Bülent Ersoy Trans Kadınlar Tarafından Seviliyor Mu?

22.09.2021
Bülent Ersoy Trans Kadınlar Tarafından Seviliyor Mu?

Bülent Ersoy gerek hayatı, gerek sanatçılığı, sesi ve yaptıklarıyla haber niteliği taşımaya devam ediyor. Peki travestiler ve translar Bülent Ersoy’u Seviyor mu? Seviyor olmalarının sebebi Bülent Ersoy’un imajı mı ? Bu durum günümüzde geçerliliğini koruyor mu ? Sevmeyenlerin sebebi ne peki?

Son olarak 20 Eylül’deki benzemez kimse sana isimli tv programında haber olan Bülent Ersoy programa sarhoş çıktığı ve estetik yaptırmış söylentisiyle ikisi bir arada haber olarak karşımıza çıktı. Bülent Ersoy’un katılıp ta haber olmadığı bir program olmuş mudur ki? İçmiş olsa ne onu anlayamadım ayrıca! O içmeyecek de ben mi içeceğim? Ben de geçenlerde içmiştim gerçi 🙂 Neyse işte Kadın marka olunca ne yapsak ne etsek de haber etsek dedikleri her şey tutuyor. Çünkü o bir #diva o bir haber kaynağı. Keza tüm Türkiye olarak Bülent Ersoy’un her şeyini merak ediyoruz

Benzemez kimse bize programından

İnkar etmek mümkün değil. O büyük bir sanatçı! Ve evet, bir zamanlar o da bir erkekti. Türkiye’nin ilk ünlü trans kadınlarından. Hangi gazete olduğunu hatırlamıyorum ama haberin başlığı şöyleydi; Aslan gibi erkek ti kadın oldu! Umarım yanlış hatırlamıyorumdur ama inanın ki başlık böyleydi. Bence külahıma anlatsınlar çünkü aslan gibi falan değildi. Onun erkekken aslan gibi olmadığını biliyoruz çünkü hep kadın gibiydi. O ünlü olduğundan beri hep haber konusuydu mesele bu. E tabi cinsiyetinin farklı olması da haber konusu olmak için bir başka sebep.

Bülent Ersoy sanatıyla var oldu cinsel kimliğiyle değil

Bülent Ersoy
Bülent Ersoy

Türkiye’nin bilinen en büyük isimlerinden ve ilk transseksüel kadınlarından birisi. Seviliyor olması ve travestilerin ona düşkünlüğü bir tesadüfte olabilir. Burada önemli olan tabiki travesti olmak, transseksüel olmak değil. Ancak Bülent Ersoy’un transseksüel durumu istesek de istemesek de bir örnek teşkil ediyor. Ve daha başka fiziksel veya manevi sebeplerde var elbette.

Hani demem o ki; Bülent Ersoy’u sevmek için kim olduğunuzun önemi yok!! Onu sevmemek saygı duymamak elde değil. Kim olduğunun önemi tabiki yok. Önemli olan sanatı, sesi, eğitimi, başarısı. Ve bütün bunların sonucu olarak maddi gücü ve makamı bir başka hayranlık uyandırıyor insanda. Çünkü O Bülent Ersoy. Bülent Ersoy Arabesk kültüründe de var Sanat müziği kültüründe de! Müzikte usta oluşu onu toplumun her kesiminden insanın sevmesini sağladı

Bülent Ersoy arabesk parçaları öyle muhteşem okur ki eğitiminden aldığı güç bir yana, sesi ve otoritesiyle her şeyi dolduran bir sanatçı. Ayrıca ülkemizdeki arabesk kültürünü de göz ardı etmek zor! Bu yüzden kızlı erkekli hepimizin arabesk dinlediği bu kültürde, Bülent Ersoy’u sadece trans kadınlar seviyor demek doğru olmaz. Türkiye’de arabesk dinleyen kesim erkekliğin en sivri olduğu kesimlerden çıkmıştır. Varoşlardan! Nice bıçkın delikanlılar da onu severek dinledi yıllarca. Bu bağlamda Bülent Ersoy transseksüelliğiyle değil sanatıyla ve sahnesiyle sevildi. Trans olması ise diğer transların da hayalini süsleyen bir tesadüf. Nasıl ki her kadın Kim Kardashian değil, her trans da Bülent Ersoy değildir.

Bülent Ersoy’u sevmeyen var mı?

Günümüz travestilerinden 1 veya 2 kuşak öncesi de Arabesk kültürüne bir hayli sahipti. O dönemlerde ki travestiler daha çok severdi Bülent Ersoy’u. Ve doğal olarak günümüzde de en çok onlar seviyor demek pek yanlış olmaz. Ve bunun tek sebebi Bülent Ersoy’un trans olması değil ama trans olmasının da büyük katkısı var. Translar onu ayrıca hemcinsleri olarak görüp sahipleniyor. Trans kadınların çoğu kendini onun yerinde görmek isteyebilir bu çok normal. Bülent Ersoy bir çok trans kadının aslında ikonu veya özendiği kişidir. E tabi her trans kadın için geçerli bir durum değil bu. Hele ki günümüz dünyasında lgbt topluluğu çok daha başka yerdeyken bu durum tamamen farklılık dahi gösterebilir. Rock müzik, metal müzik, klasik müzik seven ve veya arabesk müziği sevmeyenlerde doğal olarak vardır. Çünkü yeni nesil LGBT bireyler için konu artık cinsiyet değil. Onlar daha üretken daha entegre yaşıyor.

Bildiğiniz üzere Bülent Ersoy Türkiye’deki tek trans sanatçı değil. Onun meşhur olduğu dönemlerde başka trans isimler de sahnelere çıktı. Ancak bir iki kişi dışında onun kadar başarılı olan hiç olmadı. Örneğin 2019’da hayatını kaybeden Devran Çağlar onun ardından gelen ikinci bir isimdi. Sesiyle ve sanatıyla başarılı olsa da özel hayatı ve yaşantısı gereği Bülent Ersoy kadar yıldızı parlayamadı. Öte yandan Bülent Ersoy’un meşhur olan bazı trans kadınların yoluna taş koyduğunu söylentileri de duyuldu. Ancak bunun doğru olup olmadığı bilinmiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »