Travestilerin ortamında kadınsılık ve bunun otorite oluşu

14.01.2021
282
Travestilerin ortamında kadınsılık ve bunun otorite oluşu

 

Göğüsleri olanın göğüsleri olmayanı alttan alttan ezdiği bir dünya bu

Travestilerin ortamında kadınsılık ve bunun otorite oluşu tam olarak gerçeği yansıtmayabilir ve bu yazıda hem fikir olmadığınız veya ”tartışılır” bulacağınız ifadeler de olabilir. Ama katılacağınız çok nokta olacağını da düşünüyoruz. Yazı tamamıyla kişisel bir görüşten ibarettir. Gerçek hayatta vuku bulanla örtüşmek zorunda değildir. Amacım herhangi bir travesti arkadaşımı gücendirmek kesinlikle değildir. Bu bahsedeceğim çoğunun bildiği ama kolay kolay dile getirmediği veya bazılarının farkında olmadığı bir detaydır.

Travestilerin ortamında kadınsılık ve önde olma yarışı

Şu söylemi belirterek başlamak isterim bu yazıma; Bazı insanlar güzelleştikçe çirkinleşir, bazıları da zenginleştikçe fakirleşir! Bu söylemimden, muhtemelen kendi deneyimlerinize dayanarak bazı çıkarımlar yapabilirsiniz.

Travestiler ve transseksüeller, bazı bölgelerde daha çok alışılmış durumdalar. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşayan travestiler için yaşam diğer şehirlerde yaşayan travestilere kıyasen çok daha toleranslı bir hal almıştır. Ayrıca belirtmek isterim ki; Toplum aslında, nadiren gördüğüne değil, sık sık gördüğüne aşina olur. ‘Adana travesti bireyler için uygun bir şehir mi‘ başlıklı şu yazımda ne demek istediğimi bir nebzede olsa daha iyi anlayabilirsiniz, çünkü ben Adana’da yaşadım ve halen gidip gelmeye devam ediyorum. Ama mümkünse linkteki yazıya bu yazıdan sonra gidin.

Keza bu yazımda anlatmak istediğim travestilerin toplumdaki yerleri değil, travestilerin kendi aralarındaki, farkında oldukları ama tam olarak ”dile getirmedikleri” hiyerarşiden bahsetmek istiyorum. Evet bir hiyerarşi diyorum çünkü böyle bir ”ast, üst” durumu var! Bu hiyerarşideki düzen görselliğe dayalıdır. Dinamik, güzel, alımlı ince yapılı, top model gibi bir travestiyseniz, hele ki yaşınız da genç ise, bir hayli şanslısınız onların ortamında.

Travestilerin ortamında kadınsılık bir avantaj mı?

Her travesti ilk başlarda erkek görünümündedir ve zamanla kadın olma veya tam kadın gibi görünme yolunda ilerler. Bir erkek neden travesti olur meselesi bambaşka bir konudur zaten. Lazer epilasyon ve hormon tedavisi bu sürecin en önemli kısmıdır. Zamanla, isteyen daha büyük göğüsler için silikon taktırır, gerek duyan farklı estetiklere başvurur. Bunda bir problem yok, güzelleşmek için yapılan her şey insana kendini iyi hissettir. Kadın olma sürecinde son aşama vajinal operasyondur. Ancak asıl altını çizmeye çalıştığım kadın olma süreci değil, bu süreçte ortaya çıkan üstünlük savaşı. Neden ?Çünkü hem yaptıkları işi ve para kazanmanın zorluklarını göz önünde bulundurunca gerçek şu ki; ‘ne kadar kadınsı ve güzelsen bir o kadar tercih ediliyorsun.

Onların dünyasında hayata karşı dik durmak daha güzel ve daha kadınsı olmaktan geçiyor

Herkes ait olduğu sosyal kesimde yer almak, söz konusu toplulukta sevilmek, sayılmak, söz sahibi olmak ve önemsenmek ister. Kendi gibi insanlarla tanışmak sosyalleşmek ister. Doğal olarak travestiler de diğer travestilerle arkadaşlık kurmak ister. Ancak travestilerin ortamında göğüsleri olmayan ya da yeterince kadınsı olmayan bir travesti adayı iseniz vay halinize 🙂 siz onların gözünde travesti değil gay’siniz 🙂 Emin olun bu eksikliğinizi hemen hissetmenizi sağlayabilirler. Çünkü daha büyük göğüsler daha dişi hal hareket ve tavırlar onların dünyasında bir adım önde olmak demektir!

Sahip olunanlar güç mü?

Zaman geçer, bu kesimden biri vajina operasyonuna girer, bu durumda da vay vajinası olmayana. Tabi bu üstünlük burada da bitmiyor. Kadınlık seviyesi artık karşılıklı bir düello olmaktan çıkınca veya bu düelloda yenişemeyince, bu defa da devreye, mal, mülk veya sahip olunan ekstralar girer ve travestilerin dünyasındaki kraliçelik tahtına oturursunuz. Ancak böyle bir taht asla yok!

Sanki meme, vajina vesaire gibi artılar eşittir daha çok güzellik! Ya da daha üstünlükmüş gibi bir algı oluşturarak daha ön planda olmaya çalışan travestiler bir hayli vardır onların ortamında! ‘Benim memem var senin yok, ben varken seni ne yapsınlar’ düşüncesiyle… Hele ki ufaktan bir sakalınız var ise yandınız. Direk ‘adam’ damgası yiyerek aşağılanırsınız.😁 Tabi bunlar çoğunlukla, espriyle karışık karşılıklı atışmalardır. Veya kimin kime söylediğine göre niyet değişebilir. Bu ve bunun gibi atışmaların bol olduğu Pose dizisine mutlaka bakın derim keza bunun gibi atışmalar bir hayli geçiyor konuşmalarda. Tıklayarak gidebilirsiniz…

Varoluşsal bir atışma

Bu gibi yarış mı, savaş mı olduğu belli olmayan bir düzen içinde bazılarının ikili ilişkileri arasında da sorun çıkması çok normaldir. Dahada acısı, bu savaşın, kişilerin kendileriyle olan savaşımı yoksa ait oldukları kesimin diğer üyeleriyle olan savaşı mı o da belli değil. Yoksa aslında bu bireyler büyürken bunları toplumdan mı öğrendiler.

Sosyalleşme sürecinde kişilerin arkadaşlarıyla mutlu olmalarına engel olabilecek bu konular aslında kişilerin kendileriyle olan problemlerinin bir göstergesi olabilir mi ? Gerçeği söylemek gerekirse, bu gider yapma durumu sadece travestiler arasında değil, heteroseksüel kadınlar arasında da var (kadınlarınki apayrı bir kitap olur). Ancak Travestiler, azınlığı temsil ettikleri ve azınlıkların, hem kendi içlerinde hem de diğer toplumun diğer üyeleriyle olan problemleri, daha şeffaf bir şekilde göründüğü için yazımda bu dişilik savaşının travestilerin ortamında nasıl vuku bulduğunu anlatmaya çalıştım. Ancak paragrafın girişinde de belirttiğim gibi bu ayrıntılar sizin deneyimlerinizle veya bazı travestilerin deneyimleriyle kelimesi kelimesine tutuşmak zorunda değil. .

Lütfen şunu akıllardan çıkarmayalım, Hayat kimsenin giysisinin altındaki cinsel organlarla yürümüyor. Farklı insan grupları içindeyken ne olduğunuz önemli olabilir, ancak sizi tanıyan çevrelerce kim olduğunuz nasıl biri olduğunuz daha da önemlidir. En önemlisi de samimi bir tebessümdür.

Lütfen varsa, yorum istek öneri ve görüşlerinizi belirtiniz. Dilerseniz şu yazıdaki konu da ilginizi çekebilir. https://www.lgbtarkadaslik.com/2017/04/travesti-ve-transseksuel-ne-demektir.html

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »