Travestilerin sonu nereye varacak?

24.08.2021
219
Travestilerin sonu nereye varacak?

Travestilerin sonu nereye varacak? Travesti olmak suçmudur?
Travestilerin maruz kaldığı davranış şekli insanlık ayıbıdır!

Bu aslında hazin bir tablodur… Acı bir tablodur..

Bir insanın bir başka insanı, davranış, tutum, seçim ve istediği gibi yaşama hakkından ötürü dışlamak cezaların ve baskıların en büyüğüdür. Aşağıdaki videoda bir travestinin aslında dile getirdiği acı toplumun kanayan yarasıdır. Çünkü travestinin bahsettiği toplumsal baskı, dolaylı olarak, aslında hepimizin yaşadığı bir baskıdır. Çünkü kişileri yaşama hakkından mahrum etmeye çalışan bir bilinç yarın bir gün, el ele gezen bir erkek ve kadını da yargılamaya başlayabilir. Kaos GL dergisindeki şu sloganı hatırlatarak devam etmek istiyorum; ”Homoseksüellerin özgürlüğü heterosksüelleri de özgürleştirecektir”Yani onların özgür olduğu bir toplum da kadın erkek de hür olacaktır.. Hatta belki daha da hür olacaktır… Konuyu dağıtmadan kimileri için bir örnek kimileri içinde bir gerçek olabilecek LGBT kimdir isimli yazıya yönlendirmek isterim. Lgbt kimdir? Travesti dediğiniz kişiler sizin akrabanızdır, arkadaşınızdır, kuzeninizdir, komşunuzdur komşunuzun oğludur veya dıdının dıdısıdır!!!

Onlar aslında sizin aranızda mahallenizde yaşayan kişilerdir. Bazıları kendileri için, istedikleri hayatı yaşamak için, evinden semtinden ve hatta şehrinden ayrılmıştır.. Nefret söylemi son bulsun.. İnsan ayrımı bitsin.. insan olan herkes eşit insanlık haklarıyla yargılansın.. Travesti olmak suç olmasın
Travesti olmak bir suç değildir..

Travestiler hakkında yazılmış ilk kitap

Türkiye’de travesti olmak, bırakın insan olmayı henüz, kategorize bile edilmemiş.. Yani travestilerin hangi kategoriden hangi sınıftan hangi cinsten olduğu henüz bilinmiyormuş gibi bir tavır söz konusu… İnternette gezerken bakın ne buldum.. Travestiler hakkında yazılmış bir kitap.. Kitap için yeraltı edebiyatı yazı dizisi şeklinde bir tanım yapılmış… Tabi yeraltı edebiyatı dizisi derken, ismi bile travestiliğin ve benzeri diğer kitapların yer altında olduğunu savunur türde.. yani hep saklı kalmış gizli kalmış.. neyse sizi konunun kendisiyle başbaşa bırakayım… Konusun kendisi alıntıdır

”Alıntı”

Yazar, Travesti’yle Victor’un sanrılarla altüst olmuş bölük pörçük zihninde, çarpıcı benzetmeler ve erotik imgelerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor okuru.

Kiatp hakkında: Nobel adayı ve çağdaş Rumen edebiyatının kült yazarı Mircea Cartarescu ülkesinde ve çevrildiği ülkelerde büyük ilgi gören Travesti romanında Victor adlı kahramanının cinsel kimliğiyle yüzleşme sancılarını anlatıyor.Victor on yedi yıl öncesini, on yedi yaşındayken katıldığı bir okul gezisini hatırlarken zihninde kadın giysileri giymeyi seven bir arkadaşının, Lulu’nun hayali canlanır. Bir yaz kampında ona dokunmuş ve büyülenmiştir. Frapan giysileriyle erotik danslar yapan Lulu, Victor’un cinselliğini ilk uyandıran canlı varlıktır.“Kafamda yoğun bir şerbet gibi katılaşan huzursuzluk, burnumun kemiklerine, boynumun omurlarına iniyor ve Lulu’nun görüntüsü karışık renkler içinde, kedi idrarından yapılmış farlar, samur sperminden parfüm, egzotik, çürümüş ve şüpheli çiçeklerde, yağlı bir rimel sürmüş gözler içinde akıyormuş gibi göğsümü pembe ve yapışkan bir şeyle istila ediyor ve –Dali’deki gibi süzülürken– akmak istiyor: Beni komple kirletip kanala sahte bir bacak atan asfalttaki bir su birikintisine sızmak istiyor. Victor, yalnızlığımın beyaz teninde bir çıban bulunduğunu ve bu çıbanın adının Lulu olduğunu biliyor musun?”Victor yıllar boyu Lulu’nun imgesini silemez zihninden. Bu imgenin peşine düştüğünde çok daha derinlerde kalmış, bulanık bir başka görüntü, kız kardeşinin görüntüsü canlanır gözünde. Ancak emin değildir; böyle bir kız kardeş gerçekten var mıdır, yoksa o kızın yüzü Victor’un kendi yüzü müdür?Cartarescu, Travesti’yle Victor’un sanrılarla alt üst olmuş bölük pörçük zihninde, çarpıcı benzetmeler ve erotik imgelerle dolu ancak bir o kadar da heyecanlı ve eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor okuru.

Buse koray: ‘Kalem’e alınan sözler son derece cüretkar…İnsanın içine işliyor gerçekten…Muhteşem”

Kitab’ın yazarı hakında :

Yazar Hakkında Mircea Cartarescu 1 Haziran 1956 tarihinde Romanya’nın Bükreş kentinde doğdu. 1980 yılında, Bükreş Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Rumen Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1980-1989 yılları arasında Rumen dili öğretmeni olarak çalıştı, sonra Yazarlar Birliğin’e katıldı ve Critice dergisi editörü olarak çalıştı. 1991 yılında Bükreş Üniversitesi Rumen Edebiyat Tarihi Kürsüsü’ne öğretim üyesi olarak kabul edildi. 1994-1995 yılları arasında Amsterdam Üniversitesi’nde misafir öğretim görevliliği yapan Ca˘rta˘rescu, halen Bükreş Üniveritesi’ndeki görevini Edebiyat Tarihi doçenti olarak sürdürüyor. Ca˘rta˘rescu’nun yazarlık kariyeri 1980 yılında yayımlanan Faruri, vitrine, fotografii kitabıyla başladı. Şiir, roman ve deneme türünde eserler veren, hemen her kitabıyla ülkesi Romanya’nın önemli edebiyat ödüllerini kazanan Ca˘rta˘rescu, Nobel Edebiyat Ödülü’ne de aday gösterildi. Çevrildiği ülkelerde de büyük ses getiren yazarın en önemli romanları şunlar; Visul (1989), Le rêve (1992), Nostalgia (1993), Travesti (1994) ve Orbitor-2 cilt (1996-2002).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.