Pinterest nedir: resimlerin show dünyası

Pinterest nedir? Pinterest kullanıyor musunuz? O halde bu yazıda resimlerin sihirli dünyası pinteresti keşfedin ve hemen kendinize bir pano oluşrun

23.03.2021
Pinterest nedir: resimlerin show dünyası

Pinterest’in zengin görsel dünyasında tek pin asla yetmez

Pinterest’te resimlerin olağanüstü dünyasında kaybolmak öylesine keyif verici ki.. 

Pinterest nedir ? Özellikle son yıllarda hayatımıza içten içe girmeyi başaran nadir sosyal medya platfromlarından bir tanesi olan Pinterest, resim aşkının en hızla tüketildiği muhteşem bir görseller dünyası. Gerçeği söylemek gerekirse Pinterest’in bu kadar popüler olacağını düşünmedim bile… 

Özellikle görsel konusunda ve daha da ötesi, görseller üzerindeki kontrolünüz açısından o kadar başarılı ve öyle hızlı önerilere sahipki girdiniz mi çıkmak çok zor. Bunun yanısıra günümüzde Facebook ve Instagram sosyal medya devlerinin bir hayli gerisinde olan ancak, halen güçlü ve kemikleşmiş kullanıcı kitlesiyle Tumblr, görsel konusunda çok güçlü çözümler sunan ve yine bambaşka bir görsel platfrom olarak devam etse de Pinterest boynuz kulağı geçer hesabı Tumblr’ı geçti geçiyor… 

Tumblr genelde (kaba taslak)  bir ergen platformu olsa da özellikle marjinallikte sınır tanımayan erişkinler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Son zamanlardaki müstehcenliğe sınır getiren güncellemesi ile adından sıklıkla söz ettirdi. Ancak müstehcenliğe sınır getirme konusunda, yine de Instagram ve veya Facebook kadar sıkı politikalara sahip değil. Gönderilerinizi gizli olarak paylaşmaya devam edebiliyorsunuz. Bu filtreleme özelliği açısından Tumblr, bir çok kullanıcısından tepki çekse de, kimse ondan vazgeçmiş değil keza Tumblr çok özel bir platfrom olup anlatılmaz yaşanır ;). Tumblr nedir? diyorsanız diğerleriyle kıyasladığım linkteki yazıya mutlaka bakınız. 

Kullanıcı sayısı ve etkilişimi bakımından Facebook ve İnstagram’ın bir hayli gerisinde kalsa da, çılgınca muhteşem görseller konusunda başı çeken Tumblr’ın rakibi Pinterest ise çok güçlü çıkışıyla 2019’da yıldızı parladı ve 2021 itibariyle Pinterest Business servisiyle güçlü bir reklam ağına dönüştü.

Pinterest Panolarıyla 40 parçaya bölünmemek elde değil

Pinterest platformunu daha da özel yapan şey her kategori için oluşturabileceğiniz muhteşem panolar. Neden bu kadar çok panonuz olsun ki ? Çünkü tüm o resimlere sahip olmak isteyebilirsiniz. Ve her birini ilgi alanınıza göre sınıflandırabilir ve alt panolar oluşturabilirsiniz. Sürekli güncellenen Pinterest’in öylesine derin ve çeşitli görsel arşivi varki, sürekli güncellenen yapısıyla görseller arası gezmede size neredeyse en iyi deneyimi yaşatacak. Hatta Google’ın Görsel aramasına bile rakip olabilecek düzeyde. Keza artık insanlar Google arama sonuçlarının kendisi de dahil olmak üzere İnstagram Facebook ve Tumblr’dan yüz binlerce görseli Pinterest Panolarına Pinliyorlar. yani panolara kaydediyorlar. Çünkü Pinterestin çok hızlı bir görsel akışı var. 

Yani her hoşuna giden, veya ilgi alanınıza göre karşınıza gelen görselleri başkalarıyla paylaşmak isterseniz, farklı kategorilere (Pintereste göre panolara ayırmak deniyor buna) ve hatta alt kategorilere (pano alt bölümleri) bölmek mümkün. Bir şeyleri kaybetmek istemiyorsanız onu hemen bir pano altında saklayabilir ve dilerseniz bu panoları gizleyebiliriniz.

Pintereste geleni boş göndermiyor.

Pinterestin zengin ve derin görsel arşivi var derken bu kesinlkikle sözde değil gerçekte de böyle. Neden derin arşiv dediğimi kullandıkça anlayacaksınız, çünkü bazen türlü resimleri gezerken yaşadığınız döngüye denk gelmediğiniz bambaşka panolarla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca Pinterest’in mail bildirimleriyle de derin arşivin sonuna kadar gitmeniz mümkün…Size sürekli yeni fikirlerle ilgili panoları sunuyor. Google aramalarda bile böylesine devasana bir görsel arşivine ulaşmanız zor. Ulaşsanız bile görseller arası seyahat kesinlikle Pinterest’in sunduğu kadar pratik değil. Pinterestin ilgi odağını dağıtmadan dikkat çeken resimleri öneren senaryosu, bakmadan geçemeyeceğiniz muhteşem bir arşiv. Böylece ilgi alanınız ne ise ona yönelik bir pano oluşturmadan da geçemiyorsunuz. Görsellerin çeşitliliği, orijinalliği ve marjinalliğiyle her detayın benzeri bir o kadar derin bir arşivle yeniden sunuluyor. Pinterest mailleriyle de başka başka panolar keşfetmek mümkün.Taki ilgi alanınız gerçekten dağılana kadar.

Ancak bu ilginin dağılması sürecinde beğendiğiniz bir fotoyu kolay kolay bir daha göremeyebiliyorsunuz. Kazara ana sayfamı yenileyip pinlemeyi çok istediğim bir çok resmi kaybettim diyebilirim. Tabi bazı bazı yine karşınıza çıkabilir. Pinterest bu sebepten ötürü size gördüğünüz an ekleyebileceğiniz çok kolay seçenekler sunuyor. Resmin türüne göre eğer panolarınız arasında yoksa size oluşturacağınız panonun adını bile otomatik olarak öneriyor. 

Bir çok dev sosyal medya platfromunu kullanım kolaylığı açısından geride bırakma ihtimali çok yüksek olan Pinterest, ayrıca İnstagram ve Facebook gibi fazla sınırlandırılmış kullanıcı politikalarını uygulamıyor gibi. Aslında İnstagram ve Facebook neredeyse kapalı (ve tabiki çok büyük) bir kutuyken Pinterest ise açık denizlerde yol almak misali özgür ve sınırsız. Üstelik basit bir Google hesabıyla sayfanız ve profiliniz anında hazır. Hemen pinlemeye ve panolar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu resimleri göstermek istediğiniz kitleniz zamanla kendiliğinden oluşuyor. Üstelik klasik olan takipçi olaylarına da çok takılmanıza gerek yok keza panolarınızın sürekli pinliyorsanız çok trafik alacağına emin olun. 

Diğer sosyal medya platformlarının aksine takipçiniz olursa fena olmaz ama olmasa da sıkıntı değil. Pinterestte sürekli pinleme yapılan panolar bir süre sonra çok trafik alıyor. Zamanla panolarınızdan sıkılırsanız veya benzerlik içerdiğinden ötürü birleştirmek isterseniz, birbiriyle birleştime ve hatta çoklu seçim özelliğiyle başka panolara taşımak da son derece kolay ve mümkün. Görseller arasında kaybolmak, kendinizi rüzgara salıvermek gibi bir deneyim. Kısacası gerek manuel olarak yüklediğiniz gerekse de başka panolardan pinlediğiniz içerikleri yönetme konusunda çok çok işlevsel.

Pinterest’in bu derece popülerlik yakalamış olmasını sağlayan, pratik ve şık ara yüzü ve paylaşımda çığır açan kolaylığı diyebiliriz (ve Tumblr’a rakip olan derin görsel arşivi)  Evet Tumblr’ın En büyük rakibi Pinterest. Üstelik Tumblr’ın daha zor sayılacak türden rebloglama olayını tek tıkla yerine getiriyor. Pinteresti kullanmak için sebebiniz çok.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »