Sokaktaki reklam panoları da mantıken aynıdır. Ancak sokaktaki dev bir reklam billboard’u daha etkili sonuçlar verebilir. Reklam taktiği ve reklam seçimi kendi içinde ayrı bir hikaye.

Alakalı yazı: https://stories.angelsturkiye.com/reklamlar-ihtiyactan-mi-reklamdan-mi/

Söz konusu internet ve Seo olduğunda durumlar çok farklıdır. Çünkü sizi görenlere hitap etmek ayrı bir durum, sizi yada ürününüzü arayanın size ulaşması apayrı bir durumdur. Bu bağlamda internet reklamcılığı ve seo iç içe girmiş kavramlardır.

Değişim internetle başladı

Hemen burada bir parantez açıp şunu hatırlatmak istiyorum. İnternetten önce, farklı arama bulma yöntemleri kullanılırdı. Örneğin çilingir veya tesisatçı gerektiğinde, etrafta tanıdık birileri yada bir yerlerden elimize geçmiş bir kartvizit yoksa, firma rehberleri veya altın rehber gibi kitapçıklara başvururduk. Bir konuyu, birini veya farklı bilgi türlerini de kütüphanelerdeki yüzlerce ansiklopedilerden araştırırdık. Bütün kaynak ve bilgi fiziksel ortam ve yazılı belgelerdeydi.

Ancak günümüzde durum böyle değil. Artık internet var ve neredeyse her şey orada bulunabiliyor. Yazılı kaynakların ne kadarı internet ortamında olduğuna dair net bir cevap yok, lakin ne kadar insanın internet ortamında olduğu ortalama olarak biliniyor. E hal böyle olunca internet ortamındaki bilgi akışı da birilerinin kontrolü altına giriyor ve kuralları onlar yazıyor.

En büyük kural yazıcı ise Google her sorduğunuza cevap verebilen insanların aradıklarını bulmasını sağlayan yapay zekalı bir arama motorudur. Yani artık kim ne arıyorsa, Google, Bing, Yahoo, Yandex, Msn ve benzeri arama motorlarını kullanıyor. Zaten SEO dediğimiz hikayenin kendisi arama motorlarının çıkışından sonra devreye girmiş. Yani Seo çalışmalarıyla bu arama motorlarında fark edilmek için işimizi, ürünümüzü, websitemizi veya bloğumuzu üst sıralara getirmek isteriz. İlk sıralara gelmek için uygulanan bir çok yöntem vardır. (Makale tanıtım, backlink, footer link, banner reklam vs gibi) bu yöntemlerin uygulanmasına da Seo çalışması denir. Ancak siz SEO yapıyorsanız ya reklam geliri elde ediyor yada ürün satıyorsunuzdur. Bu yüzden yazılı içerik kazancınızı doğrudan etkiler.

İnternetten kazanç sağlamak için yazılı içerik

İnternetten kazanç sağlamak
İnternetten kazanç sağlamak

Yazı yazarak kazanmak işin en önemli kısmını oluşturuyor. Çünkü temelde yazılı, güncel içerik yoksa yeteri kadar güçlü bir seo çalışması uygulanamaz. Yazılı özgün içeriğin önemi tartışma götürmez derecede önemlidir. Şimdi yazmak bu kadar önemliyken, bu önemli olayı da bir sektör haline getiren siteler bile ortaya çıktı. ”Yazarak kazanın” kelime öbeklerine odaklı seo çalışmaları bile yapılmış. Bu çok akıllıca bir yöntem elbette! Bu yöntem sayesinde Google’in dikkatini çekmek için çok büyük ölçekte özgün ve orijinal içeriğe ulaşan bu firmalar, yazılar için yazarlara değişik oranlarda ödemeler yaparlar. Yazarların ürettiği bu içerikleri ihtiyaç duyan şirketlere satarlar ve her bir yazı için farklı miktarlarda fiyat biçerler.

Bu fiyat biçme genellikle şirketle iletişimde olan kişilerle konuşup anlaşılarak talep üzerine oluşturulur. Örneğin x firması herhangi bir başlığı hedef alan 1000 kelimelik bir yazı ister. Ajans yetkilisi de bunun için bir anlaşma hazırlar ve şirket bünyesindeki yazarlardan buna yönelik kaliteli bir yazı oluşturmasını ister. İş bitiminde ajans bu yazıyı söz konusu şirkete gönderir ve ödemeyi fatura eder.

Neden Yazmak Gerekiyor?

Seo yöntemlerinden en önemlisi yazılı içerik diyoruz evet. Ama yazmış olmak için yazmakla faydalı olmak için yazmak aynı şeyler değil. İçeriğinizin ne olacağına, ne yazacağınıza hangi kitleye hitap edeceğinize zaten en başta karar vermeniz gerekiyor. Çünkü alakasız içeriklerin sitenize çokta fazla bir katkısı olmayacaktır. Örneğin, çok kitap okuyan birisiniz ve kitaplardan bahseden bir bloğunuz olduğunu farz edelim. Bu bloğunuzda evcil hayvanlarla ilgili bir yazı yazarak öne çıkmayı beklemeyin. Çünkü birileri Google’da evcil hayvanlarla alakalı bir kelime araştırdığında bu kelimler sizin yazınızın içinde olsa dahi Google önceliği evcil hayvanlardan genel olarak daha çok bahseden diğer siteyi referans gösterecektir. Sizin yazınız daha etkili ve zengin olsa bile genel olarak kitaplardan bahsettiğiniz için, evcil hayvanlarla alakalı bir aramada çok gerilerde kalırsınız. Bu yüzden kitaplarla ilgili kelime aramalarında önde olacağınızı bilerek davranın. Ama evcil hayvanlarla alakalı bir yazi yazmaktan da çekinmenize gerek yok.

Bu yazıda internetten kazanç sağlamanın yollarından biri olan içerik ve seo çalışmlarının öneminden bahsetmeye çalıştım. Eğer konuyla alakalı çok bilginiz yoksa, blog yazarak para kazanmak konusunu başından sonuna kadar detaylı olarak alltaki yazıda değerlendirdim.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.