Matrix 4 öncesinde yapımcıları erkekti sonra kadın oldular

09.11.2021
Matrix 4 öncesinde yapımcıları erkekti sonra kadın oldular

Matrix 4 yapımcıları artık birer kadın. Yani trans kadın. Çok ilginç değil mi? İki kardeş ikisi de eşcinsel (trans) ve yıllar sonra kadın olmayı seçiyor.lar… Önce birisi trans oluyor daha sonra ikincisi. Üstelik erkekken Matrix gibi ikonik bir film üçlemesi yapmışlar. Her ikisinin de eşcinsel olması ise ilginç bir tesadüf. Benim her ikisi de gay olan kardeş tanıdıklarım var. Hatta her ikisi de trans olan kardeş tanıdıklarım da var. Ancak konu Wachowski kardeşler olunca doğal olarak durumları da haber oluyor.

Ancak Matrix yapımcıları Wachowski Kardeşler bugüne kadar yaptıkları filmden daha fazla haber değeri olan kişiler değillerdi. Kadın oldukları dönemler Türk medyasında da haber oldu haberlere çıktı vs. Çünkü her ikisi de çok ünlü kişiler ve haber değerleri çok yüksek. Hele ki kardeşlerin Trans kadın olarak açılmaları haber değerini ikiye katlıyor. Biliyorsunuz Bülent Ersoy Türkiye’de nasıl haber değerine sahip? Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin Kadın olmayı seçip Lana ve Lilly Wachowski olarak isim değiştirmeleri tabiki de büyük haber oldu.

Yıllar sonra Matrix 4 sadece Lana Wachowski tarafından yapılıyor.

Kadın olmak zor iş. Hele ki trans kadın olmak çok daha zor. Belli bir yaştan sonra kadın olmak ise bambaşka bir şey. Çünkü ileri yaşlarda kadın olmanın muhtemelen biyolojik etkileri de o oranda değişecektir. Vücudun genç yaştaki adaptasyon süreciyle 50’li yaş civarında adapte olması farklılık gösterir. Sonuç olarak Wachowski kardeşler gençlik dönemlerini kadın olarak geçirmediler. Lana 2007 yılında kadın olduğunda 42 yaşındaydı. Kardeşi Lilly ise 2016 yılında kadın olduğunda 49 yaşındaydı. Yaşadıkları psikolojik süreçler vs derken durumlar karışık. Belki de bu yüzden olsa gerek ki Matrix 4 sadece Lana tarafından yapılıyor. Ne dersiniz? Lana yaklaşık 15 yıl önce kadın olduğı için belki süreci atlatmıştır ve yeniden birşeyler üretecek kafaya gelmiştir. Lilly 2016 yılında kadın olduğı için günümüz itibariyle 5. yılındaa henüz geçiş sürecinin etkilerini yaşıyor olabilir.

Matrix 4 sadece Lana’nın omuzlarında

Yukarıda da bahsettiğim gibi, yaşadıkları süreç uzun vadeli bir süreç. Ablasından 2 yaş küçük olan Lana 15 yıl önce kadın olduğu için kendine gelmesi uzun mu sürmüş? Bu yüzden mi filmi tek başına yönetiyor. Elbette tek başına derken yüzlerce milyon dolarlık bütçeler ve dev bir ekip tarafından yapılıyor orası başka. Ancak biz Matrix üçlemesini iki kardeşin hayal gücünün eseri olarak beyaz perde de gördük. Söylenene göre Lily kendine vakit ayırmayı seçtiği için büyük ihtimalle filmle uğraşmak istememiş gibi. Ancak bu ikisinin de kardeş olduğu gerçeğini değiştirmez. Kendi aralarında muhakak konuşmuşlardır ve fikir alışverişleri elbette olmuştur.

Trans olmak kişinin yeteneklerini etkiler mi?

Dünyaca ünlü transseksüeller özellikle sanat camiasından ve ünlü olduklarından kulağımıza haber olarak geliyor. Translık biyolojik bir dönüşüm sürecidir ve kişinin fizyolojik yapısının değişmesi sonucu psikolojik durumu da değişebilir. Kimileri bu süreci rahat atlatırken kimilerinin intihara kadar giden süreçlerini duymuşsunuzdur. İnsanın psikolojik zorluklardan geçmesi sadece trans olmasıyla alakalı değil ebette. Herkesin kendince psikolojik problemleri olabilir keza bu çok normaldir. Psikolojinin bozulması akıl sağlığını kaybetmek demek değildir. Trans bireylerin psikolojilerinin bozulması direkt olarak trans geçiş süreciyle alakalı olmayabilir. Bu bağlamda konumuz Wachowski kız kardeşlerden Lana’nın tek başına yaptığı Matrix 4 beklentilerin gerisinde kalabilir mi? Bunun translıkla hiç alakası yok tabii ki de. Kişinin yetenekleri değişmez diye biliyoruz. Ama insanlık hali değil mi? Hani değişeceği tutmuştur belki. Filmle ilgili diğer detaylar alttaki linkte. Mutlaka bakın. Anlatım müthiş 😉 (küründen)

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »