Bekarlık sultanlık – Lgbt bekarlığı

20.01.2021
126
Bekarlık sultanlık – Lgbt bekarlığı

Kadın erkek ve lgbt bekarlığı ve Cinsel hayatlar

Cinsel hayatımızın, ruhen sağlıklı bireyler olmamızla alakası var mı? Peki ya cinsellik

Kadın erkek ve lgbt bekarlığı derken her farklı yönelimin içgüdüsel olarak bir cinsel hayatı söz konusu. Peki kişilerin cinsel hayatlarını yaşamaları önemli mi? Kısa cevap: evet. Doğal olarak kadın veya erkek, belli bir biyolojik döngüde yaşıyoruz. Yiyoruz, içiyoruz, lavabo ihtiyacımızı karşılıyoruz ve kimyasal veya biyolojik bazı olaylar sonucu cinsel dürtülerimiz dönem dönem veya sıklığı kimine göre değişmekle birlikte devreye giriyor.

Evli heterolar, bekar heterolar

Bu bağlamda evli çiftler biraz daha şanslı iken, bekarlar bu konuda o kadar şanslı olamayabiliyor. Çünkü istedikleri an birlikte olabilecekleri bir partnerleri var. (E tabi ilişki karşılıklı doyuma ulaşmışsa ve halen aynı kişiyle birlikte olma arzusu devam ediyorsa) E tabi anlatmak istediğim mesele, aynı kişiyle veya bir başkası ile cinsellik yaşamak (poligami veya monogami) değil, genel olarak cinselliği yaşama isteğinin de doğal bir süreç olması ve daha da önemlisi olan cinsel hayatı yaşamanın ruh hali ve psikoloji için de gerekliliği ve aslında yemek içmek kadar norm olması.

Ancak özellikle ülkemizde ve benzeri çizgide olan ülkelerde cinsellik halen bir tabu. Oysaki sağlıklı bir yaşam özellikle de sağlıklı bir ruh hali için düzenli seks hayatı da önem arz etmektedir. Fakat toplumdan topluma değişen, gelenek, görenek, örf, adet, namus ve benzeri kavramlardan ötürü kişiler, cinsiyeti veya yönelimi fark etmeksizin aslında, genellikle cinsel hayatlarını bir nebze frenliyor veya tam olarak yaşamıyor. Genel olarak cinselliği gerektiği kadar veya dengeli bir şekilde  yaşamanın ruh hali üzerinde üzerinde olumlu etkileri konusunda hemfikirsek, özellikle ülkemizde kadın erkek ve lgbt bekarlığı ile ilgili bazı ayrıntılara değinelim.

Günümüzde yalnız bireyler ve Cinsel hayatlar

Cinselliği yaşamak için bir partnerin olması kısaca avantaj evet; Ayrıca, bekarlar için de zor bi durum olduğunu da belirttik. Gerçi kimine göre bekarlık sultanlık imiş mottosu geçerli olsa da bunu şimdilik rafa kaldıralım 🙂 ve olanı biteni biraz kabataslak ama anlaşılır şekilde ele almaya çalışalım

Bekarlar ne kadar bekar kadın erkek ve lgbt bekarlığı

Aslında bekarlar o kadar da bekar sayılmaz. Ha bu arada, bekarlık dedik de; kimin bekarlığından bahsettik onun altını çizelim, hatta sıralayalım… (Hani eşcinseller var lezbiyenler var heterolar var hetero var mı halen😆 )

Kadın erkek ve lgbt bekarlığı birbirinden ne kadar farklı?

Kadın bekarlığı

1- Kadın bekarlığı: En zor olanı: Aman ha, bu toplumda ve aslında dünyanın en gelişmiş toplumlarında bile kadın olmak neredeyse en zor olanı! Vallahi bu üzücü ama gerçek, bekarsınız ya hani bu daha da zor, erkek arkadaşınız olamaz, olursa adınız kötü kadına çıkar falan… işte o meseleler 🙂 aman ha evinizi taşlamasınlar 🙂 Kadınların hangisi niye bekar falan soruları ise her biri kendi içinde uzun uzun konuşulabilecek bir konu ve kadının derdini burada bırakalım 😁 Sonuç olarak denebilir ki; neyseki, kendi ayakları üzerinde duran bir kadının dilediği erkekle birlikte olma kararı konusunda özgür olduğu bir ülkedeyiz! E tabi, aile, toplum, çevre vs. gibi faktörleri falan göz ardı edin lütfen keza sosyolojik bir data sunamayacağım.

