Tek gecelik ilişkilerin LGBT bireylere yan etkileri

09.01.2021
181
Tek gecelik ilişkilerin LGBT bireylere yan etkileri

 

Özellikle ülkemizde LGBT topluluğunun algı düzeyinde evrimini henüz yaşadığını veya daha da bilinçli bir LGBT kitlenin oluştuğunu söyleyebilir miyiz?

Tek gecelik ilişkiler LGBT topluluğunu olumsuz yönde mi etkiliyor? Bu soruya kısaca ve kabaca evet diyebiliriz. Yıl artık 90 lar değil… Ne demek istedim? Görece olmakla birlikte Lgbt açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinin algı bazında evrimi, aslında 90 lar ve 90 ların sonuna denk gelmektedir. Yani örneğin (ve yine kabaca), Amerikada (veya bazı Avrupa ülkelerinde) Eşcinsel algısı 90’larda şekil almışken, ülkemizde bölgesel olmakla birlikte henüz şekil almaya başlıyor demek çok yanlış olmayabilir. Elbette bu söylemlerimizin de tatışmaya açık ve göreceli bilgiler olduğunu düşenebilirsiniz. Haklısınız da… Keza elimizde bunun doğruluğuna dair bilimsel araştırma veya kanıt yok. Ancak ne demek istediğimizin azıcık da olsa  farkında olduğunuzu düşünüyoruz.

Örneğin alttaki linkte

https://stories.angelsturkiye.com/2019/01/escinsel-erkekler-cok-esliligi-mi-tercih-ediyor-peki-ya-ask/

Türkiyedeki eşcinler erkeklerin temelde, çok eşli yaşam biçimine ve aşka istinaden bir kaç şeyi anlatıyorken, bu yazımızda da bu sürecin kişiler üzerindeki olası olumsuz etkilerini kısaca kelimelere dökmek istedik.

Bildiğiniz üzere, özellikle ülkemizde eşcinselliğe karşı algının (yine göreceli olmakla birlikte) daha soft bir hale dönüşmesinin en büyük faktörlerinden birisi de, internet çağında olmamızdır. Elbette kaçınılmaz olan da budur. Ancak algı meselesi kitlesel bir olgu olup üzerinde çok fazla söz etmeye bilgimizin yetmeyeceğinin de farkındayız. Ancak anlatmak istediklerimizi tam olarak aktaramasak da ne demek istediğimizin aklınızda şekil alacağı düşüncesindeyiz.

Tek gecelik ilişkiler (One Night Stand)

Maalesef kimse temel içgüdüye karşı gelemiyor. Ve kimse kalbine kolay kolay söz geçiremiyor. Ayrıyeten, (yukarıda linkini paylaştığımız yazıdaki olasılıklar da dahil olmak üzere) aşkın, karmaşık bir kimya olduğunu ve büyük bir çoğunluğun aradığı şeyin ‘aşk’ olduğunun farkında olmadığı, çıkarımına varabiliriz. Bu sadece eşcinsel ve diğer LGBT bireyler için geçerli olmayıp, heteroseksüel kesimi de kapsayan geniş bir tartışma konusu. ‘Aşk’ karmaşık ve derin bir meseledir. Bu bağlamda  söylediklerimizin doğru olma ihtimalini baz alırsak, bu karmaşanın, yani tek gecelik ilişkilerin insanı yıprattığı çıkarımına varmak da mümkün. Çünkü bedenen  haz almak ile manen haz almak arasında fark vardır.

Eşcinsel veya heteroseksüel insanların cinselliklerini yaşama hissinin karşı konulmaz bir içgüdü olduğu gerçeğiyle birlikte, değişik partnerlerle sık tekrarı, fiziki bir tüketime dönüşüp kişilerin eksik, kullanılmış, ayrıştırılmış hissetmesine de sebep olabilir. Bu sebebiyet, dolayısıyla LGBT topluluğunu daha çok etkileyecektir. Çünkü heteroseksüellerin çok eşliliği ile homoseksüel bireylerin çok eşliliği de aynı normlar sınırında değil keza, eşcinllik çok daha fazla baskı altında.

Azınlığın psikolojisi çoğunluğun norm baskısı altında zarar görebilir. 

Heteronorm bir toplumda eşcinsel birlikteliğin veya yaşam tarzının anormal görülmesi, zamanla LGBT topluluğu üzerinde olumsuz psikolojik etkiler ve travmaların vuku bulmasını sağlayabilir. Bu baskı kişilerin basitçe, kendilerini keşfetmelerine engel olduğu gibi, özgür ve üretken olmalarına da zincir vuracaktır. Bu durum ayrıca, LGBT topluluğunun, söz konusu cinsellik ve dolayısıyla aşk olduğunda, kararsız, tutarsız ve veya çok eşli yaşam biçimini gayri ihtiyari ve duygulardan uzak bir şekilde yaşaması ve benimsemesi şeklinde sonuçlanabilir. Doğal olarak bu kısır döngüde varla yok arası bir korölasyon (ilişki) içinde yaşam ve varlık mücadelesi veren LGBT topluluğu bundan zarar görecektir. Daha sağlıklı bir LGBT topluluğunu oluşturmak, eğitim bilinçlenme, bilinçlendirme vb faktörlerle mükün olabilir.

Çok eşlilik

Açıklama: Çok eşlilik veya poligami, bir kimsenin aynı esnada birden fazla kişiyle evli olmasıdır. Terim çok karılılık, çok kocalılık, eşcinsel çok eşlilik ve grup evliliği durumlarını kapsamakla birlikte -yaygın olması nedeniyle- genellikle polijini ile eşanlamlı olarak kullanılır. Vikipedi

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »