Adana travesti bireyler için yaşanabilir bir şehir mi

09.07.2016
519
Adana travesti bireyler için yaşanabilir bir şehir mi

Adana’da travesti (trans kadın) olmak kısıtlı bir hayat mı ? 

Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi? Lütfen şu söyleyeceklerime kulak verin. Trans bir kadın isen (yani travesti diyelim kısaca) kim  olduğunun veya nerede olduğunun önemi var mı ? Neden böyle bir giriş yaptım? Çünkü travestilerin sorunu her yerde aynı olsa da, sosyal şartlar şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Bu yazımda, Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi konusuna değinmek istiyorum. Tabi motivasyonumun temeli aslında Adanalı bir trans birey olmamdır.

Adana travesti

Yıllarca İstanbul’da yaşan bir travesti olarak diyebilirim ki; Adana travesti olmak için bazı açılardan zor bir şehir ve maalesef değinmeden geçemeyeceğim bir husus. İstanbul’un sokaklarında nispeten özgürce kendim olarak gezip dolaşmanın tadı ve özgürlüğü maalesef Adana’da yok denecek kadar az. Hatta hiç yok. E bu durum yine nasıl göründüğünle alakalı değişiklik gösteriyor bununda altını çizmekte fayda var. Çünkü zaten asıl zorluk nasıl göründüğünle başlıyor.

Adana travesti bireylere hazır mı ?

Adana travesti

Travestilere hazır olmak diye bir soru zaten olamaz. Kastetmeye çalıştığım şey aslında toplumun algısı ve tepkisi. Ayrıca bu sorunun cevabını verebilmek için muhtemelen yıllarca Adana’da yaşıyor olmak daha sağlıklı olurdu! Bu bağlamda bu soruyu Adana’da yaşayan travestiler daha iyi cevaplayacaktır. Lakin, Adana’daki travestilerin çoğu hallerinden memnun olsa da, bu durum bana öğrenilmiş çaresizlik konusunu hatırlatıyor. Şimdi bu durumda, alan memnun satan memnun ise, bu neyin kıyaslaması diye sorabilirsiniz! Zaten bu bir kıyaslama değil. Aksine, şartları daha iyi hale getirmek için nelerin gerekli olduğunun altını çizmeye çalışacağım.

Adana’da olduğum yıllarda, ve bir ayağı Adana’da olan bir gözlemci olarak, karşılaştığım travestilerin çoğunluğunun çok göze battıklarını söyleyemem. Çünkü görüntünüze bakarak, kimse travesti olduğunuzu anlamıyorsa sosyal anlamda bir sorun olacağını zaten sanmıyorum. Sokakta yürürken travesti olduğunuz anlaşılıyorsa o zaman sadece Adana’da değil her yerde sorun yaşamaya başlıyorsunuz. Yani, asıl mesele, toplumun travestilere hazır olması değil, travestilerin içinde yaşadıkları topluma hazır olmaları hususudur.  

Adana’da travesti olmak

Hepinizin bildiği gibi İstanbul’da bilinen en ‘gay trans friendly’  cadde istiklal caddesi, bu cadde bir hayli uzun ve cadde boyunca yüzlerce bar kulüp vs. bulmak mümkün. E tabi bir kaç tane travesti kulübü görmek de mümkün. Sahra travesti kulübü bunlardan en bilineni. Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde, trans kulübü görmek mümkün iken, henüz Adana’da bir travesti kulübü göremedik. Bence bu durum Adana’da yaşayan travestiler için ve kendi adıma çok üzücü.

Çünkü insanlar birbirlerini ve birbirlerinin hoşlandığı cinsten kişi ve cinsiyetleri (kadın erkek, gay, trans veya transseksüel) kendilerine özgü mekanlarda bulurlar. Hemen bu durumda kimsenin aklına seks olgusu gelmesin. Çünkü insanlar birbirleriyle sadece sex yapmak için bir araya gelmezler! İnsanlar birbirlerinin manevi boşluklarını tamamlamak, ve kendi gibi düşünen insanlarla bir araya gelmiş olmak ve onlarla sosyalleşmek içinde bir araya gelebilirler. Elbette insan olduktan sonra trans, transseksüel veya cinsel yönelimin ne olduğunun bir önemi yoktur ancak yazımın konusu tam olarak da bu olduğu için özellikle altını çizmeye çalışıyorum. 

Kanımca insanları yalnızlığa sürükleyen sebeplerden biri, çoğunluğun, azınlığı görmezden gelmesidir. Bu bağlamda Adana’da travestiler ve gayler için için bir bar veya bir araya gelme noktasının gerekliliği cinsiyet eşitlikleri çerçevesinde gereklidir. Daha fazla söze gerek var mı ? Tüm Adana travestilerine ve diğer şehirlerde yaşayan travesti bireylere hayatta kolaylıklar ve mutluluklar diliyorum. 

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »