Üzüm çekirdeği faydaları – Kan kardeşiniz (Vitis Vinifera)

29.10.2021
Üzüm çekirdeği faydaları – Kan kardeşiniz (Vitis Vinifera)

Üzüm çekirdeği içeriğindeki etken maddeler ile kalbe ve bağışıklık sistemine çok faydalı.

(Vitis Vinifera)

İçeriğindeki Etken Maddeler

Resveratrol

OPC

Likotinik Asit

Fosfor – Demir Kalsiyum Sodyum

Kükürt

Vitamin A, B, C Potasyum

Üzüm çekirdeği hakkında – Kan Kardeşimiz

Rusya’ da Çernobil faciası sonrası bölge insanlarına, radyasyona karşı korunabilmeleri ve maruz kaldıkları hasarı onarabilmeleri için siyah üzüm çekirdeği ekstresi kullandırılmıştır.

İçeriğindeki proantosiyanidinler ile anti-ageing (hücre yenileyici), metobolizma destekleyici ve antioksidan olarak bilinir. Diğer bir etken madde olan resveratrol ise kan dolaşımını düzenleyici, kolesterol düşürücü, kalbi rahatlatıcı olarak bilinmektedir. Aslında kanımızın rengi kırmızı değil bulanık beyazdır. Kana renk ve yoğunluk veren bir çok madde vardır. Kan insan bedeninde her noktaya ulaşabildiği için her organın, ihtiyaç duyduğu proteinleri ve oksijeni taşır. Kanımıza kırmızı rengi veren hemoglobinin yapısındaki demir elementidir. Ve görevi organlara oksijen taşımaktır.

Kanımıza renk veren bu element yani demir siyah üzüm çekirdeği ekstresinde bol miktarda bulunmaktadır. Böylece vücudun oksijen taşıma kapasitesini arttırarak enerjik ve dinç bir beden sağlar. Yaşlanmayı yavaşlattığı ve yaşam sürecini uzatıcı etkisi olduğu ispatlanmıştır. Bu sebepten anemi (kansızlık) sorunlarında kullanılmaktadır. Resveratrolün kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olduğu görülmüştür. Amerika’da Alabama Üniversitesi’nde üzüm çekirdeği ekstresinin beyin üzerindeki etkileri araştırılmış, proteomik analizi yapıldığında beyin proteinlerini düzenlediği, beyin hastalıklarında kullanılabileceği açıklanmıştır. Alzheimer gibi hastalıklarda önerilmektedir.

Görme gücünde yaşlanmaya bağlı bozulmayı azaltmaya yardımcı olduğu, gözdeki sarı leke dejenerasyonunu önlediği bilinmektedir. Ayrıca, hamilelik süreci ve emzirme dönemi dahil anne ve bebeği demir eksikliğine bağlı kansızlıkta takviye edicidir. Rusya’da Cernobil faciası sonrası bölge insanlarına, devlet tarafından siyah üzüm çekirdeği ekstresi dağıtılmıştır.

İçeriğindeki proantosiyanidin etken maddesinin kalp – damar sağlığını koruduğu, özellikle serbest radikal hasarı ile ortaya çıkan doku yıpranmasının önüne geçilebildiği belirtilmiştir. Ayrıca kolesterole bağlı damar tıkanıklığını önlemede ve tedavisinde de kullanılmaktadır.

Halk Tababetine Göre: Anti Aging, demir eksikligi, kanser destek tedavisi, atar damar yetmezliği, sarı leke hastalığı önleme ve tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Kemoterapi gören hastalarda özellikle tercih edilmektedir.

Alıç meyvesi faydaları kalp dostu (Crataegus SP.)

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »