Yetişkin içerikli görseller revaçta

01.05.2021
Yetişkin içerikli görseller revaçta

Yetişkin içeriklere etkileşim ve yetişkin olmayan içerikler

Yetişkin içerikli görseller ve gönderiler daha çok ilgi çekiyor, bu çok net. Özellikle şu sıralar İnternet’teki kullanıcı davranışlarını göz önünde bulundurduğum zaman vardığım sonuç şöyle; Birçok konuyla ilgili özel ve gerçekten önemli yazıların bulunduğu blog sitelerinde bile, binlerce kullanıcısı ve ziyaretçisi olmasına rağmen, neredeyse hiç yorum almamış yazılarla karşılaşıyorum. LGBT bireylere yönelik içerik üreten ve özellikle LGBT haberleri ve magazin yayınları yapan Gzone, Gmag, KaosGL gibi bilinen sitelerin yanı sıra adı sanı hiç duyulmamış yüzlerce Lgbt blog sitesi var. Ancak bu sitelerdeki onca yazıya zar zor 1 2 yorum yapılması veya çoğunun yorum bile almamış olması çok ilginç. Bakmışlar olmuyor bazıları yorum özelliğini bile kapatmış. Bu elbette benim blogumdaki yazılar için de geçerli. Bu okuyucular nerede? Kimsenin söyleyecek bir tezi, anti tezi, veya ekleme yapmak istediği karşı çıktığı veya desteklediği bir şeyler yok mu?

Sosyal medyada durum daha beter

Hatırlar mısınız bilmem kısa süre önce Instagram’ın beğeni özelliğini kaldıracağı haberlere konu olmuştu. Sebep olarak ise insanların ruh hali vs. paylaşımlara gelen beğeni sayısının kişilerin psikolojisini etkilediği yönündeydi. Bu durum “pes doğrusu o kadar da değil ya!” denecek cinsten. Ama bunu ben düşünmüyorum Instagram düşünüyor olsa gerek ki bunun için kolları sıvamıştı. 2021 mayıs civarında Instagram’ın beğeni özelliği halen duruyor :). Ve bundan vazgeçmeleri de pek kolay görünmüyor. Konuyu etkileşime bağlayacak olursak; Sosyal medya platformları insanların ne gördüğünü ve etkileşime geçiş sayısını ve kullanıcı davranışını iyi biliyor.

Hepimiz sosyal medya kullanıyor ve istatistikleri görüyoruz değil mi? Bizim gördüklerimiz sadece kendi hesaplarımızın istatistikleri. Neden kimse yorum yapmıyor veya neden beğenmiyorlar acaba diye düşünüyor insan. İnstagram bile bunu düşündüğüne göre bizde düşünüp psikolojiyi bozarız elbette. Haklıyız da Kimse kimsenin içeriğine yorum yapmıyor veya beğeni atmıyor. Ama Yetişkin içerikli görseller binlerce yorumlarla patlıyor. Özellikle Twitter bu konuda başı çekiyor.

Bilindik blogların sosyal medyadaki etkileşim sayısı da çok düşük

Yukarıda bahsettiğim büyük blog sayfalarının sosyal medya hesaplarında, takipçi sayısı çok. Ancak yorum ve etkileşim sayısı takipçi sayısına göre çok düşük. Öyle ki, takipçi sayılarının bile gerçeği yansıtmadığını düşünmemek elde değil. Bu kadar takipçi var ama yorum beğeni vs. asla yok. Bu ne demektir? Ya, biz çok duyarsız bir toplumuz ya da söz konusu sayfa, site veya hesapların LGBT içerikli olmasının bunda büyük payı var. Ama bu durum emin olun sadece LGBT içerikli sayfa ve hesaplar için geçerli değil. Normal kadın sayfaları ve blogları dahi çok fazla yorum almıyor. E tabi hepsi için konuşmak mümkün değil. Genel olarak duyarsız bir toplumuz demek de istemiyorum ki aslında tam olarak öylede değiliz. Artık bilemicem sebebini… Gelelim fasulyenin faydalarına.

Yetişkin içerikli görseller daha fazla mı rağbet görüyor?

Yukarıda bahsi geçen bilindik sayfaların yetişkin içerikli görseller yayınlaması söz konusu değil elbette. Ancak kısaca değinmek isterim; Sayfalardan bir tanesinin neredeyse 70 bin takipçisi var ama 1000 begeni yok… Bin yorum yok… Üstelik bu sayfalar ve veya bloglar aktivist konumunda ve maalesef kimsenin umurunda değil. Bu aslında çok üzücü. Bu tablo aslında ne kadar kayıtsız kaldığımızın göstergesi. Dikkat kayıtsız diyorum, umursamaz veya duyarsız demiyorum.

Yetişkin içerikli görseller

Yetişkin içerikli görseller Instagram’da yasak ama etiketler değil

İnstagramda cinsel içerikli görsel veya paylaşımlar yasak. Ancak bu yasak, insanların instagramı anonim hesaplarla bir partner bulma platformu olarak kullanmalarına engel değil. Ne demek istediğimi şöyle ayrıntılandırayım; Örneğin, Instagram’da bir görsel veya herhangi bir video vs paylaşırsınız. Paylaşımınıza konuyla alakalı bir kaç etiket vs. eklersiniz. Beklersiniz. Asla yorum yok ve beğeniler yerlerde. Ama baktım ki paylaştığım bazı görsellere eklediğim cinsel içerikli arayış etiketleri (örneğin: #aktifgay, #pasifgay, #aktifpasif, gay arkadaşlık, vs gibi) ekleyince hiç takipçim olmamasına rağmen, yorumlar bini geçiyor. Ama beğeni sayısı halen yerlerde… Bu çok traji komik bir durum. Bu blogda özellikle trans kadınlarla alakalı yazdığım bir çok başlık var ve bunları sosyal medya hesaplarımda da paylaşıyorum… Sonuç aynı kimsenin umurunda değil.

Yetişkin içerikli görseller ve videolar Twitter’da serbest

Twitter partner arayış sitesi oldu

Yetişkin içeriğin gittikçe bir çok platformda sansürlenmesi meselesini biliyorsunuz. Özellikle Tumblr bu konuda başı çekerken, Worpdress tarafından satın alındıktan sonra bunu tamamıyla bünyesinden kaldırdı. Tabi bu durum danışıklı bir dövüş mü orasını bilemiyorum. Ama normalde yetişkin içeriğe her türlü kısıtlama gelirken Twitter bu kadar yetişkin içerikle nasıl erişime açık anlamıyorum.

Ciddi konu başlıklarına asla ilgi duymayan binlerce insan yetişkin içerikli görsel ve videolara yorumlar yağdırıyor. Ancak kendilerini alakadar eden hiç bir konu başlığına yorum gelmiyor. Çıplaklık içeren resimler, cinsel organ resimleri vs paylaşan hesapların aldığı yorum sayısı ise dev sayfaların aldığı yorum sayasını ikiye katlıyor ve bu sayfa ve veya hesaplara talep çok fazla. Yetişkin içerikli sitelerde de durum aynı. Seks hikayeleri vb gibi sitelerdeki yazıların okunma sayısı tahmin ettiğiniz gibi çok yüksek… Alttaki Vlog ilginizi çekebilir mi Yukarıda bahsettiğim sürecin temelinde yatan sebepler alttaki bilimsel Youtube videosunda açıklanmış

Bunun yanı sıra 2010 yılında 14 milyon dolara satıldığı bilgisine ulaştığım http://sex.com/ alan adının bir belgeselini izlemiştim. Belgeseli bulamadım ama biraz araştırırsanız belgesel kanalları arşivlerinde belki ulaşmanız mümkün. 90’larda sansasyon yaratan ve hakkında davalar açılan bu alan adının belgeselini bulursam linkini bu yazıya ekleyeceğim.. Sevgilerle

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »