Gay sohbet kanalları ve İnternetle 90’larda tanıştık

30.04.2021
Gay sohbet kanalları ve İnternetle 90’larda tanıştık

Gay sohbet kanalları Lgbt topluluğunun hayatına 90’larda girdi. Peki siz doksanlarda bu sohbet kanallarını kullananların döneminden misiniz? 90larda internet kafelerdeki sohbet uygulamaları günümüzde bir çok gay arkadaşlık ve sohbet uygulamasının da temelini oluşturmaktadır. O dönemde inanılmaz popüler olan MIRC ve diğer gay sohbet odaları özellikle pratik ve tek tıkla girilebilen pratik tanışma ortamlarıydı. Doksanlarda hayatımıza giren internet sayesinde gay sohbet kanalları ile partner aramak üzere internet kafelerde sabahlardık 🙂 Çünkü 90larda internet herkesin evinde yoktu.

90larda internet kafelerde MIRC kanalları çok popülerdi. Ama banlanınca bir daha giriş yapamıyordunuz. Hatırlarsanız MIRC kanalları özellikle doksanlar ve sonlarına doğru inanılmaz bir popülerlik gösterdi. Sırf sohbet kanalları yüzünden internet kafelerin sayısında bir artış oldu. Bu kafeler sonraları Chat kafe olarak bilinmeye ve anılmaya başlamıştı. O dönemlerde büyük çoğunluğun evinde bilgisayar veya bilgisayar varsa bile İnternet yoktu. Bu yüzden 90larda internet kafeler büyük talep görüyordu. Gençlik dönemi 90’lı yıllara tekabül edenler o dönemi iyi bilirler. E tabi o dönemin LGBT bireylerinin gay sohbet kanallarında kim bilir ne anıları vardır. Ben ilk ciddi ilişkimi oradan buldum dersem inanır mısınız? Tam 8 yıl birlikte olduk falan…

Gay sohbet kanalları

Gay sohbet kanalları ve banlanmak meselesi

Bu chat kafelerde, chat kanallarından herhangi birine girdiğinizde, bazen genel sohbet odasına attığınız mesajlar yüzünden veya kullandığınız kullanıcı adının uygunsuz olmasından ötürü nikiniz banlanırdı. Bir kere banlanınca tekrardan girmek mümkün olmazdı. Kullanıcı adınızı değiştirmek bir işe yaramazdı çünkü banlanan kullanıcı adınız değil IP adresinizdi. Bu yüzden giriş yapmak mümkün olmazdı. Yani sandığımız gibi anonim kalamıyorduk. Bazıları modemi resetleyip yeni bir ip alarak tekrardan bağlanırdı. Chat sitesinde olup da ban yemek ne demek bilmeyen yoktur herhâlde.

E tabi biz özellikle eşcinseller için açılmış gay sohbet kanalları ile partner arardık. Ve özellikle gay sohbet kanalları, şehirlerin önadlarından oluşmuş kanal isimleriydi. Adana gay, İstanbul gay, konya gay, kayseri gay, antalya gay vs bütün kanallar açıktı. Ancak özellikle ve en popüler olanı gay kanalıydı. Kullanıcılar kalabalık olduğu için en çok bu kanala girmeyi tercih ediyordu. Sohbet odasında olanlar kendi şehirlerinin ön ekleriyle kullanıcı adını belirliyorlardı. Örneğin benim chatteki nikim gayprens idi. Arkadaşımınki kızgibi, bir diğer arkadaşımın ki queen01 ve birde gay19. O zamanlar birlikte takılan 4 arkadaştık.🙂 E tabi 90’lar artık çok geçmişte kaldı.

Gay sohbet kanalları ve bu ortamlarda anonim olmak

Sohbet sitelerine büyük bir çoğunluğumuz, özellikle tamamen anonim kalabilme ve özellikle kendimizle alakalı hiç bir bilgi girmeden tek tıkla giriş yapabiliyorduk. Bu sohbet sitelerinin çoğunluğu kayıt işlemi gerektirmediği için çok popülerdi. Ancak bu kolaylığı sağlayan sitelerin büyük bir çoğunluğu, söz konusu anonim olmaksa öyle sandığınız kadar anonim kalamıyorduk. Çünkü o zamanlarda bile ip denen şey kim olduğunuzu anlamak için yeterliydi. İp adresiniz defalarca farklı kullanıcı adıyla girseniz bile kayıt altındadır. Kullanıcı adınız ile tamamen anonim kaldığınızı sansanız da göreceli olmakla birlikte tamamen anonim kalamıyordunuz. Çünkü kullanıcı adınızı değil söz konusu bağlantının ip adresi önem teşkil eder.

Ama endişelenmeye bir şey yok ki. Kim size ne yapsın. 🙂 Resim yüklemeden, veya şahsi bilgilerinizi paylaşmadan da güvende hissedebilirsiniz! Amacınız tanınmamak ise yüzünüzü göstermeden de bir şeyler paylaşmanız mümkün elbette.

Bir tek resim göndermek saatler alırdı

Aslında ilk başlarda resim gönderecek bir uygulama bile yoktu. Bir başka web sitesine tarayıcıdan dijital ortama aktarmayı akıl edenler bu resim dosyasını bazı sitelere başkalarıyla paylaşmak üzere yüklerdi. Bu yükleme işlemi bazen saatler sürerdi. Sürekli kopan düşük hızlı bağlantılar kafede chat yapan tüm kullanıcıları aynı anda sohbet ortamından düşürürdü ve çevirmeli modemlerin sesi pek popülerdi. Sohbet ortamının bu kadar koyu olduğu sohbet kanalları günümüze o derece popüler değiller. Artık herhangi bir sohbet ortamına bağlanmak için MIRC programına mecbur değilsiniz.

90ların sonlarına doğru patlayan MSN messenger

İnsanlar için artık MIRC kanallarındakinin aksine görüntülü chat yapma devri başlamıştı. Hayatımıza web kamerası olgusunun da girdiği o yıllar, sadece metinden ibaret iletişimden daha fazlasını isteyenler için yep yeni bir sohbet ve tanışma ortamıydı. Ve listenize eklediğiniz herkes artık çevrim içi olduğunuz sürece listenizde dururdu. Sohbet ortamında tanışanlar artık MSN messenger da takılmaya ve görüntülü konuşmaya başlamıştı. Başlangıç aşamasında hiç fena sayılmayan ve çok yavaş ve sürekli atlayarak değişen kameradaki kişiyle bağlantı kurmak o kadar zordu ki, chat kafeler artık internete bağlantı hızlarıyla daha çok müşteri çekmek için reklam yaparlardı. 1 mb hızında bağlantı vardır 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »