Eşcinsellik hastalık mıdır – Eşcinsellik ne değildir?

15.02.2021
131
Eşcinsellik hastalık mıdır – Eşcinsellik ne değildir?

Mastürbasyon yaparken zihnin tamamen özgür! Sen ne hayal ediyorsun? 

Eşcinselliğinden rahatsızlık duyan bir eşcinsel misin? Eşcinselliğinin geçebileceğini mi düşünüyorsun? Öncelikle bilmelisin ki eşcinsellik bir hastalık değildir. Okuduğum makalelerin bir tanesinde ‘benliğe yabancı eşcinsellik’ diye bir şey yazıyor. Okuduğuma göre benliğe yabancı eşcinselliğin değiştirilebilir olduğu söyleniyor. Benliğe yabancı eşcinsellik durumu tam olarak eşcinselliktir demek bile doğru olmayabilir. Çünkü bu durumda kişi bilinen tüm tanımlar çerçevesinde eşcinseldir diyemeyiz. Bu bildiğimiz eşcinsellik değildir

Mastürbasyon örneğini ele alın. Tıp otoritelerince ne derece güvenilir bir sağlama olur bilemem ama, kişiler kendi kendilerini mastürbasyon yaparak tatmin ettiklerinde genel olarak tamamen özgür iradeleriyle hayal kurarlar ve bunu kimse bilmez. Kişinin tam olarak hoşlandığı, sevdiği veya haz aldığı detaylar zihninin içinde gerçekleşir. Ve bence bu noktada kimse kendine yalan söyleyemez. Kişilerin baskı vb. sebeplerden ötürü kabule geçememesi ise başka bir problemdir

Birinin eşcinsel olduğunu sadece kendi bilebilir ve kişinin, eşcinsel durumundan mutlu olması ve haz aldığı şeyin bu olduğu gerçeğini kabul etmiş olması gerekir. Okuduğum yazıda, benliğe yabancı eşcinsellik gibi bir durumda kişiye psikodrama çalışması ( teknikleri) uygulanabileceğinden, ama bu çalışmanın temelde iktidarsızlık veya erken boşalma gibi sorunların tedavisinde kullanıldığından ve eşcinselliği tedavi etmekte çok başarılı olmayacağı dan da bahsediliyor. Psikodrama nedir diyorsanız bu linkte https://tr.wikipedia.org/wiki/Psikodrama geniş bir açıklama bulabilirsiniz. Ancak ne linkte ne de bulduğum diğer kaynaklarda psikodrama çalışmasının herhangi bir cinsel yönelim veya bunun tedavisi için kullanıldığına dair tek bir kelime bile görmedim. Kişi eşcinsellikle alakalı tedavi görmeyi istiyorsa, tedavi edilebilecek olan eşcinsellik değil kişinin içinde olduğu psikolojik durumdur. 

Eşcinsellik hastalık değildir 

Son 50 yıldan beri eşcinselliğin hastalık olmadığı, ve sanıldığı gibi herhangi bir yetiştirme tarzı veya çocukken yaşanmış deneyimlerin, kişilerin iradelerine hükmedecek düzeyde bir değişiklik sağlayamayacağı tıbben, bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bir erkek hayatı boyunca bir kaç kez eşcinsel ilişkiyi deneyimlemiş olsa bile bu onun bildiğimiz anlamda eşcinsel olduğu anlamına da gelmez keza kişinin kendi beyanı esastır. Bu yazıyı, eşcinselliğin ne olduğunu tanımlamak için değil, neyin eşcinsellik olmadığını veya eşcinselliğin hastalık olmadığının altını çizmek için paylaştım. İnternette eşcinsel nedir, veya eşcinsellik hastalık mıdır gibi sorguları yazdığınızda, cinsel uzmanların onlarca yazılarına erişebilir ve bilim adamlarının bununla alakalı çalışmalarına ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Hasta olan bireyler değildir

Hatırlarsanız 3 5 sene önce Homofin isimli, eşcinselliği tedavi eden bir ilaçtan bahsediliyordu. Bu ilacın hedef kitlesi eşcinselliğinden rahatsız olan binlerce insandı. Emin olun bu hapı alıp kullanan binlerce insan olmuştur. Baskıcı ve muhafazakar toplumlarda yaşayan insanların içinde oldukları durumdan ötürü yaşadıkları problem eşcinsellik değil kişinin eşcinselliğiyle barışamamasıdır. Bu durumdan istifade etmeye çalışan umut tacirleri ise bildiğiniz üzere Homofin isimli bir ilaç yaptı. Hani ilaç diyorum ama ilaç falan değil.  

Erken çalışma ve sözde tedavi yöntemleri

Eskiden, eşcinselliğin yasak olduğu dönemlerde, bir çok insan öldürülmüş veya işkenceye maruz kalmıştır. İnsanlığın gelişmesiyle birlikte tıbbın ve psikolojinin (ruh biliminin) gelişimi esnasında başlarda eşcinsellik hastalık olarak görülmüş ve günümüzde işkence olarak tanımlanabilecek davranış tedavileri ve hormon takviyeleri ve hatta bazı beyne cerrahi müdahaleye kadar varan zamanının sözde tedavi yöntemleri uygulanmış. 

Çağdaş bir dönemde yaşadığımız için şanslıyız.

Nasıl ki heteroseksüel bir erkeği eşcinsel yapamazsanız, eşcinsel bir erkeği de heteroseksüel yapamazsınız. Eşcinsel bireyler, kendilerini heteroseksüel gibi gösterebilir ancak bu yine aile ve çevre gibi etmenlerden kaynaklı baskılardan ötürü kendini gizleme ihtiyacı duymasından kaynaklıdır. Oysaki kişi kendini bilir ve çoğunlukla eşcinsel olduğunu kabul etmiştir. Günümüzde eşcinsellik dünyanın bir çok bölgesinde artık bir norm olmaya başladı. Norm olan bölgelerde çoğunlukla evlilik hakkı veya benzeri bazı haklar tanınmıştır. Yüzyıllar öncesinden beri var olan bir şeyden bahsediyoruz. Peygamberler dönemimden beri bu tür örnekler ve yok edilen topluluklar olduğu söylense de, bu söylemler ayrıca eşcinselliğin binlerce yıllık bir gerçek olduğunun da ispatıdır. Tıbbın ve teknolojinin geliştiği bir çağda eşcinsel olduğumuz için şanslıyız.

1482: eşcinsel ilişkiye girdikleri için cezalandırılan iki şövalyenin Zürih duvarı önünde diri diri yakılışı

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.