Transseksüel kadınlarla kimler evlenir? Bir erkeğe eş olma olasılıklarınedir?

31.01.2019
172
Transseksüel kadınlarla kimler evlenir? Bir erkeğe eş olma olasılıklarınedir?

Trans kadınların bir erkeğe eş olması biyolojik bir kadının bir erkeğe eş olması ihtimalinden daha mı düşük ? Trans kadınlarla kimler evlenir?

Özellikle ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde Trans kadın olmak maalesef ki en uçta olmak demektir. Özellikle trans olduğu daha belli olanların yaşadığı sıkıntılarda bu oranda artıyor. Elbette bir trans kadının, trans oluşunun belli olmasından kaynaklı yaşadığı sıkıntı olayın sadece sosyal boyutu. Keza insanların bakışları vs derken translar kendilerini baskı altında hissedebilirler. Bu bağlamda biyolojik kadına daha çok benzeyenler bu sıkıntıları sosyal hayatlarında pek yaşamayabiliyor. Ancak yazımda anlatmak istediğim tam olarak transların sosyal hayattaki şekilsel görünürlükleri değil. Trans olmalarının yakın veya uzak sosyal çevrelerince bilinmesi.

Trans kadınların büyük bir çoğunluğunun seks işçisi olduğu inkar edilemeyecek bir gerçek ve zaten büyük bir çoğunluğu için seks işçiliği tek seçenek! Bununla birlikte trans kadınların bazıları seks işçisi olarak herhangi bir işte kazanamayacakları kadar iyi para kazanabiliyorlar demek mümkün. Elbette bu hepsi için geçerli değil. Fakat bazen iyi para kazanmak mutluluk getirmeyebilir. Bununla ilgili bir değişim istiyorsak elbette ki yapacak şeyler vardır. Zaten bu bu yazımda altını çizmek istediğim trans kadınların seks işçisi olması konusu da değil. Seks işçisi olmasa da trans kadınların yaşadıkları sıkıntıların en başında sevgi ve şefkat eksikliği var. İstisnalar kaideyi bozmasa da trans kadınların büyük bir çoğunluğu duygusal dünyalarında yalnızlar. 

Sizce de ilginç değil mi? Genel toplum anlayışı tarafından kabul görmese de, bu kadar rağbet gören ve kesin olmamakla birlikte genel olarak iyi para kazanan translar, söz konusu özel birliktelikler olunca neden yalnızlar? Yani genelevde çalışan bir kadın bile yerine göre evlenip yuva kurabiliyor iken, bir trans neden bu mutluluğu yaşamasın? Burada olay doğurabilir biyoljik bir kadın olmak mı yoksa toplumsal açıdan, erkeğin yaşayacağı tarifsiz baskı mı? Ya çocuğu olmayan kadınlar? Olsun onlar tomlum nezdinde yinede kadın! Ülkemizde trans bir birey, biyolojik kadın olmak için ameliyat olduktan sonra bile çoğu erkeğin evlenmek için ilk tercihi olmayacaktır kanısına varmak çok yanlış olmaz. Bu seçilme olayı seks işçisi biyolojik bir kadının da başına gelebilecek bir durum elbette. 

Ancak seks işçisi bir kadın yer değiştirip isim degisitirip bu gibi sıkıntılardan kurtulabilir ve bir erkek tarafından geçmişe çizgi çekip nikahlı eş olabilir. Hiç bir şey değiştirmese bile seks işçisi bir kadın veya seks işçisi olsun veya olmasın bir trans kadına toplum aynı gözle bakıyor demek sizce ne kadar yerinde bir durum olur? Maalesef seks işçisi bir kadın ‘biri olmazsa bir diğeri olur’ hesabıyla daha fazla şansa hâlâ sahip. Onun içinde zor olacaktır ve bu ayrı ve çok fazla detayı olan bir tartışma konusu ancak trans kadın isen maalesef şartlar çok daha zor. Bu zorluklar elbette transların duygusal açıdan yaşayacağı zorluklardır. Altını çizmek istediğim sevmek veya sevilmek değil, evlenmek ve yuva kurmak olgusu. Hani bir erkek bir trans kadını sevebilir ancak söz konusu onunla evlenmek ise maalesef burada çok fazla detay var. Sadece çoğunluğun yaşadığı hissettiği bir şeylerin altını çizmeye çalışıyorum.

Olasılıklar toplumsal zihniyetle mi alakalı?

Günümüzde trans dönüşüm süreci ve ameliyatları çok başarılı. Öyle güzel translar var ki kesinlikle trans olduğunu anlamak zor. Ancak erkeklerin çoğunluğu trans kadınları seks işçisi olarak görmekten ötesini düşünemiyor. Yâni duygusal boyuta geçmeyi istekli olarak plânlamazken sadece cinsel isteğini karşılamak için translarla birlikte oluyor. Tüm erkekler için bunu diyemeyiz ancak bu tanım büyük bir çoğunluk için geçerli. Ne demek istediğimi şöyle bir örnekle biraz daha netleştireyim; Seks işçisi bir kadın evlilik anlamında bir nebzede olsa daha avantajlı çünkü biyolojik kadın. İşte bulur bir koca, çoluk çocuk derken geçmiş unutulur. Ama söz konusu trans bir kadın olunca, onunla bir gelecek düşünen insan sayısı da azalıyor. Maalesef öyle oluyor. Bunu özellikle trans kadınlar çok daha iyi anlayacaktır. Bir trans kadın ve erkeğin evliliği hiç olmamış mıdır? Ebetteki olmuştur. Devlet nezdinde özellikle cinsiyet değiştirme operasyonundan sonra translar kadın olarak tanınıyor ve isterlerse evelenebiliyor da. Ancak bir trans kadın ve erkeğin evliliği, kadın ve erkek evliliğine kıyasen çok çok azdır. Kaç erkek tüm ailesini çevresini karşısına alıp sırf aşık olduğu için bir trans kadınla evlenmeyi isteyerek tercih eder? Olasılıklar binde bir mi ? On binde bir mi? Yüz binde bir mi? Olasılıklar toplumsal zihniyetle alakalı olabilir mi ?

https://www.lgbtarkadaslik.com/2017/04/travesti-ve-transseksuel-ne-demektir.html

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

 1. Unknown dedi ki:

  Merhaba öncelikle ben yani bir transla evlenmek istiyorum bu nasıl olacak

  1. AngelsTurkiye dedi ki:

   Gidip anasından babasından isteyeceksin hayatım nasılı var mı 🙂

 2. Unknown dedi ki:

  Zor olan aslında sevmek ve sevilmek değil!! Tüm trans bireyleri derinden yaralayan tek şey, toplumsal önyargı…
  Önyargı okadar içten ve derinden yaraliyorki insanlar tüm yıkılması zor olan duvarların altında ezilip tükeniyor. Buda sadece trans bireyleri değil bizlerle beraber olan erkek veya kadın herkesi etkiliyor ve baskı altında birakiyor…
  Kendini bilen kişiler için durum tabiki farklı ama özetle dünyada trans birey olmak her anlamda çok zor , yorucu, üzücü,kırıcı ama aşılamaz bir engel değil!
  Umarım tüm güzellikleri çok geç kalmadan yasariz,;)))

 3. admin dedi ki:

  Bende aynısını temenni ediyorum 'Umarım tüm güzellikleri çok geç kalmadan yasariz,;)))' Yorumunuz için teşekkürler

Translate »