Ancak genel olarak kadınlar için daha duygusal denir ya, bu tanı genel olarak doğrudur denebilir! Cinsel anlamda erkekler kadar isterik olanlarda olabilir keza genel kanı olmadıkları yönünde falan. Biyoloji meselesi kısaca. Örneğin arkadaşlık sitelerinde kadınların sayısı neden genelde daha azdır? Veya aklınıza başka sorularda geliyor mu ? Benim geliyor…. Neyse, kadın bekarlığı böyle bişi gibi geliyor bana. Değinemediğim ayrıntılar için üzgünüm ve geçelim erkek bekarlığı meselesine)

Erkek bekarlığı

2- Erkek bekarlığı: Kadın bekarlığına göre daha kolay. Ev işleri falan derken, hayat iyice omuzlarına yük olabilir, kadın biyolojisinden farklı ya hani bi de o açıdan…Herhalde temizlik bulaşık olmasa bir kadınla evlenecekleri falan da yok 😅 Erkeklerin hayatlarında ki tek eksik elbette bu değil.  Erkekler için seks kadınlarınkinden daha ön planda olgusu genel kanısı daha yaygındı! Arkadaşlık sitelerine bakın yine 🙂 çoğu erkek… E tabi bu durum tüm arkadaşlık siteleri için geçerli değil! Ama geneli öyle.. Abaza erkeklerle dolu falan derler hatta bazı siteler için 🙂 Birinci ve ikinci kategorideki özellikle bekar heteroseksüel kadın ve erkekler çoğunlukla Türkiye’deki en bilinen arkadaşlık siteleri Siberalem, Pempe panjur gibi sitelerde partner aramayı tercih edebiliyor.

Ancak erkekler cinsel hayatlarını yaşamak istedikleri zaman kadınlar kadar baskı altında hissetmez. Mahalle kültüründe yaşıyorsa da çok fazla göze batmamaya çalışırsa dikkatleri çok çekmeden geçinip gider! Hani kadın olsa adı çıkardı falan belki! Bu bağlamda erkekler genel olarak ev işi vs. yapmak istemez ve her istediklerinde hazırda bir partner olsun isterler! Çoğunun evlenme mentalitesi benzeri iç güdülerle çalışabilir. Genel olarak erkek bekarlığı bir nebze daha kolay olabilir. Hele de o erkeğin maddi durumu iyiyse, asıl sultanlık bu işte… Bekarlığın sultanlık olduğu hal bu hal olsa gerek 🙂 Şimdi kadın ve erkek bekarlığından sonra diğer yönelimlerin bekarlığına kısaca bir değinelim.

Genel eşcinsel bekarlığı

En karmaşık bekarlık hallerinden birisi de eşcinsel bekarlığı diyebiliriz çünkü aslında eşcinsel bekarlığını kendi içinde bin parçaya bölmek mümkün. Hatta eşcinsel bekarlığını tanımlamak bile yeterli gelmez 🙂 Ve hatta eşcinsellerin zaten yasal anlamda bekar olmaktan başka çareleri de yok. Yani bir gay evlilik durumu söz konusu değil. Bu bağlamda gay evliliklerden kastımız olsa olsa birlikte yaşayan sevgilileri temsil eder. Bu konu başka konuya kadar uzayacağı ve konumuzda bekarlık olduğu için kısa keseceğim.

Aktif eşcinseller ve pasif eşcinseller vardır. Aktif eşcinsellerin çoğunluğu topluma iyi adapte olmuş, genelde gizli ve sıradan erkeklerden (özellikle kadınların) ayırt etmesi zor olabilir! Bu eşcinsel erkeklerin bazıları metro-seksüel görünüşleriyle, eğer davranışlarıyla da gizliliğini destekleyemiyorsa, hafiften kendilerini ele verebilir. Ama genel olarak (pasif veya aktif pasif olsalar dahi) aktif bekar eşcinsel sınıfında incelenebilirler. Bir de ful pasif olarak tanımladığımız, aşırı feminen bireyler de söz konusu elbette (yine belirteyim, sadece pasif veya aktif pasif olabilirler) işte genelde toplumda, veya mahalle kültüründe biraz durumları zor olan ve hatta tepkiyi çeken ilk kesim olduklarını söylemek mümkün. Yaşadıkları semt bunu kaldırıyorsa şanslılar, değilse, mutlaka birileri tarafından tartaklanmış olabilirler de. O tartaklayanların da gizli eşcinsel olabileceklerini iddia edenler de var. Bununla ilgili daha detaylı bir yazı şu başlıkta 👉 Eşcinsellikte aktiflik ve pasiflik

Eşcinsel erkek bekarlığı

3- Eşcinsel erkek bekarlığı: Eşcinsel erkek bekarlığı maalesef kadın ve erkek bekarlığından çok daha komplike bir durum ancak özellikle günümüzde farklı gay sohbet ve arkadaşlık uygulamaları sayesinde 4. kategorideki tüm erkeklerin içine su serpilmiş gibi oldu diyebiliriz. Özellikle Hornet gay sosyal ağı bu anlamda mertliği bile bozdu diyebiliriz 🙂 Çünkü bu kategorideki erkeklerin çoğu özellikle Türkiye’deki çok fazla etkileşim odaklı olmayan görsel anlamda biraz modası geçmiş uygulamalarla birbirlerine çok da etkili ve hızlı bir şekilde ulaşamıyordu. Ama neyse ki Hornet ve AngelsTurkiye gibi gay arkadaşlık uygulamalarıyla işleri biraz daha kolaylaştı ve cinsel hayatlarınız daha kolay yaşayabiliyorlar. Eşcinsel erkeklerin çok eşli bir yaşam sürdürmelerine istinaden yazdığım şu yazıyada bak: Eşcinsel erkekler çok eşliliği mi tercih ediyor

Lezbiyen bekarlığı

4- Lezbiyen kadın bekarlığı: Kadın bekarlığıyla kısmen aynı kaderi paylaşıyor diyebiliriz. Ancak, kız kıza olma durumlarından ötürü biraz daha avantajlı… Çünkü bu kız, (veya kadın) hayatının kadınını arıyor 🌈😄 Hetero kadınlara kıyasen görece olmakla birlikte daha faal oldukları söylenebilir de belki! Ancak yine de biyolojik olaylardan bahsettiğimiz için ‘cinsel anlamda şansları normal kadınlara göre bir tık daha fazla olabilir’. En azından bekar yaşıyorlarsa muhtemelen mahalle onları namus timsali sanabilir; maşallah evlerine erkek sinek girmiyor falan 🙂 Arkadaşlık sitelerinde sıklıkla görmek mümkün. Özelliklede lezbiyen arkadaşlık sitelerinde

Trans kadın bekarlığı da yer yer zor ve karışık

Toplumda en çok baskı gören, ve Lgbt topluluğundan neredeyse ayrı bir kategoride incelenebilecek ‘translık’ meselesi çok derin ve karmaşık bir konu. Hatta toplum açısından lezbiyen veya gay olma durumuna kıyasen daha da anormal bir durum olarak görülüyor. Keza lezbiyen ve gay erkekler genelde daha norm göründükleri için translar kadar dikkat çekmezler. Ancak bu durum dediğim gibi çok derin ve fazla parametreli bir durum. Konumuzun devamı olan trans kadın bekarlığına değinelim.

Trans kadın bekarlığı

5- Trans kadın bekarlığı: Trans kadınlar evlenebiliyor mı ki? ‘Diye’ aklınızdan geçirdiyseniz, kısaca evet diyebiliriz. Ancak bu tabiki söz konusu trans bireyin ameliyat olup olmadığına bağlı. Trans kadınlarla kimler evlenir diye düşündüyseniz bununla da ilgili bir yazım var linke tıklayarak bakabilirsiniz ve çok önemli ve belki de hiç fark etmediğiniz gerçeklerle karşılaşacaksınız deyip konuya dönüyorum.
Trans kadın bekarlığı yine bir nebze, cinsellik açısından ve partner bulabilme kolaylığı açısından daha rahat. Zaten ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde travesti ve translar çok talep görüyorlar. E bu talep doğrultusunda kişilerin bunu cinsel anlamda avantajlarına dönüştürmesi söz konusu olabilir.

Trans kadınların, eğer kadın olma operasyonu geçirmişlerse, cinsel hayatları, yukarıda bahsi geçen, lezbiyen ve eşcinsel erkeklere göre biraz daha karmaşık. Çünkü kız kıza lezbiyen olduğu için, erkek erkeğe eşcinsel olduğu için ilgi duyar. Bu bağlamda translara ilgi duyma meselesi, belki de kişinin nasıl bir trans olduğuyla orantılı olup, bir nebze lezbiyen kadın veya hetero kadın bekarlığına örnek teşkil edebilir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.