Hornet kapandı mı yoksa Apple store’dan mı kaldırıldı

Hornet mahkeme kararı ile Apple Store Türkiye’den kaldırıldı. Detaylar bu yazıda

11.08.2021
Hornet kapandı mı yoksa Apple store’dan mı kaldırıldı

Hornet kapandı mı? Apple store uygulamasının kapandığı haberleri kötü haber tez duyulur misali yayıldı bile. Ama bu kısa süreli bir kapatma mı yoksa kökten kapatma mı henüz net değil. Hatta bu defakinin kapatma olup olmadığı da net değil.

Hornet kapandı mı

Habere göre Apple tarafından gelen bilgilendirme şu şekilde:

“Merhaba. Size Apple’ın Hornet’i App Store’dan kaldırdığını bildirmek isteriz. Apple, Türk hükümetinin aldığı mahhkeme kararından dolayı kaldırıldığını belirtmekte. Hornet, Apple ve Türk mahkemeleriyle bu sorunu gidermek için çalışıyor. Bu süre zarfında, App Store’dan Hornet’i indiremeyeceksiniz, bu sebeple Hornet uygulamasını telefonunuzdan veya tabletinizden silmemenizi öneririz. Yakın zamanda konu hakkında daha detaylı bir bilgi paylaşacağız.”

Site kapatmak ne demektir?

Site kapanma öncelikle sandığınız gibi, siteyi kökünden silip imha etmek demek değildir. Sadece erişime kapatmak demektir ve söz konusu ülke ile alakalıdır. Bu erişim kısıtlamasının sınırları vardır. Sınırlamalar webden herkesin açık erişimine veya sadece uygulamaya veya belli bir uygulama marketine yönelik olur. Bazı durumlarda basit VPN’ler bile çözüm olmaz. Bu yaptırımın gerekçesiyle alakalıdır. Türkiye’de genellikle benzeri uygulamalarla ilgili yaptırımlar devamlı oluyor . Bu da bu tür uygulamalar için çoğu durumda bir dezavantajdır. Ancak bu defaki durum biraz farklı. Uygulamanın AppleStoredan kaldırılması gerçekten ilginç

Hornet kapanmadı – Google Play da çalışıyor

Şimdi haberi ilk aldığımda önce kökten kapandı falan sandım ki öyle olursa bence fena olur 🙂 Yani projeyemi sonlandırdılar diye düşündüm. Uygulama zaten Türk yapımı olmadığı için, en fazla Türkiye’den erişime yasağı yer. Türkiye’de erişime engellenmesinin de gerekçeleri de değişiklik gösterir. Bazı farklı Türk gay siteleri de erişime kapandı. Siteler değişik sebeplerden ötürü kapatılabilir. Ve bu konuda nötr davranmayı her zaman tercih etmişimdir. Blogumuz bir eleştiri yeri değil ve haricen Google reklam ortaklığıyla yürüttüğümüz alternatif bir gay sohbet ve sosyal ağ projesinin görünürlük çalışmasını hali hazırda yapmaktadır. Bu haber bu sebeple bizi de direkt olarak ilgilendiriyor elbette. Haricen blog konseptimiz arasında arkadaşlık siteleri tanıtım ve eleştirileri de var.

Aslında Hornet zaten kapanalı 1 yıl oldu. Kapandı ama sadece tarayıcıdan erişime kapalı. Kökünden de kapanabilir elbette ama kapanmadı. Google playde halen kullanıma açık ve aynı şekilde çalışıyor.

Hornet kapandı mı? İstisna bir durum mu soz konusu?

Site kapatma olaylarında söz konusu uygulamanın Applestore’dan kaldırılması, daha doğrusu spesifik bir uygulama mağazasından kaldırılması çok istisnai bir durum. Bir uygulamanın mahkeme kararı ile sadece AppleStore’dan kaldırılması direkt olarak kapatma değildir. Anlaşıldığı üzere çok istisnai ve Apple tarafında sık yaşanmayan bir olay. Kimse Apple’ın böyle bir şey yapacağını düşünmüyor! Ancak Apple yapıyorsa bir şey var demek ki. Herhangi bir gizlilik ihlali veya sakınca olmasa Apple bunu yapmayabilirdi.

Hornet 2020 Ağustos ayında erişime kapatılmıştı ama mobil tarayıcı veya bilgisayar ara yüzünde kullanıcı sayısı zaten çok olmadığı için Uygulama marketlerinde hornet halen çalışır durumdaydı. Hornetin webden erişime kapanmasından 1 yıl önce kapanabileceğini zaten blog yazımda anlattım. Eşcinsel bir kullanıcı olarak neden kapatılabileceğini ön gördüm çünkü hiç alışık olmadığımız türde giriş kolaylığı sunan hornet, çeşitli kötü niyetli insanların organize bir şekilde suç işlemlerine olanak tanıyan konum servisi özelliğine sahip. Bu özelliği onu bu derece popüler yapan tarafı olsa da tek sebep bu değil.

Hornet neden kapandı olası detaylar alttaki burada

Hornet alternatifi AngelsTurkiye

Hornet’e alternatif bir şeyler arıyorsan sınırsız mesajlaşma ve bir çok kilit özelliğin ücretsiz olduğu AngelsTurkiye Gay sohbet uygulamasına katıl

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »