Nerdesin Aşkım? Türkiye'de Lgbt Arkadaşlık Anlayışı Ve Aşka İstinaden

29.12.2020
63
Nerdesin Aşkım? Türkiye'de Lgbt Arkadaşlık Anlayışı Ve Aşka İstinaden

Neden sürekli fark Lgbt arkadaşlık siteleri görüyoruz?

Merhaba öncelikle bu yazıyı okuduğun için teşekkürler ve hemen başlıkta bahsi geçen konuya girmek istiyorum. Bildiğiniz üzere özellikle Türkiye’de lgbt arkadaşlık uygulamaları sayısında bir artış, veya değişik iniş çıkışlar söz konusu. Elbette bu iniş çıkış veya artışla birlikte açılan birçok projenin devamının gelmediğini de görüyoruz. Devamlılık bir yana, ülkemizdeki popüler yurtdışı menşeli gay arkadaşlık uygulamaları da maalesef Türk yatırımcının gözünü korkutuyor. 

Çünkü Türkiye’deki eşcinsellerin çok büyük çoğunluğu bu uygulamalarda partner arıyor. Bu arayışta Türk firmalar bireysel veya şirket olarak topluluğu tanımadan Lgbt arkadaşlık projelerine el atıyorlar. Ancak bu yerli projelerin çoğu, maalesef yeterli ilgiyi göremeden unutulup gidiyorlar. Çok güçlü rakiplerin kimler olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Dünya çapında bilinen bütün gay uygulamaları Türkiye’de de popüler. Kullanıcıların büyük çoğunluğu yerli lgbt uygulamalarının sürekli el değiştirmesi veya uzun süre varlığını koruyamamasından ötürü sektörde öne çıkan ve popüler uygulamaları tercih ediyor. Bunun yanı sıra yasal mevzuatlar vs gibi bir çok sebepten ötürü eşcinsel site ve uygulamaları bir şekilde ne sebepten olduğu belli olmadan kapatılabiliyor. Ancak Türkiye’den güçlü bir alternatifin çıkmayışının yasal mevzuatlar başta olmak üzere başka sebepleri de var

Türkiye’de eşcinsel kitle duygusal birliktelikten çok sex ilişkileriyle var

Seks ilişkileri diyorum çünkü Türkiye’deki eşcinsel kitle eşcinselliği halen sadece sexten ibaret bir fantezi olarak görüyor. Bu davranışı çoğunlukla gizli eşcinseller veya kendinin farkında olmayan eşcinsel bireylerden beklesek de, eşcinselliğinin farkında olan, bunu kabul eden eşcinseller için de durum aynı. Bunun neden böyle olduğuyla alakalı çok somut verimiz olmasa da, sosyo kültürel sebeplerin bunda büyük bir pay sahibi olduğu kanaatindeyim. 

Sosyo kültürel yapımız eşcinsellerin aşk yaşama noktasında utanç duymalarına mı sebep oluyor? Ataerkil yapımız iyi mi kötü mü bilemem ama eşcinselliği aslında görmezden gelenci, daha doğrusu baskılayıcı bir üsluba sahip. İlginç bir şekilde bu yaklaşım eşcinselliği yok etmiyor ama algının gelişmesini de engelliyor. Eşcinselliğin sürekli baskılandığı ve ayıp olduğunun öğretildiği bir toplumdan, eşcinselliğe Avrupa veya Amerika’daki eşcinseller gibi bakmalarını da bekleyemeyiz. Bu süreç kişileri sadece eşcinsel ilişki yaşamak zorunda bırakıp aşk olgusuna fırsat vermiyor.

Nerdesin aşkım? 

Türkiye’deki eşcinsel kitle (izinlerin artık verilmediği ve sonuncusunun 2015 te yapılan) istiklaldeki Lgbt yürüyüşündeki kitleden ibaret değil. Nerdesin aşkım sloganlarıyla o yürüyüşe katılanlar görünürlük konusunda önemli şeyler yapan kişiler olup tüm kitleyi temsil etseler de, Türkiyedeki toplam eşcinsel nüfusun, rakamsal anlamda belki yüzde birini bile karşılamıyor olabilir. 

Türkiye’de Lgbt kitleye özel bir alternatif

Türkiye’yi bizi ve seni Temsil etmek için 2017 de AngelsTurkiye projesini oluşturduk. Ancak projemiz yukarıda bahsi geçen milyon dolarlık yabancı bir çok proje kadar popüler değil. Çünkü görünürlük çok büyük reklam bütçesi gerektiriyor. Ancak biz yine de hiç vazgeçmeden, sosyal medya hesaplarımızda ve diğer lgbt blog sitelerimizde, bizi görmen için sürekli gönderi ve içerik paylaşıyoruz. Ve şimdilik 10 bin üye sayısına doğru ilerliyoruz ki bu hiç fena değil. Süreç boyunca sitemize herkesin katılmasına izin vermedik. Onlarca boş profili veya lgbt kişileri sadece fantezi oyuncağı olarak giren onlarca kişiyi sistemimiz her gün ve sürekli olarak elemeye devam ediyor. Buna tüm kalbinizle inanabilirsiniz. Projemize katılım sağlayan tüm üyelerin e-posta aktivasyonundan geçtiğinin altını çizmek isteriz.

Çünkü topluluğumuzun ayrıcalıklı çok özel bir yer olmasını istiyoruz. Toplumsal yapımızda kabuğumuzu kırıp aşk hakkımıza sahip çıkmak için bu bilinçte olan bir kitle oluşturmak için çabalamaktan hiç vazgeçmedik. Aşık olmak, sevmek sevilmek bizim de hakkımız. Belki bakış açımız tek başına çözüm veya yeterli olmayabilir, ama bu uğurda çabalamazsak kim çabalayacak? Aşkı yok etmelerine izin vermeyin! Unutmayınız ki umut çölde bir yağmur damlasıdır. Aşk için bir damla olmak istiyorsan nerdesin aşkım? Bize katıl angelsturkiye.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.