Google Gboard Klavye ile Sesli Yazdırma

Google Gboard klavye Konuşmadan metne yazma özellikleriyle marketteki en iyi ücretsiz telefon klavyeleri arasında.

05.03.2021
Google Gboard Klavye ile Sesli Yazdırma

Google Gboard klavye ile konuşmadan metne

Google Gboard klavye Konuşmadan metne yazma özellikleriyle marketteki en iyi ücretsiz telefon klavyeleri arasında. Üstelik (speech to text) konuşmadan metne özelliği Türkçeyi tam destekliyor. Önemli olan doğru tonlama ile okumak. Henüz şiveleri anlamıyor 🙂 Sesli yazdırma özelliğini farklı ses düzeyinin olduğu ortamlarda test ettik. Ancak ondan önce sesli yazdırma teknolojileri hakkında şu bir kaç bilgiyi eklemek isterim.

Konuşmadan metne dönüştüren sesli yazma teknolojileri

İngilizcesi speech to text şeklinde olan bu terim konuşmadan metine demektir. Bu teknoloji aslında yaklaşık 5 6 sene önce hayatımıza girdi. Malumunuz üzere gittikçe daha iyi bir hale geldi. Bu teknolojinin geliştirme çalışmalarından birine katıldığımı da hatırlıyorum. Çok emin olmamakla birlikte çalışmanın Google adına çalışan bir alt şirkete ait olduğunu hatırlıyorum. Htc’nin Dream isimli yana açılan modeliyle ses verisi topluyorlardı. Gönüllülere o sıralar küçük bir miktar ödeme verdiler hatırlıyorum. E tabi o zamanlar toplanan verilerin ne amaçlı olduğunu çok kestiremiyordum. Anladım ki içinde kendi sesimin de olduğu bir projeye katılmıştım. Veya artık söz konusu çalışma hangi firmaya aitti tam olarak bilmiyorum.  2008’de Çalıştığım iş yerinde Avustralyalı bir arkadaşım bu projeyi yönetiyordu. Bu yazıyı okudunuz zamanki kadar zaman geçmiş aradan 🙂

Sesli yazdırma teknolojileri aslında henüz 2020 sonuna doğru kusursuzlaşmış değil. E tabi bu işlevselliğe nereden baktığınıza bağlı. Yani çok ciddi bir doküman yazmayı düşünüyorsanız yeterince iyi değil. Ancak günlük yakın çevre ile iletişimde kesinlikle hayat kurtaracak türde. Gerçi artık insanlar sesli not gönderiyor o da ayrı bir gönderinin konusu olur.

Google Gboard Klavye

Gboard ücretsiz klavye uygulaması

Google Gboard klavye, eğer hızlı yazmak sizin için önemliyse Google Play mağazasındaki en iyi ücretsiz klavye uygulaması . Özellikle yazdığını anlama ve önerilerde bulunma özelliği ile son derece hızlı ve etkili yazabilirsiniz. Yazı şeridi ile size önerilen kelimeler arasında seçim yaparak hızlıca cümlelerinizi oluşturabilirsiniz.

Telefonların küçük ekranlarında klavye ile yazı yazmak yerine göre tam bir sıkıntı. Telefon klavyelerindeki Türkçe hata sorununu bu sıralar daha az yaşıyoruz. Yazı yazarken ‘ı’ veya ‘i’ harflerinin rastgele seçildiğini muhakkak deneyimlemişsinizdir. ‘İ’ harfinin üzerinde basılı tutup çıkan diğer karakterler arasında ‘I’ harfini seçmek yazmayı biraz yavaşlatıyor. Neyse ki diğer çoğu klavye uygulamalarında da bu durum düzeltilmiş. Artık çoğu klavye, tahmin ekranından size yazdıklarınızın kombinasyonuna göre olası kelimeleri sunuyor. Yazarken çıkan kelime önerilerini seçmek yazmaktan veya tek bir Türkçe karakteri seçmekten daha hızlı olabilir. Bu tahmini kelimeler klavyenizin sizden öğrendikleri ve hali hazırdaki veri tabanından seçilen kelimeler den ibaret. Çünkü bu klavyelerin çoğu, kelimelerinizi düzeltmenin yanı sıra, yazma şeklinizi de anlıyor ve öğreniyor. Gboard klavye ve diğerleri bu bağlamda aynı mantıkta çalışırlar. Bu gelişmede yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisinin büyük payı var.

Gboard klavye dilini değiştirmeden çok dilli yazmanızı sağlıyor

Gboard, Yazı yazarken yazdığınız dili anlayacak kadar güçlü bir klavye. Tabi bunun için ayarlardan bir kaç küçük ayrıntıyı düzenlemeniz gerekir.

Örneğin yazı yazarken birden İngilizce yazmaya geçebilirsiniz. Sonraki cümle, çoklu dil tanıma özelliğiyle gboard tarafından hiç müdahele edilmeden yazılmıştır ”If you decide to continue in English Gboard automatically understands and lets you continue with the preferred language”

Bildiğiniz tüm dilleri ekleyerek aynı anda çok dilli yazabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi ayarları yapılmış Gboard ile dil algısı otomatik. Yani hemen İngilizce veya Fransızca bir cümleye veya yazıya geçtiğinizde dil ayarlarından değişiklik yapmanıza gerek kalmıyor. Özellikle günümüzde bazı marka veya terimlerin İngilizce olduğu ve bu isimleri olduğu gibi yazmak gerektiğini göz önünde bulundurmak gerek. Kurumsal veya kişisel alanda sıklıkla mail atan, veya çok dilli yazı yazan birisiyseniz Gboard yine etkili bir klavye uygulaması. Zaten Google’ın kendisine ait bir klavyeden güçlü olmasını bekleriz. E tabi ücretsiz ve reklamsız olan klavyeleri göz önünde bulundurduğumun altını çizmek isterim.

Gboard ile sesli yazdırma testi

Bir klavyede olmazsa olmazlardan, olması gereken türde bir iyilik bu  Konuştuğun kadar hızlı yazabilir misin? Genelde hayır. Ancak Gboard söylediklerinizi metne dönüştürmede çok iyi. Alttaki paragraf sessiz bir ortamda konuşmadan metne özelliğiyle yazdırılmıştır. Yazdırırken arka planda müzik yüksek seste veya bazen kısık seste çalıyor. Sesli yazdırmayı, bazen telefonun mikrofonunu hoparlöre iyice yaklaştırarak da test ettik. Alttaki paragraflar komple sesli yazdırılmıştır. Yazdırmak için kullandığım metin yazma uygulaması ise Google Keep. Metinde çok fazla hata olduğu için metni görüntüye dönüştürerek ekledim. Metnin kendisini incelemek isterseniz alttaki metin belgesini indirebilirsiniz. Her bir paragrafta değişik gürültü oranları test edilmiştir.

Google Gboard Klavye deneme metni ekran görüntüsü

Yukarıdaki sesli yazdırılmış paragrafları normal ve aşırı durumlarda denedim. Klavye sesi anlamada hiç te fena değil. E tabi normal standartlarda telefonunuzun mikrofon tarafını hoparlörün içine kadar yaklaştırmayacağınızı ön görerek, uygulamanın iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Keza sona doğru (sesi yükselttik başlığının altındaki paragraf) mikrofonu hoparlörün içine kadar yaklaştırdığımdan ötürü mikrofon konuşmayı hatalı algılamaya başladı. Ki bu çok normal. Ancak günlük kullanımda sıradan ortamlarda sesi algılamada gayet iyi diyebiliriz. Her halükarda noktalama işaretlerini eklemek ve düzenlemek için manuel olarak düzenlemek (editlemek) gerekli olacaktır. Resimdeki yazı hatalarının metne yansımaması için yazı görüntü olarak eklenmiştir. Gboard klavyesini indirmek isterseniz burada.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »