İnternette görünürlük için reklam mı? seo mu?

20.02.2021
İnternette görünürlük için reklam mı? seo mu?

İnternette görünürlük için reklam mı, seo mu daha etkili?

Reklam ve dolayısıyla reklam kanalları, günümüz kitle iletişim sektöründe markaların veya ürünlerin tanıtımı, satışı, ve görünürlüğü için çok önemli.

Reklam sektörü çok çok geniş bir konu olup Seo yu da kapsamaktadır. Keza seo aslında bir reklam türüdür denebilir. Yazının başlığındaki görünürlük, seo kelimesi ile doğrudan orantılı. Çünkü Seo ile ürününüzün veya projenizin görünürlüğünü arttırmak kesinlikle mümkün

Peki.. ‘reklam mı ? ‘ ‘Seo mu ?’ soruları aklınıza gelmiş olabilir. Öncelikle, Kısaca şu iki konuyu özetleyelim…

Reklam: İnternet reklamı yazılı basın, televizyon, sokak reklamı, reklam panoları ve benzeri bütün yayın organlarını içeren ve tek başına seo ya kıyasen daha güçlü, daha hızlı ve doğal olarak az pahalıdan – çok pahalıya kadar giden, kitle ulaşım araç ve gereçlerinden oluşan bir haberleşme ve iletişim sistemidir diye tanımlanabilir

SEO: Search Engine Optimization: Yani; arama motoru iyileştirmesi (optimizasyonu) … Tek başına bu cümle seo nun ne olduğunu anlamak için yeterli olmayabilir; Bu yüzden şu şekilde tanımlayalım; Seo internette, sitenizin, ürününüzün veya projenizin insanların aradıkları anahtar kelimede, Google Yandex vb arama motorlarındaki gösterim sıralamasını değiştiren ve daha üst sıralara gelmesi için yapılan, yer yer karmaşık olan bir çalışma şeklidir… Sağlam bir Seo altyapısı günümüzde kısmi kodlama bilgisi de gerektirmektedir. 

Bu bağlamda; Doğrudan reklam ve seo hizmetini direkt olarak kıyaslamak çok doğru olmayabilir

Seo kişisel olarak tek başınıza yapabileceğiniz mini bir çalışma olabileceği gibi, bir şirket ile anlaşarak da düzenli olarak yaptırabileceğiniz bir çalışma şeklidir. Aslında çok önemlidir ancak webde organik görünürlük elde etmek inanılmaz çetrefilli bir olaydır ve internetten doğrudan alınan reklamlara kıyasen çok daha ucuzdur. 

Seo, internet kullanıcısına ulaşmanız gereken küçük çaplı bir projeniz veya satmak istediğiniz bir ürününüz için yapılabilir. Yüksek bütçeli reklamlardan önce arama motorlarında anahtar kelimede yükselmek için, daha ucuza mal olacak Seo çalışması çoğu işletme veya proje sahibi için cazip gelmektedir. 

Seo hizmetini küçük ölçekte kendiniz yapabileceğiniz gibi bu işte uzman şirketlerden de alabilirsiniz. Çalışmayı amatör çapta dahi yaptığınızda sonuç alabilirsiniz. Ancak içerik anlamında profesyonelliği elden bırakmamak çok önemli.

Seo konusunda hiç bir şey bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda aracı şirketler kesinlikle çok yardımcı olabilirler. Çünkü, tıklama başına 3 4 liraya kadar yükselen anahtar kelime maliyetleri yerine organik aramalarda yükselmenizi sağlayacak seo, vakit ayırıp kendiniz yaparsanız tamamen bedavaya veya aracı şirketlere yaptırırsanız, reklamlara kıyasen çok daha cüzi rakamlara mal olacaktır.. Ücretli reklamlarla binlerce tıklama için ödeyeceğinizin bir üst limiti yoktur. Ancak projenizin büyüklüğüne göre satın alacağınız seo hizmeti belki sadece 1 aylık ortalama bir reklam bütçesiyle ileriye dönük daha yavaş ama sürekli bir ziyaretçi akışı elde edebilirsiniz. Bu da seo çalışmasını uzun vadede ücretli reklama göre çok daha avantajlı olmasını sağlıyor.

Reklam elbette daha güçlü ve anında sonuç alabildiğiniz bir hizmet ama daha maliyetli, seo ise daha ucuz  ve etkisini zamanla görebilirsiniz. Küçük çaplı reklam artı seo bütünüyle de bir geri dönüş elde etmek mümkün olacaktır. Bir çok büyük şirket ciddi reklam yatırımlarının yanı sıra profesyonel seo çalışmalarına da ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Basit ölçekte veya profesyonel ölçekte seo çalışması yaptırabileceğiniz kurumsal firmalar Google reklamları kadar olmasa da bu işi iyi ancak yüksek maliyetlere yapabilirler. Örneğin Google reklamlar için harcayacağınız ve çok hızlı dönüş alabileceğiniz 2 aylık reklam ücretini bu profesyonel seo şirketlerine harcamak sizi için uzun vadede etkili ve yıllarca bedava reklam anlamına gelebilir. Böylece sürekli bir trafik akışı sağlayabilirsiniz. Haricen basit ölçekli seo çal

https://www.sadeceon.com/ veya https://bionluk.com/ web sitesinde profesyonel ve basit ölçekte seo çalışmaları yaptırabileceğiniz onlarca amatör ve profesyonel freelanceer kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Bu yerlerde ödemeler aracı kurum tarafından güvence altında olduğu için herhangi bir risk söz konusu değil. 

Verdiğim iki link bu konseptte çalışan Türkiye’deki en popüler iki Freelancer platformu. Uluslararası ölçekte iş yaptırmak isterseniz. https://www.upwork.com/  veya yine uluslararası ama kısmen daha profesyonel bir çalışma için https://www.brandpush.co/ websitelerini ziyaret edip alanında uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz. 

Özetle seo maliyetleri uzun vadede çok etkili ve neredeyse ömür boyu reklam garantisi gibi bir hizmet oluyor. Ancak çok hızlı bir şekilde devasa boyutta kitlelere ulaşmak ise amacınız hiç bir şey direkt reklam’ın sağlayacağı kadar etkili olamaz. Günümüzde profesyoneller hem seo hem de direkt reklam için ayrı bütçeler ayırmakta. Çünkü seo olgusu zaten bir tür reklam taktiğidir.

Konuyla alakalı şu yazı da dikkatinizi çekebilir

https://lgbtarkadaslik.com/2021/02/seo-dunyasnda-kurallar-kim-belirliyor.html

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »