Artırılmış gerçeklik nedir/ 3D odalarda sohbet

30.04.2020
Artırılmış gerçeklik nedir/ 3D odalarda sohbet

Artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik, öncelikle gerçek dünyanın bilgisayar ortamına birebir aktarılmasıyla oluştu. Örneğin Google haritalar sokak görünümü (yani street view) bir artırılmış gerçeklik ortamıdır ve temel görevi sadece sokak görüntüsünü kullanıcıya iletmektir. Ancak artırılmış gerçeklik teknolojisi gerçek dünyayı yine bilgisayar ortamında oluşturulan ilginç nesnelerle birleştiren ve aslında böyle yaparak eğlenceli hale getiren bir yazılım teknolojisidir. Zaten ilginç şeyler yoksa ne anlamı var ki? Tek başına dünyayı resmetmek, yani bilgisayar ortamına taşımanın ne anlamı olabilir? Bizler artırılmış gerçeklik ortamına sığamayacak kadar artırılmış bir gerçeklikte yaşıyoruz. Artırılmış gerçeklik ortamlarının, gerçek bir dünya kadar etkileşimli olması neredeyse imkansız. En mantıklısı ise ancak savaş oyunları ve benzeri aparatlarla interaktif olan oyunları deneyimlemek olabilir.

Örneğin sanal gerçeklik ortamında belki birileri gerçek bir savaş alanını resmetmiş olabilir. Kıran kırana kılıç kalkan savaşının gerçekte tam ortasında olmak hiç cazip değil ama sanal olarak orada olmayı deneyimlemek cazip gelebilir. Eğlenceli olan kısmı da zaten budur. Onun dışında gerçek dünyayı birebir ve eş zamanlı olarak artırılmış gerçeklik ortamına nakşetmek sanırım şimdilik 100 yıl ötede bir gerçekten öteye gidemez. Artırılmış gerçekliğin bize, günümüzdeki hali fazlasıyla yeter ve artar bile. Üç beş sene önce hayatımıza giren Pokemon Go artırılmış gerçeklik üstüne kurgunlanmış bir oyundu ve artırılmış gerçekliğe iyi bir örnektir.

AngelsTurkiye’nin arttırılmış gerçeklik ve 3D odaları

Artırılmış gerçeklik

3 boyutlu odaların nasıl olduğunu merak ederseniz, üye olmanız gerekmeden en alttaki linkten söz konusu sayfaya gidebilirsiniz. 3 boyutlu sanal gay arkadaşlık odaları, yeni nesil bir özellik olup yazılım firmamız tarafından özenle hazırlanmış eşsiz bir yazılım mühendisliği örneğidir. Birbirinden farklı bu odaların hepsinde kullanıcılarla etkileşime geçebilir ve muhteşem bir sanal deneyim yaşayabilirsiniz. 3 boyutlu gay sohbet ortamında, örneğin hoverboard odasına girdiğinizde karşınıza uçan kay kay Hover Board’u deneyebileceğiniz 3 boyutlu oda açılır.

Burada diğer kullanıcılarla yarışabilirsiniz. Dilerseniz sağ alttan diğer 3 boyutlu odalara girebilirsiniz. 3 boyutlu odalarda birini görürseniz sanal dünyada kendi oluşturduğu avatarıyla dolaşan birileri olabilir… Her odanın kullanıcısı farklıdır. Tüm odalara bakabilirsiniz… Çok romantik odalar da var 😉 Mutlaka hepsine bakın deriz. Örneğin 3boyutlu sinema odasında izin verilen herhangi bir Youtube videosunu ekleyebilirsiniz. Eğer oda kalabalıksa herkes senin eklediğin videoyu görecek. Bunu yapabilmek için ekrana yaklaşmanız yeterli. Ekrana yaklaştığında o an devam eden videoyu değiştirebileceğin bir link paneli açılır. Partnerine dinletmek veya izletmek istediğin bir klibin linkini Youtube’dan kopyala yapıştır. Artık show senin, seçtiğin klip ile kendini özgürce ifade et! Oradaki herkes seni görsün. (videoların izin verilmiş video olması gerekir veya hata giderilmediyse bu özellik şu aşamada çalışmayabilir)

Artırılmış gerçeklik ile sokakta sohbet

Augmented Reality ile sokak konumunu paylaş ve sokağında sohbet et. Özellikle son 6 7 yıldan buyana ciddi bir şekilde geliştirilen AR ileri düzey bir yazılım teknolojisidir ve sürekli geliştirilmeye devam ediyor. AR teknolojileri çeşitlilik gösterir ve bazıları farklı aparatlar gerektirebilir ve bu ortamların yazılım teknolojisi ve veya platformları farklılık gösterir. AngelsTurkiye, Google haritaların artırılmış gerçeklik ortamı olan sokak görünümü (street view) teknolojisine tam entegre çalışır. Daha da ilginç olanı ise, burada kendi oluşturduğunuz avatarınızla görünmenize olanak tanır. Sistem konumunuzu genellikle otomatik olarak rastgele tespit etse de, haritalardan konumuzu değiştirebilir ve dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla sohbet edebilirsiniz. Ayriyeten sanal dünya veya artırılmış gerçeklik odalarının nasıl göründüğünü merak ediyorsanız şu videoya bir bakın.

3 boyutlu eğlenceli odalar

Avatarınla bambaşka bir sen tasarla ve istediğin gibi görün. Gizlilikten yana endişeniz olmasın! İnsanlarla tanışmanın yollarından biri de sanal bir yüz ile sanal ortamda görüşmektir. Sistemdeki hazır avatarlardan birini seçebilir veya dilerseniz herhangi bir yüz fotoğrafınızı yükleyebilir ve sanal odalarda kendi oluşturduğunuz avatarınızla dolaşabilirsiniz. Belki aradığın aşkı bir mehtap turunda bulabilirsin. 3D dünyada eğlenebileceğin farklı odalar mevcut. Gecenin karanlığında burayı keşfetmek çok ilginç olabilir… Belki eğlenceli birileriyle tanışabilirsin. Birbirinizi fark etmeniz zor olmayacaktır.

3 boyutlu odalar

Satranç oynamayı sever misin ? Peki iddalı mısın? Böylesini hiç görmedin çünkü bu dev satranç. Ayrıca birbirinden eğlenceli 4 farklı oyun modülü ile dilersen tek başına sisteme karşı veya dilersen odadaki biriyle karşılıklı oyna. Hiç kimse yoksa direk davet linki yolla. Üye olmayan kişilerle oynayabilirsin 🙂 Tüm özellikler tamamen ücretsiz. Alttaki görsellere bir göz at

Artırılmış gerçeklik ortamında satranç odası

via GIPHY

Artırılmış gerçeklik ortamında yakısıkşı biriyle satranç oynama fikri fena değil gibi 🙂 şans işte diye… Belki sapyoseksüel birisin veya demiseksüel… kimbilir. Al işte gir adamın zihnine aşık ol 🙂 Lütfen yanlış anlaşılma olmasın bu aslında basit ve belki trajik bir dokundurma. Yenerim yenilirim diyorsan veya yenmek yenilmek için burada birileri yoksa… Şansını değerlendirmek için herhangi birine sadece oyunun linkini atman yeterli hemen karşılıklı bir satranç turnuvası başlat herhangi birine atarak ve üye olmasına gerek kalmadan ikinizde satranca başlayabilirsin 🙂 (Şu anda bu özellik kapalı) https://www.angelsturkiye.com/3d/e8sc1

Kuzey kutbu ? Aurora borealis mi ? Nasıl yani?

Kuzey kutbunda ne işin var ki zaten? Gitsen gitsen buradan gidersin diye 🙂 Bizi zaten olsa olsa bahtsız diye kutup ayısı falan diye 🙂

via GIPHY

Galerilere giriş Galerilere resim yükleyebilirsin. Biz bir kaçtane yükledik 😉

via GIPHY

Örneğin satranç odasında gösterildiği gibi kendi yüzünü nasıl ekleyebileceğin detaylarına bir bakabilirsin. Yüzünü değiştirmek için yukarıdaki ekranda olman gerekir

Sokakta sohbet! Teorik olarak dünyanın herhangi bir yerinde sohbet edebiliyorsun falan. Şey gibi… Google earth’desin ve insanlar var orada. Onlarla sohbet edebiliyorsun. Gün gelip holografik yansımalarımızı da görürürüz belki belli mi olur 😉 Şimdilik yüz fotoğrafınızı seçtiğiniz bedene entegre edebiliyorsunuz. Örnek alttaki youtube videosunda.

3 boyutlu sinema salonu

Niye hep bu bikinili kız onu bilmiyorum 🙂 Ama bunu değiştirebiliyorusunz

via GIPHY

3 boyutlu mehtap turu nasıl olur diyorsan o da burada

via GIPHY

Diğer tüm 3 boyutlu oyun ve odaları kendin keşfedebilirsin

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »