Arkadaşlık sitelerinde kullanıcıların güven probleminin olası sebepleri!

10.12.2020
Arkadaşlık sitelerinde kullanıcıların güven probleminin olası sebepleri!

Türkiye’de genel olarak arkadaşlık sitelerini kullananların sayısı bir hayli çok olsa da, genel olarak kullanıcıların güvensizlik hissetme ön yargısı her daim olacaktır. Bunu Facebook kullanırken bile hisseden kullanıcılar söz konusu. Keza tam da burada şunu samimiyetle belirtmek isterim ki AngelsTurkiye projemiz ve benzeri diğer arkadaşlık siteleri, her ne kadar Facebook vb diğer büyük projelere kıyasen devede kulak kalsa da, bu aslında bizi Facebook vb gibi projelerden daha güvenli yapan en temel özelliklerden birisidir. Yani arkadaşlık siteleri daha küçük yazılımlardır ve daha az güvenlik riski barındırır. (tabi kime göre neye göre) 

Arkadaşlık siteleri genel olarak sosyal medya sitelerinden çok daha güvenli yerlerdir, çünkü, arkadaşlık siteleri, sosyal medya sitelerine kıyasen çok daha az karmaşık kodlama gerektirir. Yani kodlaması daha basittir. Ancak bu basitlik olgusu ise dile kolaydır. Facebook on binlerce yazılım mühendisine sizce neden ihtiyaç duyar? Çünkü korkunç karmaşık ve dev bir yazılımlar bütünüdür. Arkadaşlık sitelerine karşı hissedilen tarifsiz ön yargının altında yatan şey maalesef ki, sosyal medyadan dili yanan kullanıcı psikolojisidir. Çok büyük bir sosyal medya platformunun güvenlik açıkları da o nebzede artmaktadır. Ancak bunları sadece yazılım konusunda çok uzman olan kişiler bulabilir, en kötüsü de kötü niyetli olanların bulmasıdır. Yazılım sektöründe, yazılımcı jargonunda, veya yazılımcılar arasında, şöyle bir söylem vardır: ‘No system is safe’ hiç bir sistem güvenli değildir.

Kısa kesip konuyu şöyle bağlamak isterim; Öyle yada böyle kullanıcılar, arkadaşlık sitelerinde uzun veya kısa vadede güvensizlik hissedebilir ve bu güvensizlik hissine kapılmalarının sebeplerinden bazılarını, sitenin görselliği, ne kadar popüler olduğu, ve yazılımsal hataları şeklinde sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra, sıradan bayan erkek üyelerden oluşan arkadaşlık sitelerine kıyasen eşcinsel arkadaşlık sitelerine duyulan güven çok daha azdır. Çünkü erkeklerimizin, bir arkadaşlık sitesine üye olmaya çekinmelerini bir yana bırakın, bir eşcinsel arkadaşlık sitesine üye olmaktan daha çok çekindiklerini söyleyebiliriz. Dilerseniz veya ilginizi çekerse tamda noktada; Arkadaşlık sitelerinde erkek davranışları veya eşcinsel erkekler çok eşliliği mi tercih ediyor başlıklı yazılarımızda çok özel şeyler okuyabileceğinizin altını şiddetle çizmek isterim.

Güvensiz hissetmekle alakalı haklı olup olmamak başka mesele elbette. Ancak yukarı dada belirttiğim gibi arkadaşlık siteleri (tartışmaya açık olmakla birlikte) sosyal medya platformlarından daha güvenli yerlerdir demek kesinlikle mümkün. Ve hatta sosyal medya hesaplarında olduğu gibi arkadaşlık sitelerinde de fake bir hesap kullanabilirsiniz.

Fake hesap demek?

Fake hesap çoğunlukla sahte kullanıcı olarak tercüme edilse de günümüzde bir çok kullanıcı anonim hesaplara fake hesap demeyi tercih ediyor. Oysaki fake hesap başka bir mail adresiyle açılmış ve çoğunlukla etkinleştirilmiş veya etkinleştirilmemiş hesaplardır. Fake olarak kalabilmesi için de etkinleştirme gerekebilir. Yani kısaca fake hesaplar aslında gerçek kişilerdir ve sadece kim oldukları bilinsin istenmeyen herhangi meraklı bir kullanıcı veya başka sebeplerden ötürü gizli kalmak isteyen bir kullanıcı profilidir.

Küçük bir tüyo da vermiş olduk: Herhangi bir projeye gizlilikten ödün vermeden iletişimde olmanızı sağlayabilecek bir mail adresiyle üye olabilirsiniz. Zaten çoğu arkadaşlık sitesi kullanıcısı, fake hesaplarla, kesinlikle hiç bir resim yüklemeyen kullanıcıların çok daha fazla olduğu yerlerdir. Ancak bazı arkadaşlık siteleri ve diğer bir çok sosyal medya uygulaması en azından bir mail doğrulaması isteyebilir. Bu aslında söz konusu sitenin ciddiyetini de gösteren önemli unsurlardan biri olup, bir çok arkadaşlık sitesi, daha fazla üyeleri varmış gibi görünme çabası yüzünden, bu türden bir kere üye olup bir daha gelmeyen kullanıcıları da üye sayılarına çoğunlukla dahil ederler. Ve bu tutum bizce, hiç adil ve gerçeği yansıtan bir tutum değildir.

Projemizde kendinizi güvende hissedin ve bize güvenin

Her fırsatta, AngelsTurkiye arkadaşlık sitesinin, yeni nesil bir arkadaşlık sitesi projesi olduğunun altını çiziyoruz. Ve bunda iddialıyız da. Yazılımımız, İngiltereli bir firmanın yaklaşık 20 yıldır sürekli olarak geliştirdiği son derece güçlü, hızlı ve en yüksek düzeyde güvenlikli bir ortamın sağlandığı çok özel bir yazılımdır. Yazılımımızı diğerlerinden daha da özel yapan ise tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Diğer bir çok arkadaşlık sitesi kapalı sistemlerdir ve görece risk barındırmaz gibi görünseler de bu risk açık kaynak kodlu bir çok projeye göre daha yüksektir. Bu durum tartışmaya açık olsada, çoğu için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz platformlardır diyebiliriz. AngelsTurkiye arkadaşlık sitesinin devrim niteliğindeki 3 boyutlu sanal odaları ve bizce yeni nesil arkadaşlık sitelerinde mutlaka olması gerekir diyebileceğimiz, temel düzeydeki sesli ve görüntülü görüşme özelliğini sunuyor olması onu ayrıcalıklı bir yer yapıyor diye düşünüyoruz. Bu özellik şimdilik çok temel düzeyde olsa da en önemli özelliklerimizden biridir. AngelsTurkiye, Türkiye’de böyle bir konsept ile çevrim içi olan ilk kameralı eşcinsel sohbet sitesi servisidir. 

Çok daha gelişmiş bir yazılım mühendisliği

Yazılım mühendislerimiz yukarıda bahsettiğimiz tüm güvenlik risklerinin bilincinde olan ve özellikle bu projeye odaklanan, sürekli geliştiren ve bunda çok iddialı olan bir ekipten oluşmaktadır. Ziyaretçilerimizin kendilerini güvende hissetmeleri için gereken her şey düşünülmüş ve tabi güvenlik için en gerekli SSL sertifikaları ile çift katmanlı güvenlik hali hazırda sunulmuştur.

Projemizde olası erişim hataları, projemizin henüz çok yeni olmasından kaynaklı düşük bütçeli bir sunucuda olmasından kaynaklı olabilse de, sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Yayın politikamız, nasıl tamamen ücretsiz hizmet sunduğumuz, veya gelecekte neye göre, ne türde bir olası ücret sınırlandırmasının söz konusu olabilirliği ile bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilir ve kendine çok özel bir profil oluşturmadan önce biraz bilgi sahibi olabilirsin. Sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa angelsturkiye@outlook.com adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »