Yönelimler ve cinsiyet normları sandığımızdan fazla

28.12.2018
216
Yönelimler ve cinsiyet normları sandığımızdan fazla

Toplumların cinsiyet normları değişiyor mu?

Günümüzde arkadaşlık sitelerinde üye olan kişilere sunulan farklı cinsel Seçenekler dikkatinizi çeker oldumu?

Travesti, transseksüel, gay, lezbiyen, heteroseksüel bay, bayan, vesaire gibi seçenekler alışkın olduğumuz türden opsiyonlar arasında

Facebook ‘un yakın zamanda, cinsiyet opsiyonlarının 44 olduğuna veya olacağına dair bir haber almıştım her ne kadar henüz görmemiş olsam da bu haber sevindirici… En azından kişisel hak ve özgürlükçü yapıya bir örnek teşkil ediyor…

Şimdi asıl konuya dönecek olursak şunu merak ediyorum; Bu cinsel yönelim opsiyonları bugüne kadar neredeydi. Ben de bir eşcinsel, travesti veya her neyse üçüncü cins bir bireyim. Kendimi daha çok genderfluid olarak tanımlayabilirim. Ve hayatım boyunca, kadın olmak isteyen pek çok trans birey veya erkek olmak isteyen bir cok lezbiyen arkadaşım oldu… Hatta lezbiyen olmak istediği için kadın olan ilginç trans bireyler vb. ihtimaller de gördüm… Vajinası olan yakışıklı bir çocuk görünce çok şaşırdığım da oldu. Aslında ‘female to male transition’ yani kadından erkekliğe dönüşüm aşamasında olan biriydi bu. İnternetteki farklı arkadaşlık sitelerinde ve uygulamalarda bunca cinsiyet opsiyonunun olmasına şaşırmamak gerek… Hermafrodit, interseks, gender fluid ( akışkan cinsiyet) veya Agender yani ‘cinsiyetsiz’ cinsiyetler artık gün yüzünde..

Peki bunlar hep varmıydı? Yoksa değişen dünya ve düzen içinde insanlar bu tanımlara bürünmeyi mi tercih etti?

Şimdi burda asıl konu devreye giriyor…

Cinsiyet giydiklerin ve davranışlarınla büründüğün bir rol müdür?  Erkek ve kadın olmak örnekleriyle büyüyen bir biyolojik erkek ve biyolojik kadından ibaret olan ve temel cinsiyetleri farlklılaştıran şey nedir? Bir erkeğin trans kadın olma isteğinin temelinde kadın olmak istemesi mi yatıyor? Tabi olasılıklar günümüzde çok daha fazla ve farklı olabiliyor. Örnegin biyolojik bir erkeğin bir kadınla hayatını transseksüel kadın olarak sürdürmesi, veya biyolojik erkek iken trans kadın olmuş birinin önceden lezbiyen olan trans bir erkeği arkadaş olarak seçmesi veya biyoljik bir kızla birliktelik yaşamak için kadın olan biyoljik erkekler! vs vs…  Olaylar artık daha ayrıntılı. Bu yüzden kısaca LGBT olan topluluk kısaltması günümüzde LGBTQI şekline bürünmüş durumda. Sanirim duygusal bağlantılar kişilerin yönelimlerini keşfetmelerine yardımcı oluyor.

Transeksüalite tanısı almış kişilerin kendilerini karşı cinse ait hissetmeleri ve karşı cinse ait olma veya karşı cinse ait davranışlar sergilemesi, benim gibi biri için anlaşılır düzeydedir. Lakin lezbiyen olmak için kadın olan bir erkeği veya homoseksüel olmak için erkek olmuş bir kadını görünce bende şaşırmıyor değilim çünkü bu durum bana “transseksüalite veya homoseksüalite kavramları kendi içinde çelişkili kavramlardır” diye düşündürtüyor ve şaşırtıyor.  Genderqueer veya Genderfluid yani akışkan olarak veya trans olarak tanımladığım kendim gbileri gördükçe de, gördüklerim hoşuma gidiyor aslında! Çünkü bu gördüklerim kendimi tanımama, keşfetmeme ve herşeyin cinsiyet rolü üzerinden yürümemesi gerektiği gerçeğini hep aklımda tutmamı sağlıyor.

Asıl zor olan ise, bu karmaşık cinsiyet rolleri arasında yukarda bahsi geçen kişilerin kendilerini cinsel rol anlamında bulmalarıdır.

Kişinin kendini cinsel rol anlamında bulmasından kastımın ne olduğunu şu şekilde kısaca anlatayım. Eşcinsel bir birey kadın veya erkek, belli başlı bazı cinsel rollerle büyür. Kendisine eşcinsel veya transseksüel demesi zaman alır. Sıradan bir erkek veya kadın için cinsel rolünün ne olduğunu anlaması orta okul çağlarında az çok netlik kazanmışken, gay veya trans bir birey için bu 4 5 yıl kadar daha uzun sürer. Çünkü kişilerin kendilerini fark etmeleri ile kabul etmeleri arasında zaman geçer. Bu süreçte kişiler şaşırabilir, yalnız, depresif ve dışlanmış hissedebilir. Çünkü bu süreçte birey kendine bile itiraf edemediği farklılığın farkındadır. Şanslı biri ise ve bu konularda bilinçli ebeveynlerin çocuğu ise destek alarak kendini bulma ve hayatta başarılı olma konusunda daha avantajlı olabilir.

Cinsel anlamda kendini bulmak nedir ? Hiç bir baskı ve etki altında kalmadan ruhen hissettiğin cinsiyet ve cinsiyetin tanımını yapıp öyle olduğunu kabul etmektir diyemezmiyiz?

Konuyla ilgili altta, linkteki yazıda yaklaşık 15 cinsel yönelim ve tanımlara bakabilirsiniz. Sırasıyla şu yönelimlerden bahsedilmiş. Ancak sayfa İngilizce. Google Translate ile tercüme edebilirsiniz.

Heterosexual, Homosexual, Bisexual, Pansexual, Asexual, Demisexual, Sapiosexual, Polysexual, Graysexual, Androgynsexual, Androsexual, Gynosexual, Pomosexual, Skoliosexual, Autosexual

https://www.india.com/lifestyle/there-are-at-least-15-types-of-sexual-orientations-how-many-do-you-know-2205005/

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »