Bir erkek neden Travesti olur ? Her travesti transseksüel midir?

09.12.2017
171
Bir erkek neden Travesti olur ? Her travesti transseksüel midir?

Bir erkek neden travesti olur ? Böyle saçma bir soruyla giriş yapıyor olmamızın sebebi belli… Travesti kelimesinin çok aranıyor olması… Doğal olarak yazımızı daha fazla kişiye ulaştırmanın yolu da bu kelimenin altını çizmekten geçiyor. Neyse burası ayrı bir hikaye…   Bir trans birey olarak artık bende emin değilim bir erkeğin neden travesti olduğundan. Aslında konunun konuyu açtığı bir durum. Lakin fazla dallandırıp budaklandırmak istemiyorum. Eğilimler ve fiziki şartlar önemlidir. Farkında olmak gerek! Eğilim dediğimiz şey bilindiği üzere kişinin doğuştan gelen, (halk arasında içinden gelen) dış görünümünden bağımsız olarak çalışan hissettiği ruhunun cinsiyettir. (En azından anlamın askıda kalmaması için böyle tanımlayalım) Tam da bu durumda homoseksüalite ve transseksüalite bir birinden ayrılır. Bu tanımların ayrıntılarına girmeden, yazıyı okuyanların bu iki tanımı genel hatlarıyla bildiğini varsayarak ilerlemek istiyor ve işin en önemli kısmının altını çizmek istiyorum.

Her travesti transseksüel değildir. 

Yani yukarıda bahsettiğim gibi homoseksüel bazı gençler erkeklere ilgi duydukları için kadın olmaları gerektiğini, tıbben transseksüel eğilim içinde olduklarını sanıyor olabilirler. Tabi ne oluyorsa genç yaşta oluyor. Onlarca olasılık sonucu, eğitimsizlik, alanında ilerleyememe, sağlıklı düşünememe ve doğal olarak hayatta kalma iç güdüsü çaresizlikle birleşir.  Genel olarak etrafta örnek aldıkları ablaları sayesinde travesti olmayı ve seks işçiliği yapmayı seçmek zorunda da kalabilen bireylerin bazıları aslında transseksüel değilde homoseksüel eğilimde olduklarını geç fark ediyor. E bu durumda psikolojisi bozulmuş travestilerle karşılaşmak çok olasıdır. Gerçi bir insanın psikolojisinin bozulması için illede travesti vb. olması gerek yok. Psikoloji bu; su gibi girdiği kabın şeklini alır. Bu akıl sağlığının kaybolması anlamına gelmez tabiki. İnsanların sandığı gibi travestiler akıl sağlığı yerinde olmayan bireyler değildir. Psikoloji bozukluğu ise herkeste olabilecek bir durum.

Neden travesti olunur sorusuna trajikomik bir Youtube videosuyla cevap vermek istiyorum. Şimdi şu videoya bakınız. Videoda eşcinsel kimliğini bir baskın sonrası öğrenen babanın çocuğunu resmen sokağa atması dışlaması ve kaderini değiştirmesi söz konusudur. Bunu söylerken amacım olayı dramatize etmek veya yazının geneline örnek teşkil etmesini sağlamak değil. Ancak en önemli ve ciddi faktörlerden birinin altını çizmek istiyorum. Aile ve aile bireylerinin tutum tavır ve tepkileri önemlidir.

Bir erkek neden travesti olur diye bir soru yoktur? Söz konusu cinsiyet vb konular olunca sebep sonuç ilişkisi, yüzlerce olasılık ve değişken üzerine kuruludur. Bu yüzden böyle bir saçma sapan sorunun peşine düştüğünüze göre istisnalar hariç eşcinsel olma ihtimaliniz üzerinde düşünseniz nasıl olur 🙂

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.