Androjen modeller : Haute Couture moda dünyasında

25.04.2018
195
Androjen modeller : Haute Couture moda dünyasında

Androjen modeller : Haute Couture moda dünyasında

Androjen kelimesinin sözlükteki karşılığı çift cinsiyetlidir. Yunan mitolojisinde ise hem kadın hem erkek olan bir varlıktır. Moda sektöründe Androjen model, kadın veya erkek olmayan ancak kadın veya erkek kıyafetiyle podyuma çıkan ve aslında biyolojik açıdan erkek olan modellerdir. Bu kişiler model olsun veya olmasın doğuştan hem kadınsı hem erkeksi özellikleri barındıran Lgbt olan veya olmayan kişiler olabilirler. Androjen olma durumu herhangi bir cinsiyet veya yönelimi temsil etmez. Görsel anlamda kadınsı ve erkeksi özellikleri barındıran heteroseksüel erkeklerde androjen bir görüntüye sahip olabilirler. Ancak günümüzde androjen erkeklerin büyük bir çoğunluğu Lgbt bireylerden ibaret demek yanlış olmayacaktır.

Moda deyince kadın veya erkek algıları aslında tamamen tasarımcının, modacının algısına ve oluşturmak istediği konsepte bağlı. Devir değişiyor ve artık hayat denen yarış, herkesin kişisel keşfi ve kendilerini bulma yolculuklarıyla şekil alıyor. Biz Lgbt bireyler için kendimizi keşfetmek ve dışa dönük yaşayabilmek ise yer yer tam bir varoluş mücadelesi. E tabi bazıları dünyanın bambaşka yerlerinde bambaşka hayatlar sürüyor. Dünyanın farklı yerlerinde yükselen LGBT bireyler rengarenk kişilikleriyle yeni dünyanın cinsiyet algılarını tepe taklak ediyor gibi. Ve bu erkeklerden bazıları adnrojen yapılarını, tabiri caizse, dezavantajtan avantaja dönüştüren ünlü model olmayı başaranlardan. İşte bu yayında sizlere dünyaca ünlü androjen erkek modellerden bahsetmek istedik. Belki çoğunuz çoğunu hiç görmediniz. Evet, fotoğraflarda öyle klasik erkek erkek tipler yok ama bu yeni nesil erkekler özellikle moda dünyasında feminen, incecik ve podyumlardaki duruşlarıyla gittikçe daha çok görülmek istenenler arasında. Bazıları klasik erkek algısına hiç uymuyor. Ancak bu kişiler biyolojik olarak erkekler. Sadece biraz kız gibiler, zaten bu yüzden bu kişilere androjen modeller deniyor. Günümüz Moda dünyasında özellikle birinci sınıf, en pahalı Haute Coture markaların en iddalı çıkışlarında, en aranan en gözde modeller arasındalar. İşte bu modellerden sizler için seçtiklerimiz.

Andreja Pejic

Andreja Pejic? Hayır! Onu zaten tanıyorsunuz. Dünyanın ilk en popüler androjen mankeni olarak çıkış yaptı ve tüm dünyada androjen olma olgusunu layıkıyla dolduran bir model oldu. Aslında bu paylaşımda olmasını beklemiyordum çünkü o artık androjen bir model değil. Geçtiğimiz yıllarda resmen kadın oldu. Ancak erkek olduğu dönemlerde bile öylesine feminen bir duruşu vardı ki, görenlerin cinsiyet algısı yerini tarifsiz bir hayranlığa bıraktı. Konumuz Andreja Pejic değil ama bir zamanların bilinen en ünlü adnrojen ünlüsü olmasından mütevellit açılışı ondan bahsederek yapmak istedim.

Ve işte belki daha önce hiç görmediğinz diğerleri!

Stav Strashko

Kendini akışkan cinsiyet yani gender fluid olarak tanımlayan 22 yaşında Ukrayna doğumlu Tel-Aviv menşeili model Toyata Auris markasının ticari reklamlarında yer aldı. 2 yıl kadar sonra Elle dergsi tarafından Newyork Moda haftasının aniden meşhur olan podyumların yıldızı olarak nitelendi. Bulduklarım modelin en maskülen resimleri diyebilirim. Zaten üstteki videodan da gördüğünüz üzere model günümüzde hayatını kadın olrak sürdürüyor olabillir. Kendi instagram hesabındaki cesur ve cüretkar pozlarına bakabilirsiniz.

instagram Stav Strashko

Rus Model Danila Kovalev

Çinli Model Zhao Yiming

2013 yılında 18 yaşındayken Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da ün kazandı. Kore’deki internet forumlarında ‘en güzel çinli kızlar’ albümlerinden birinde kazara fotoları eklenen model bir çok erkek için hayallerindeki kızın bir erkek olması olarak sonuçlandı. işte modelin muhteşem gülüşü ve mest eden fotoları veya dilerseniz önce #boytogirl Youtube videosunu izleyebilirsiniz

Kanadalı Model Seth Atwell

Kanadalı bu güzeller güzeli model öylesine feminen bir yapıya sahipki aksini idda etmek neredeyse çok zor. Kendini versatile olarak tanımlayıp ‘shape shifter’ yani ‘şekil değiştiren’ olarak nitelendiren model eşssiz bir vucut yapısına sahip. Moda sayesinde Aslında gerçekten olduğu kimliği yaşayabiliyor. İşte modelin muhteşem fotoğrafları. Modelin herhangi bir sosyal medya hesabına ulaşamadık

İtalyan Model Robert Garth

1980 doğumlu İtalyan Model göz kamaştırıcı androjen yapısını birinci sınıf markaların podyumlarında gösteriyor. Prada Versace Calvin Klein gibi büyük markaların beğeni kampanyalarında boy gösteren model, Justin Timbirlake ve Britney Speaar ile birlikte The Mickey Mouse Clup ‘da birlikte yer aldı.

instagram: Robert Garth

Roan Louch

2015 yılında Newyork’ta yıldızı parlayan Roan bir çok ünlü moda markasının yüzü olup podyumlarında boy göstermiş. Vogue dergisi tarafından kaşlarının doğal çalı gibi oluşuyla İngiliz Model Cara Delevingne’e benzetildi.

Pat Dudek

Hem Model Hem Görsel artist olan Pat Dudek Varşova menşeili Vave Models isimli moda ajansı tafından temsil ediliyor. Dünya erkek modasını devralan yeni nesil modellerden olan Pat Dudek, akışkan cinsiyet görüntüsü, uzun sarı saçları ve omuz genişliği ile dikkatleri çeken modellerden.

instagram Pat Dudek

Moldovalı Model Michael Tintuic

Moldovalı Model Michael Tintuic 18 yaşındayken Rusyaya taşınmış ancak model olarak bilinmek için mücadele vermiş. Rus moda dünyasında Popüler olan klasik kaslı erkeklere kıyasen son derece farklı, ince uzun yapısı ve uzun saçlarıyla dikkat çekici

instagram: Michael Tintuic

Rus Model Artyom Eduardovic

Bir başka esrarengiz rus model Arytom Eduardovic. Klasik cinsiyet algılarının altını üstüne getiren muhteşem androjenik görüntüsünü, sıklıkla kadın kıyafetleri içinde cömertçe ve hava atarcasına sergiliyor. Erkek kıyafetleri giydiği zaman bile bu delikanlı son derece feminen.

Daniel Furlong

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba, blogumuza yazar olarak katılmak ve içerik göndermek için kayıt olmanız yeterli. Veya başka soruların varsa [email protected] adresimizden iletişime geç. ;)
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Translate »